Rūta Vanagaitė, archyvinė nuotrauka

"Toks buvo lietuvių darbas": Vanagaitė parašė laišką "nužudytam žydui"

325
(atnaujinta 19:32 2018.10.02)
Savo Facebook puslapyje rašytoja priminė apie žydų žūdynėse dalyvavusius "herojus", kurie vis dar turi paminklus Lietuvoje

VILNIUS, spalio 2 — Sputnik. Lietuvos rašytoja Rūta Vanagataitė savo Facebook puslapyje pasidalino laišku "nužudytam bevardžiam žydui".

"Mielas, nužudytas bevardis žyde, kuris guli duobėje ant kitų nužudytųjų kūnų. Aš dažnai galvoju apie tave. Galvojau, kai rašiau knygą, dabar galvoju, kad Lietuvoje buvo minima Holokausto aukų diena, buvo skaitomi aukų vardai, ir pats popiežius meldėsi už tave", — rašo Vanagaitė.

Rašytoja cituoja interviu su vienu iš Nacionalinio darbo apsaugos bataliono karių, dalyvavusių žydų naikinimo procese. Jis papasakojo, kaip vyko šaudymai, kaip buvo sunaikinamos šeimos, kai vaikų akivaizdoje pirmiausia buvo nužudomi tėvai, kad "jie nematytų savo vaikų mirties".

"Taigi mūsų Lietuvos žydų žudikai nebuvo žvėrys. Jie žmonės. Jie turėjo tokį darbą", — ironizuoja Vanagaitė.

Rašytoja pasipiktino genocido centro istorikų aiškinimu, kurie teigia, kad kai kurie Lietuvos kariuomenės kariai buvo "įtraukti į žydų žudymą", įskaitant ir Joną Noreiką, o Lietuvos vyriausybės atsistatydinimas "labai tikėtina, sukėlė Noreikai sunkius išgyvenimus ir nuteikė prieš nacius".

"Tvarka buvo gera. Vokiška. Tokios nesunku laikytis, ypač todėl, kad Lietuvos civilinei administracijai buvo leista skirstyti žydų turtą: po to, kai dalis yra skiriama vokiečiams, pasiimti ne tik savo poreikiams, bet ir miesto, apygardų ir apylinkių gyventojų poreikiams. Žodžiu, buvo galima siekti sąžiningos socialinės politikos. Juk žydai praturtėjo, engdami lietuvius, ar ne? Taip pats Jonas Noreika rašė savo darbe "Pakelk galvą, lietuvi"", — pabrėžia Vanagaitė.

Nacių bendrininkas Jonas Noreika dalyvavo žydų naikinimo procese. Pasak Lietuvos žydų bedruomenės, 1941 metų rugpjūtį Noreika buvo paskirtas Šiaulių apskrities seniūnu, "jis nurodė surinkti visus tame regione gyvenančius žydus į getą ir atimti iš jų turtą… faktiškai įsakė sukurti šį getą, kuriame vėliau buvo sušaudyti tūkstančiai žydų".

Vanagaitė primena, kad ne tik Noreika, bet ir "Lietuvos aktyvistų fronto" lyderis Kazys Škirpa tikėjo, kad "būtų geriau, jei respublikoje nebūtų žydų", ir aktyviai palaikė fašistų planus, kai jie negalėjo apsieiti be Lietuvos nacionalistų ir kolaborantų pagalbos, vykdant žiaurius nusikaltimus.

"Kada po pusantro metų Jono Noreikos darbo 1943 metų vasarį Lietuvos administracija buvo pavesta mobilizuoti į SS padalinius 30 000 vyrų — štai čia jau ne! Lietuva užprotestavo. Jonas Noreika, drąsus vyras ir Lietuvos patriotas, kaip ir daugelis jo kolegų, atsisakė atlikti mobilizaciją. Ir mobilizacija nepavyko, nes be Lietuvos administracijos ir policijos pagalbos naciai nieko negalėjo padaryti: Lietuvoje jie turėjo tik keletą šimtų savų žmonių, savų policininkų", — rašo ji.

Šiaulių gimnazijai nebus suteiktas Jono Noreikos vardas >>

Vanagaitė priminė, kad taip vadinamieji "herojai" vis dar turi paminklus Lietuvoje: Jono Noreikos memorialinė lenta Mokslų akademijos bibliotekoje, paminklas "partizanui" Juozui Krikštaponiui Ukmergėje, Škirpos alėja prie Gedimino kalno Vilniaus centre.

