Lukiškių kalėjimas, archyvinė nuotrauka

Seimas nuteistiesiems iki gyvos galvos duoda viltį išeiti į laisvę

17
(atnaujinta 12:29 2018.09.26)
Teisingumo ministerijos parengtais projektais siūloma nuteistajam, atlikusiam ne mažiau kaip 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės, suteikti teisę pateikti teismui prašymą peržiūrėti jam paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę

VILNIUS, rugsėjo 26 – Sputnik. Seimas pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms baudžiamųjų įstatymų pataisoms, leisiančioms peržiūrėti nuteistiesiems paskirtą įkalinimo iki gyvos galvos bausmę, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

Pasak teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, pataisos parengtos, atsižvelgiant į pernai paskelbtą Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą, kad Lietuva pažeidžia nuteistųjų iki gyvos galvos teises.

"Teisingumo ministerija siūlo priimti pataisas, kad būtų peržiūrėta tokia bausmė. Galiu atsakingai pareikšti, kad tokia galimybe galės pasinaudoti tik maža dalis nuteistųjų, nekeliančių grėsmės visuomenei ir atlyginusių nukentėjusiesiems padarytą žalą", – sako ministras.

Teisingumo ministerijos parengtais projektais siūloma nuteistajam, atlikusiam ne mažiau kaip 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės, suteikti teisę pateikti teismui prašymą peržiūrėti jam paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę. 

Jeigu teismas, įvertinęs visas bausmės švelninimui esminę reikšmę turinčias aplinkybes, nuspręstų tokį nuteistojo prašymą patenkinti, tuomet laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė būtų keičiama terminuota laisvės atėmimo bausme ir nustatomas konkretus šios bausmės atliktinas terminas, kuris negalėtų būti trumpesnis nei 5 ir ilgesnis nei 10 metų.

Jeigu toks nuteistojo prašymas būtų netenkinamas, jis į teismą dėl bausmės peržiūrėjimo pakartotinai galėtų kreiptis po 2 metų.

Teismai, svarstydami nuteistųjų prašymus dėl griežčiausios bausmės sušvelninimo, turėtų įvertinti ir privalomai atsižvelgti į specialistų išvadas, apibūdinančias nuteistojo asmenybės pokyčius, ar nuteistasis tinkamai atlygino nukentėjusiems nusikaltimu padarytą žalą, ar visiškai pripažino savo kaltę ir gailisi dėl padaryto nusikaltimo ir į kitas bausmės švelninimui esminę reikšmę teikiančias aplinkybes.

Viena iš būtinų griežčiausios bausmės peržiūros sąlygų – nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos ir jo pavojingumo visuomenei esminis sumažėjimas ir atlyginama visa ar bent ne mažiau kaip pusė nukentėjusiems nusikaltimu padarytos žalos.

17
Tegai:
laisvės atėmimas iki gyvos galvos, nuteistieji iki gyvos galvos, Seimas
Dar šia tema
Teisingumo ministerija: bus ištirtas kiekvienas smurto atvejis kalėjime
Svarstomas skubus Lukiškių kalėjimo perkėlimas
Nuo rudens teismo nuosprendžio laukiantys asmenys galės kalėti pataisos namuose
Lietuva apskundė EŽTK sprendimą dėl CŽV slapto kalėjimo
Kalėjimų departamento reorganizacija: beveik dvigubai mažinamas darbuotojų skaičius