Mitingas Vilniuje prieš junvenalinę justiciją, archyvinė nuotrauka

SADM aprūpins filmavimo kameromis vaiko teisių apsaugos tarnybų darbuotojus

30
(atnaujinta 11:09 2018.10.31)
Kilus diskusijoms dėl vaiko teisių apsaugos sistemos, SADM su tėvų atstovais sudaryta darbo grupė vertins vaiko teisių apsaugos sistemos spragas

VILNIUS, spalio 31 — Sputnik. Viešojoje erdvėje pasirodant vis daugiau ginčytinų atvejų, kai iš šeimų paimami vaikai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) planuoja tobulinti vaiko teisių apsaugos sistemą.

Tarpžinybinė vaiko gerovės taryba kartu su tėvų organizacijų atstovais artimiausiu metu turi sudaryti darbo grupę, kuri vertins vaiko teisių apsaugos sistemos spragas.

Per ateinančius metus taip pat planuojama nupirkti filmavimo kamerų vaiko teisių apsaugos tarnybų  darbuotojams, nes, pasak specialistų, šiuo metu dažnai sudėtinga objektyviai įvertinti kilusias konfliktines situacijas.

Tikimasi, kad dar šiais metais pradės veikti ir specialus telefono numeris, kuriuo galės skambinti tėvai, jaučiantys, kad dėl vaiko teisių apsaugos tarnybų darbuotojų veiklos pažeidžiamos jų šeimos teisės.

Diskusijos kilo ir sunerimta po to, kai rugsėjo pabaigoje iš kauniečių šeimos buvo paimti du vaikai, įtariant, kad prieš vieną jų galėjo būti smurtaujama. Vėliau, pripažinus, kad paimant vaikus padaryta klaidų, jie buvo grąžinti šeimai. 

Kauno policininkai išgelbėjo vaikus nuo girtų tėvų >>

Daug ginčų visuomenėje kilo po to, kai Kaune iš šeimos buvo atimti du vaikai dėl to, kad mama lauke pliaukštelęjo sūnui. Rugsėjo pabaigoje iš kauniečių šeimos dėl fizinės jėgos panaudojimo buvo paimti ir perduoti globėjams du vaikai. Pasivaikščiojimo Panemunės šile metu moteris pliaukštelėjo dvejų metų sūnui, nes jis kelis kartus bandė išbėgti į dviračių taką. Vienas iš praeivių pranešė apie incidentą policijai. Dėl to globos įstaigos paėmė iš šeimos ne tik berniuką, bet ir trejų metų dukrą.

Po vaiko mirties Kėdainiuose buvo priimtos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos, kuriomis draudžiamas bet koks smurtas prieš vaikus, įskaitant fizines bausmes. Be to, buvo nustatytas amžius, iki kurio vaiko negalima palikti be suaugusiųjų priežiūros.

30
Tegai:
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Vaiko teisių apsaugos tarnyba
Dar šia tema
Informaciniai plakatai padės atpažinti smurto prieš vaiką požymius
Vaikai iki 6 metų negali likti be priežiūros
Vaikai — juvenalinės justicijos plastikinės gėlės
Žuvys, archyvinė nuotrauka

Patarta, į atkreipti dėmesį perkant šviežią žuvį

(atnaujinta 11:11 2020.11.28)
Žuvys yra greitai gendantis maisto produktas, todėl nusipirkus šviežią ar atšildytą žuvį reikėtų jos nelaikyti be papildomo apdorojimo ir iškart gaminti, jokiu būdu neužšaldyti antrą kartą jau atšildytos žuvies

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Įprastai prekybos vietose vartotojai gali įsigyti neišdarinėtos ir jau išskrostos, supjaustytos griežinėliais ar iš įvairių rūšių žuvies paruoštos filė, kuri yra niekaip neapdorota, tik atšaldyta, rašo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Tačiau perkant šviežią (atšaldytą) nesupakuotą žuvį iš ledo vitrinos, visada svarbu atkreipti dėmesį, kad mažiausiai pusė žuvies paviršiaus būtų padengta ledu. Tinkamą temperatūrą ir žuvies kokybę užtikrina tik pakankamas ledo kiekis ant žuvies paviršiaus.

VMVT specialistai priminė, kad šiuo metu galiojantis teisinis reglamentavimas numato, jog sugautos žuvys turi būti kuo skubiau atšaldomos ir laikomos tirpstančio ledo temperatūroje — maždaug 0 ºC.

Tačiau inspektoriai patikrinimų metu fiksuoja atvejų, kai prekybos vietose šviežia žuvis laikoma aukštesnėje, nei reikalaujama temperatūroje, pavyzdžiui, plius 2,8ºC, ar yra nepakankamai padengta ledu. Pasitaiko, kad turgavietėse nesupakuotos šviežios žuvys ir jų produktai būna parduodami be ledo.

Perspėjama, kad laikant žuvį tokiu būdu neužtikrinama reikiama temperatūra, o tai gali turėti įtakos šio produkto saugai ir kokybei.

Taip pat ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį, kad ledas aplink žuvį būtų švarus. Ledas turi būti pagamintas iš geriamojo ar švaraus vandens ir laikomas šaldymo įrenginiuose, apsaugant nuo užteršimo ir greito tirpimo. Per visą dieną vitriną papildant naujomis žuvimis, nepakeitus ledo švariu, jos gali būti užterštos, pavyzdžiui, nuo nepakankamai išdorotos žuvies gali būti lengvai užkrečiama žuvies filė. Supakuotos šviežios žuvys ir jų produktai turi būti laikomi šaldymo įrenginiuose, kuriuose užtikrinama tirpstančio ledo temperatūra.