"Tu, nužudytas Lietuvos žyde, gulintis vienoje duobėje su tūkstančiu kitų žydų, dar  šiek tiek palauk. Mums, lietuviams, dar neatėjo laikas nugriauti paminklus ir nuimti lentas. Praėjo tik 75 metai nuo tavo mirties. Palauk dar dvidešimt metų. Tvirtai laikyk savo glėbyje savo vaiko kaulus. Juk tau pasisekė: tu nematei, kaip jis mirė. Mes, lietuviai, nėra gyvūliai", — apibendrino rašytoja.

Skandalas dėl Rūtos Vanagaitės knygos

Lietuvoje pernai kilo su Rūtos Vanagaitės knyga "Mūsiškiai " susijęs skandalas. Joje rašytoja pasakoja apie masinį ir savanorišką lietuvių dalyvavimą žydų žudynėse Antrojo pasaulinio karo metu. Neseniai už "Mūsiškius" rašytoja gavo kasmetinį Europos žydų kongreso (EŽK) apdovanojimą.
Žiaurūs išpuoliai prieš Vanagaitę prasidėjo po jos pasisakymų apie tai, kad vienas iš "miško brolių" — ginkluoto antisovietinio pokario pogrindžio lyderių — Adolfas Ramanauskas-Vanagas galėjo dalyvauti žydų sunaikinime, o taip pat būti KGB agentu.

Tai sutapo su jos naujos autobiografinės knygos "Višta strimelės galva" išleidimu. Kaip nepritarimo rašytojos istoriniam vertinimui ženklą leidykla "Alma Littera" išėmė iš pardavimo visas jos knygas ir nutraukė bendradarbiavimo sutartį.

Anksčiau "Sputnik Lietuva" rašė, kad tuo metu EŽK pasmerkė išpuolius prieš rašytoją. Pasak Kongreso pirmininko Mošės Kantoro, Vanagaitės persekiojimas primena "tamsius laikus".

Kongresas paragino Lietuvos Vyriausybę ir politinį elitą "rimtai išnagrinėti lietuvių vaidmenį nacių okupacijos metu, sustabdyti šlovinimą tų, kurie bendradarbiavo su naciais ir aktyviai dalyvavo Lietuvos žydų žudynėse".

"Išėmė iš radarų": Vanagaitė papasakojo, kad ją Lietuvoje ignoruoja >>

Popiežius Pranciškus, rugsėjo pabaigoje lankydamasis Lietuvoje, pagerbė žuvusiųjų žydų atminimą Holokausto aukų dienos proga ir pasimeldė už juos.

Per Holokaustą žuvo apie 90% iš 208 tūkstančių Lietuvos žydų. Žudant žydus, Lietuvą okupavusiems naciams neretai talkindavo vietos kolaborantai.

Lietuvoje "partizanais" laikomi "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikę ginkluoto judėjimo, 1940-1950-aisiais veikusio šalies teritorijoje, organizatoriai. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis iš tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
325
Tegai:
žydai, Lietuvos žydų bendruomenė, Rūta Vanagaitė
Dar šia tema
Žurnalistė kritikavo Lietuvą už jos senelio — nacių bendrininko — išaukštinimą
Izraelyje Netanjahu pagyra Lietuvos valdžiai pavadinta šlykščia
Vanagaitė atsisakė dalyvauti Poznerio laidoje
ES piliečiai atskleidė "baisią tiesą apie holokaustą". Dėl to jie persekiojami
Sutraiškyk Titovą! Arba nesantaikos anatomija
Obuoliai, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 6-osios šventės

(atnaujinta 16:03 2020.08.05)
Rugpjūčio 6 dieną Lietuvoje minimi Kristaus atsimainymas ir Obuolių krikštas

Rugpjūčio 6 yra 218-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 219-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 147 dienos.

Rugpjūčio 6 dieną minimas Kristaus atsimainymas

Atsimainymas pažodžiui reiškia pasikeitimas, persikeitimas. 

Jėzus pasiėmė Petrą, Jokūbą, jo brolį Joną ir užsivedė juos nuošaliai ant aukšto kalno. Ten Jis atsimainė jų akivaizdoje. Jo veidas sužibo kaip saulė, o drabužiai tapo balti kaip šviesa. Ir štai jiems pasirodė Mozė ir Elijas, kurie kalbėjosi su Juo.

