Gripo epidemija, archyvinė nuotrauka.

Gripo komplikacijos gali būti pavojingos, net ir nesergant lėtinėmis ligomis

17
(atnaujinta 07:28 2018.10.31)
Specialistai perspėja, kad mirtinos gripo komplikacijos galimos net ir sveikiems, nesergantiems lėtinėmis ligomis vaikams ar suaugusiems

VILNIUS, spalio 31 — Sputnik. Sveika mityba, sportas, tinkamas miego režimas – pasak specialistų, dar ne viskas, norint apsisaugoti nuo ligų ateinančio gripo sezono metu, rašo LRT.

Specialistai perspėja, kad mirtinos gripo komplikacijos galimos net ir sveikiems, nesergantiems lėtinėmis ligomis vaikams ar suaugusiems.

Pasak vaikų pulmonologės Sigitos Petraitienės, gripas kelia dviejų tipų problemas. Pirma, socialines, nes prasidėjus epidemijai uždaromos mokyklos, sergantieji ar sergančius vaikus slaugantys negali eiti į darbą. Taip pat ši liga gali sukelti ir rimtesnių komplikacijų ar netgi baigtis mirtimi, pavyzdžiui, miokarditu, persodinant širdį arba bronchitu, plaučių uždegimu, encefalitu – smegenų uždegimu ar generalizuotomis infekcijomis.

Pasak gydytojos pulmonologės, pernykščiai metai išsiskyrė rečiau sutinkamo B gripo vyravimu  Lietuvoje. Tai įrodo ir didesnis nei įprastai sirgusiųjų gripu skaičius, dažniau sirgo vyresni, mokyklinio amžiaus vaikai, o ne darželinukai, suaugę asmenys, o 14 iš sirgusiųjų mirė.

Kitos galimos gripo komplikacijos: ausų uždegimas, sinusitas, pneumonijos – plaučių uždegimas, sepsis, encefalitas, daugybinis organų nepakankamumas.

Remiantis statistiniais duomenimis, kiekvienais metais gripu suserga apie 5–10 proc. suaugusių ir 20–30 proc. mažamečių, o vienas sergantysis gripu gali užkrėsti keturis sveikus asmenis.

Netipiniai simptomai

Gripas – virusinė kvėpavimo takų infekcija. Sezoninio gripo virusas būna trijų tipų – A, B ir C. A ir B tipo virusai cirkuliuoja aplinkoje ir sukelia ligos protrūkius bei epidemijas. 

"Kad sergant gripu nėra įprastų kitoms virusinėms kvėpavimo takų ligoms simptomų, tik iš dalies tiesa. Gripas gali neturėti šių katarinių simptomų – ašarojančių akių, bėgančios nosies, skaudančios, paraudusios ryklės, gali būti tik aukšta temperatūra, "laužyti kaulus", skaudėti akis jas judinant. Tačiau tokiu klasikiniu gripu serga tik apie trečdalis žmonių. Vis dažniau susiduriu su netipiniais simptomais – vaikai vemia, juos išberia, kankina pilvo skausmas", – sako gydytoja.

Statistiškai dažniau galvos, ryklės, raumenų ir pilvo skausmais skundžiasi  vyresni nei 6 metų vaikai. Mažiems vaikams būdingi gripui mažiau specifiniai simptomai, tokie kaip vėmimas, viduriavimas ir bėrimas.

Gripo prevencija – skiepai

Nuo gripo skiepytis patartina, pasak specialistų, kai tik atsiranda sezono vakcina. Šiais metais ji prieinama nuo spalio pradžios. Pasak medikų, pasiskiepijus imunitetas susidaro per dvi savaites.  Iš viso egzistuoja dviejų rūšių vakcinos. Tiek trivalentės, tiek keturvalentės vakcinos indikacijos yra panašios. Trivalentėje vakcinoje yra apsauga nuo dviejų A tipo gripo virusų ir vieno B, o keturvalentėje – nuo dviejų A ir dviejų B tipų.

PSO teigimu, keturvalentės vakcinos potencialiai gali suteikti platesnę apsaugą nuo B tipo gripo virusų. Lietuvos infektologų draugija taip pat rekomenduoja pirmenybę teikti keturvalentei gripo vakcinai.

Gripo simptomai, gydymas ir profilaktika
© Sputnik /
Gripo simptomai, gydymas ir profilaktika
17
Tegai:
specialistas, gripas
Dar šia tema
ULAC: Lietuvoje sergamumas gripu sumažėjo
Valstybė gripo sezonui nupirko daugiau nei 130 tūkst vakcinos dozių
Lietuvoje skelbiamas gripo sezonas
Alytaus rajone fiksuojamas didžiausias sergamumo gripu rodiklis