Darbo stalas, archyvinė nuotrauka.

Siūloma užtikrinti teisę registrų duomenimis žurnalistams naudotis nemokamai

18
(atnaujinta 16:20 2018.10.03)
Teisė neatlygintinai gauti minėtus duomenis žurnalistams būtų suteikiama tik visuomenės informavimo tikslais ir tiek, kiek yra būtina jų profesinei pareigai atlikti

VILNIUS, spalio 3 — Sputnik. Siekdama užtikrinti tinkamą informacijos laisvės principo įgyvendinimą ir sudaryti sąlygas rinkti, gauti bei skleisti informaciją, Susisiekimo ministerija siūlo užtikrinti teisę žurnalistams nemokamai naudotis registrų ir valstybės informacinių sistemų duomenimis, rašoma ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Tai įteisinančias Visuomenės informavimo įstatymo pataisas ministerija šiandien pateikė svarstyti ministrų kabinetui.

"Atverdami galimybę žurnalistams naudotis registruose apie juridinius asmenis kaupiamais duomenimis, siekiame sudaryti sąlygas žiniasklaidos priemonėms operatyviai skelbti teisingą, tikslią ir aktualią informaciją," – sako susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Pasak Masiulio, iki šiol duomenų teikimo tvarka žurnalistams nebuvo oficialiai reglamentuota – galima tik spėlioti, kodėl ankstesnės vyriausybės nesiėmė įstatymu įtvirtinti, kad žiniasklaida turėtų užtikrintą nemokamą priėjimą prie svarbiausio savo darbo įrankio – informacijos.

Vieni žiniasklaidos atstovai nemokamai informaciją gaudavo, kiti – ne. Susisiekimo ministras teigia, kad tik turėdami stiprią, objektyvią ir kritišką žiniasklaidą galime tikėtis valstybės progreso. Pasak jo, tai padės efektyviau kovoti su korupcija ir atskleisti valstybės interesus pažeidžiančius atvejus.

Siūlomu įstatymo pakeitimu siekiama žurnalistams užtikrinti galimybę iš registrų ir valstybės informacinių sistemų tvarkytojų neatlygintinai gauti aktualius ar istorinius duomenis apie juridinius asmenis, jų finansinės atskaitomybės dokumentus, taip pat nekilnojamąjį turtą. Lengvai prieinama tiksli ir patikima informacija gali padėti atskleisti netinkamo viešųjų ir privačių interesų derinimo, neteisėto praturtėjimo ir kitokių pažeidimų atvejus.

Teisė neatlygintinai gauti minėtus duomenis žurnalistams būtų suteikiama tik visuomenės informavimo tikslais ir tiek, kiek yra būtina jų profesinei pareigai atlikti.

Numatoma, kad duomenis iš registrų ar valstybės informacinių sistemų neatlygintinai gaus tik tie žurnalistai, kurie per paskutinius 12 mėnesių nėra padarę rimtų profesinių pažeidimų. 

Šią informaciją apie pažeidimus registrų ar valstybės informacinių sistemų valdytojui ar tvarkytojui teiks Žurnalistų etikos inspektorius ir Visuomenės informavimo etikos komisija.

18
Tegai:
žurnalistai, Susisiekimo ministerija, Registrų centras
Dar šia tema
Europos žurnalistų federacija reikalauja išlaisvinti Višinskį
Selektyvi žodžio laisvė Lietuvoje
Lietuvos rusams rusiškai skleis melą apie Rusiją
Ekspertas paaiškino, kodėl Vakarai bando apriboti Rusijos žiniasklaidos darbą