Pagal Naująjį testamentą Jėzus ant Taboro kalno atsimainė prieš apaštalus.

"Jo drabužiai ėmė taip baltai spindėti, kaip jų išbalinti negalėtų joks skalbėjas žemėje. Jiems pasirodė Elijas ir Mozė, kuriedu kalbėjosi su Jėzumi. (...) užėjo debesis ir uždengė juos, o iš debesies nuskambėjo balsas: "šitas — mano išrinktasis Sūnus, jo klausykite".

Taip dievas apaštalams nurodė savo sūnų ir pranešė apie būsimas Kristaus kančias. Šis įvykis krikščionims toks pat svarbus kaip ir pats Kristaus nukryžiavimas.

Taip pat šią dieną minimas Obuolių krikštas (nuo 6 iki 10 dienos)

Tikėta, kad nuo Atsimainymo motinos, turinčios mirusių vaikų, jau galinčios valgyti obuolius, nors šiaip jau obelis krėsti ir krituoliais vaišintis buvo priimta tik nuo Žolinės.

Visa gamta ir augalai yra dvasingi. Raškyti ir valgyti vaisius, augalų "vaikus", be niekur nieko nevalia. Reikia juos užganėdinti, atsiprašyti ir pirmiausia paaukoti dievams. Tam atliekamos apeigos, kurias vadina vienur Krikštais, kitur Obuolių krikštu. Iki tos dienos niekas nedrįsdavo jų valgyti — sakoma, kad suvalgius dievams skirtus obuolius ar kriaušes, šie neduosią jų mirusių vaikų vėlėms. Iki šios dienos nevalia kepti ropių, obuolių ir kitų vaisių, nes galima prisišaukti ankstyvas šalnas. 

Kai kur manyta, kad per šią šventę motinos dar neturėtų vaisių valgyti, nes tą dieną Dievas dalijąs obuolius mirusiems vaikeliams, ir jeigu obuolį suvalgo motina, tai savo vaiką nuskriaudžia

Ši diena Lietuvos istorijoje

1840 metais Rusijos caro Nikolajaus I įsakymu iš Vilniaus ir Gardino gubernijų buvo išbrauktas Lietuvos vardas. Šiuo žingsniu siekta galutinai ištrinti LDK atminimą iš Lietuvos bajorijos savimonės. Nuo tada iki šiol Rusijoje Baltijos valstybės nėra vadinamos atskirais vardais — carui tai buvo Šiaurės Vakarų kraštas ar paskiros gubernijos, sovietmečiu "Pribaltika".

1940 metais nacionalizuoti visi Lietuvos bankai. Nacionalizuotas Lietuvos bankas perduotas TSRS valstybiniam bankui ir tampa jo padaliniu.

Ši dieną pasaulio istorijoje

Šią dieną 1666 metais baigėsi Londoną nuniokojęs milžiniškas gaisras.

1806 metais nustojo egzistavusi Romos imperija: karūnos atsisakęs Francis (Pranciškus) II tapo Austrijos imperatoriumi Pranciškumi I.

O 1881 metų rugpjūčio 6 dieną gimė penicilino išradėjas (1928 metais), škotų bakteriologas seras Alexander Fleming (Aleksanderis Flemingas), pelnęs Nobelio medicinos premiją.

Šią dieną savo vardadienius švenčia Bilvina, Bilvinas, Bilvinė, Bylotė, Daiva, Josbutas, Josbutė, Josgailas, Josgailė. Karolina, Vaidutis.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Papludimys su ola

Rugpjūčio 6 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 16:21 2020.08.05)
Avinams šiandien patariama būti atidesniems, nes yra tikimybė susižeisti, Mergelės turėtų nevaržyti savęs ir pasilepinti naujais pirkiniais, o Žuvys turėtų vengti konfliktų, nes yra didelė tikimybė, kad liks nesuprastos

Rytoj būsite linkę į spontaniškumą ir nenuspėjamumą. Jei rytoj turite planų, pasiruoškite ir tam, kad viskas gali klostytis ir ne į itin gerą pusę. Padėtis gali pakartotinai pasikeisti pačiu drastiškiausiu būdu. Šios dienos planavimas yra tarsi kortų žaidimas: negalite iš anksto numatyti, kuri korta jums iškris kitą minutę. Bendraujant su kitais reikia būti ypač atsargiems: rytoj, kaip niekad anksčiau, rizika yra didelė, kaip sakoma, iš akių, netyčia išprovokuojanti emocinį protrūkį. Geriausias sprendimas būtų šią emocinę dieną skirti kūrybai.

