Giria, archyvinė nuotrauka.

Labanoro giriai siūloma suteikti nacionalinio parko statusą

19
(atnaujinta 09:30 2018.09.27)
Išplėstas Aukštaitijos nacionalinis parkas užimtų 96364,70 ha ir taptų didžiausia vientisa saugoma teritorija Lietuvoje

VILNIUS, rugsėjo 27 — Sputnik. Aplinkos ministerija siūlo išplėsti Aukštaitijos nacionalinio parko ribas, prie jo prijungiant Labanoro regioninį parką, skelbia ministerijos spaudos tarnyba.

Parengtas tokio Vyriausybės nutarimo projektas šiuo metu teikiamas derinti atsakingoms institucijoms. 

Pasak aplinkos ministro Kęstučio Navicko, Labanoro giriai siekiama suteikti nacionalinio parko statusą. Tai reiškia, kad dabartiniame Labanoro regioniniame parke, įgyvendinus teritorijų planavimo procedūras, būtų toks pat teisinis reguliavimas ir priežiūra, kaip ir kituose šalies nacionaliniuose parkuose. Vadinasi, didesnė gamtinė ir kultūrinė apsauga.

Pasikeitus parko statusui, Labanoro girioje plyni kirtimai bus draudžiami.

Tai turėjo būti padaryta,  pasak ministro, jau prieš kelis dešimtmečius, bet tik dabar pamažu tampa realybe. Pirmuosiuose valstybinių parkų planavimo dokumentuose 1971-1975 metais didžiausią parką šalyje buvo siūlyta steigti dabartinių Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų teritorijoje – abu parkai apima regione išlikusią natūralią gamtą su vyraujančiais miškų masyvais, ežerynais, pelkynais ir unikaliu etnokultūros paveldu. Vis dėlto tuo metu buvo nuspręsta steigti mažesnio ploto nacionalinį parką. 
Šiuo metu, Saugomų teritorijų valstybės kadastro duomenimis, Aukštaitijos nacionalinis parkas užima 41055,73 ha, o Labanoro regioninis parkas – 55308,97 ha plotą. Šie abu valstybiniai parkai turi bendrą ribą, kurią panaikinus būtų sukurta vientisa saugoma teritorija – Aukštaitijos nacionalinis parkas. Abu parkai nuo 2010 metų jau turi vieną bendrą direkciją. 

Išplėstas Aukštaitijos nacionalinis parkas užimtų 96364,70 ha ir taptų didžiausia vientisa saugoma teritorija Lietuvoje. 

Miškai Europos Sąjungos teritorijoje
© Sputnik /
Miškai Europos Sąjungos teritorijoje
19
Tegai:
Aukštaitijos nacionalinis parkas, Aplinkos ministerija
Dar šia tema
Miškininkai kviečia paklausyti tauriųjų elnių riaumojimo
Aplinkos ministerija: miškų ūkiui nereikia 156 buhalterių