Vartotojams, perkantiems šviežią, atšildytą žuvį ar jos produktus, patariama būti ypač atidiems ir nerizikuoti įsigyti tokių žuvų, jei pastebimai pažeidžiamos jų laikymo sąlygos. Prieš perkant šį produktą, patariama įvertinti jo išvaizdą, kvapą, spalvą ir konsistenciją. Nepjaustytos žuvies šviežumą patikrinti lengviausia apžiūrint akis, žvynus, pelekus ir žiaunas.

Žuvys yra greitai gendantis maisto produktas, todėl nusipirkus šviežią ar atšildytą žuvį reikėtų jos nelaikyti be papildomo apdorojimo ir iškart gaminti, jokiu būdu neužšaldyti antrą kartą jau atšildytos žuvies. Laikant šaldytuve auštesnėje nei nulinėje temperatūroje, žuvis greitai ims gesti ir nebus tinkama vartoti.

Tegai:
žuvys, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT)
Dar šia tema
Valdžia papasakojo apie audinių fermų likimą dėl situacijos Danijoje
Lietuvoje nenustatytas nė vienas užsikrėtimo COVID-19 atvejis audinių ūkiuose
Lietuva padidino maisto produktų eksportą
Pinigai, archyvinė nuotrauka

Keisis mokesčiai paveldimą ar dovanojamą turtą

(atnaujinta 12:45 2020.11.28)
Registrų centrui nuo spalio pradėjus taikyti naujus įkainius, išaugo mokesčiai, ypač paveldint mažos vertės turtą

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Šią savaitę Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos iniciatyvai mažinti padidėjusius mokesčius, praneša spaudos tarnyba.

Nuo spalio 1 dienos Registrų centro pradėti taikyti įkainiai itin padidėja tais atvejais, kai registruojama nuosavybės teisė į nedidelės vertės nekilnojamuosius daiktus. Pavyzdžiui, iki spalio 1 dienos nuosavybės teisės įregistravimas į paveldėtus 15 nedidelės (5300 eurų) vertės objektus kainavo 46 eurus, o nuo spalio 1 dienos – 258 eurus.

"Kadangi žmogui mokestis itin išauga tuomet, kai registruojama nuosavybės teisė į mažavertį turtą, pavyzdžiui, seną namą, ūkinius, kitus pastatus, turime pakoreguoti tokį ydingą  reglamentavimą, – teigia laikinai teisingumo ministro pareigas einantis Elvinas Jankevičius. – Bus nustatytos žemesnės atliekamų veiksmų "lubos", kurios lemia mažesnius atlygio dydžius”.

Dabar už nuosavybės teisės į keletą paveldėtų nekilnojamųjų daiktų registravimą, numatytas  mažesnis mokestis – reikėtų mokėti tik vieno jų registravimo atlygį.

Paveldėjęs namą ir ūkinius pastatus žmogus privalo užregistruoti nuosavybės teisę į šį turtą Registrų centre. Nepriklausomai nuo nekilnojamųjų daiktų skaičiaus, vienodai kainuotų įteisinti visus paveldimus pastatus,– 32,63 euro. Pavyzdžiui, paveldėjus gyvenamąjį namą su 4 papildomais pastatais,  ši suma mažėtų beveik 4 kartus:  nuo 119 eurų dabartinės sumos – iki 32,63 euro. Jeigu tai būtų 10 nekilnojamųjų daiktų, 224,78 euro registravimo mokestis mažėtų apie 7 kartus.

Nuosavybės teisės liudijimo įteisinimas taip pat kainuotų fiksuotą sumą – 19,22 euro. Šiuo metu 5 pastatų liudijimo įteisinimas žmogui kainuoja tris kartus daugiau – 63,34 euro, o 10 nekilnojamųjų daiktų –  beveik 6 kartus –  118,49 euro.

Mažės ir išlaidos registruojantiems bendrosios nuosavybės teisę į paveldėtus ar dovanojimo sutartimi perleistus nekilnojamuosius daiktus. Numatyta, kad bendra suma po lygiai bus paskirstyta kiekvienam bendraturčiui. Pavyzdžiui, jei 3 bendraturčiai norėtų įteisinti 3 paveldėtus pastatus, kiekvienas turėtų mokėti tris kartus mažiau – vietoje dabar mokamų 76,14 euro, įkainis mažėtų iki 25,38 euro.

Šioje situacijoje tiek pat kartų mažėtų ir paveldėjimo teisės liudijimo įregistravimo paslauga. Kiekvienas iš 3 paveldėjimo teisę turinčių asmenų vietoje dabar nustatytų 228, 42 euro mokėtų 76,14 euro.

Numatyti pakeitimai padės geriau išspręsti tokias  situacijas, kai paveldimas ar dovanojamas turtas lieka tos pačios šeimos nariams, tačiau jo registravimo sumos išauga keletą kartų.

Tegai:
Registrų centras, mokestis, mokesčiai
Dar šia tema
Nuo pandemijos nukentėjusiam verslui VMI suteiks mokestines paskolas
Pusė finansų rinkos dalyvių laikėsi reikalavimų dėl pranešimo apie komisinius mokesčius