Avinas ( 03.21-04.20) Būkite atsargus su viskuo. Dabar galite susižeisti namuose ar darbe. Meilės reikaluose būkite atsargesni ir nebus jokių pokyčių į blogą pusę! Dabar jūs negalėsite objektyviai įvertinti situacijos, kuri neišvengiamai sukels konfliktus.

Jautis (04.21-05.21) Šiuo metu jums patartina siekti svajonių. Vidinis balsas nuves jus teisingu keliu, ir jei jaučiate, kad nenorite susitikti su kuo nors ar atlikti kokių nors pareigų, neverskite savęs. Šią dieną artimi žmonės gali jus palaikyti.

Dvyniai (05.22-06.21) Dabar nerekomenduojama pradėti naujo verslo ar pasirašyti dokumentų. Tačiau diena palanki viskam, kas susiję su meile. Vienišiems ženklo atstovams likimas gali suteikti naują galimybę susipažinti su patraukliu žmogumi ar rimtesnius jausmus. Tinka šį laiką panaudoti norint pradėti sveikatinimo užsiėmimų kompleksą. Aplinkos pakeitimas būtų naudingas.

Vėžys (06.22-07.22) Nepasidalinkite savo nuoširdžiausiomis mintimis net su artimaisiais: yra pavojus, kad ši informacija nutekės ir, galbūt, bus panaudota prieš jus. Nepasitikėkite tais, kurie žada per daug. Galimi kivirčai su mylimuoju. Maksimaliai atkreipkite dėmesį į finansinius dalykus.

Liūtas (07.23-08.23) Jei norite pradėti naują verslą, nepraleiskite progos! Ši diena yra labai gera jūsų kūrybai atlaisvinti. Stenkitės daugiau laiko skirti tam, kas jums patinka ar ką reikia padaryti. Neatsisakykite padėti žmonėms, bet ir nemanipuliuokite.

Mergelė (08.24-09.22) Jūs negalite atsipalaiduoti ir eiti pasroviui. Kurkite planus, bet neprisitaikykite prie tam tikro rezultato, leiskite pasireikšti likimui. Mylimas žmogus yra pasirengęs jus palaikyti. Dabar tinkamas laikas apsipirkti — galėsite tuo mėgautis.

Svarstyklės (09.23-10.22) Ši diena suteiks daug galimybių, todėl ramiai suplanuokite jai sunkias užduotis ir svarbius susitikimus. Kažkas laukia lemtingos pažinties, kuri gali išsivystyti į didelę meilę. Vienintelis įspėjimas: nepamirškite darbo saugos taisyklių.

Skorpionas (10.23-11.21) Ignoruokite mažus nesusipratimus, kurie gali kilti, ir ne dėl savo kaltės. Kai kurie planai gali žlugti, nes neturite pakankamai laiko jiems įgyvendinti. Stenkitės sukelti kuo daugiau teigiamų emocijų ir bendraukite tik su maloniais žmonėmis.

Šaulys (11.22-12.21) Pasitikėkite savo vidiniais jausmais, kad darytumėte taip, kaip jums atrodo tinkama. Tada jums gali pasisekti visose jūsų reikaluose. Stenkitės nepraleisti atsirandančių galimybių — kas žino, kada jos vėl pasitaikys.

Ožiaragis (12.22 - 01.20) Galite jaustis priblokšti ir neturėsite daug noro dirbti. Nesijuokite iš savęs, geriau atsipūskite. Po kurio laiko lengvai susigaudysite. Daugelis susitikimų, kurių laukiate, gali nusivilti dėl nuo jūsų nepriklausančių priežasčių.

Vandenis (01.21-02.19) Sunki diena. Idealiu atveju likite namuose ir nelankykite perpildytų vietų. Geriausia ramiai sėdėti namuose, pabendrauti su knyga. Blogiausia diena vedyboms ar kitoms partnerystėms.

Žuvys (02.20-03.20) Stenkitės vengti konfliktinių situacijų, nes jums nesiseka ginčuose. Šiuo metu jums geriau apeiti konfliktus. Jei bandysite ko nors reikalauti iš šeimos ir draugų, sulauksite tik dirglumo ir nesusipratimo bangos.

Tegai:
horoskopas