Kasperskio laboratorijos logotipas, archyvinė nuotrauka

Seime kyla idėjos drausti pirkti Rusijos kuriamą programinę įrangą

26
(atnaujinta 07:30 2018.11.12)
Vilniaus oro uostas naudoja rusišką turinio valdymo sistemą "1C-Bitrix", su ta pačia sistema veikia ir Mykolo Romerio universiteto puslapis bei daugelis kitų

VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Vilniaus oro uosto, Mykolo Romerio universiteto, įmonių Vilniaus, Dzūkijos ir Aukštaitijos vandenys tinklalapiuose naudojama rusiška programinė įranga – turinio valdymo sistema, rašo LRT.

Įmonės ir įstaigos aiškina, kad įrangą pirko kaip pigiausią per viešuosius pirkimus ir saugumą užtikrina. Kibernetinio saugumo specialistai sako, kad "rusiška įranga savaime yra rizika, o turinio valdymo sistemos gali būti itin pavojingos". Seime dėl to jau kyla idėjos drausti pirkti Rusijos kuriamą programinę įrangą per viešuosius pirkimus.

Kibernetinio saugumo specialistai ir politikai nuolat kartoja rekomendaciją su rusiškomis sistemomis neprasidėti. Tačiau to ne visada klausomasi. 

Pažiūrėti, kokią sistemą, kas naudoja – nesudėtinga ir specifinių žinių nereikia. Vilniaus oro uostas naudoja rusišką turinio valdymo sistemą "1C-Bitrix". Su ta pačia sistema veikia ir Mykolo Romerio universiteto puslapis. Taip pat ir Vilniaus, Dzūkijos, Aukštaitijos vandenų tinklalapiai.

Kibernetinio saugumo specialistai baiminasi, kad turinio valdymo sistemos reikalingos tam, kad tinklalapio savininkui nereikėtų kiekvieną kartą pačiam programuoti informacijos, tačiau sistemos "1C-Bitrix" naudojimas Lietuvoje – rizikingas.

Anot kibernetinio saugumo specialistų, norėdami turinio valdytojai – šiuo atveju Rusijos kompanija "1C-Bitrix" – "gali pasilikti sau priėjimą prie bet kurios tinklalapio turinio dalies, o teoriškai ir prie asmens duomenų".

"1C-Bitrix" naudojančios įmonės ir institucijos tikina, kad jų portalai saugūs. Programų pasirinkimą lemia viešųjų pirkimų rezultatai – renkantis mažiausią kainą. Pirkti rusiško produkto įstatymai nedraudžia, juolab, kad "1C-Bitrix" nerekomenduojamų pirkti programų sąraše nėra. Tačiau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Vytautas Bakas sako, kad įstatymą reikia keisti ir tokius pirkimus drausti.

Rusišką "Kaspersky Lab" programinę įrangą naudojusios svarbios valstybės institucijos jos atsisakė. Toks buvo Vyriausybės nurodymas. Nerimas dėl šios įmonės produkcijos išaugo Jungtinėms Amerikos Valstijoms paskelbus, kad "bendrovė gali bendradarbiauti su Rusijos žvalgyba".

Kitą rusų kompanijos "1C" produktą – dokumentų valdymo bei buhalterijos programinę įrangą – naudoja bent 8 svarbios valstybės institucijos. Tarp jų – Lietuvos bankas, Policijos departamentas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir kitos.

Anksčiau Nacionalinis kibernetinio saugumo centras  pareiškė, kad programėlė "Yandex.Taxi" yra nesaugi, ir uždraudė ja naudotis pareigūnams. Centro specialistų duomenimis, programėlė palaiko aktyvų ryšį su 11 unikalių adresų, kurių didžioji dalis priklauso Rusijai, be to, gali įvairiu laiku užmegzti "ryšį su skirtinguose Rusijos regionuose esančiais adresais" nepriklausomai nuo to, ar programėlė dirba budėjimo, ar aktyviuoju režimu.

Šiais metais Lietuva taip pat paskelbė, kad "Kaspersky Lab" produktai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, ir įpareigojo valstybines struktūras nesinaudoti šia programine įranga. Be to, respublikos gyventojai taip pat buvo raginami atsisakyti šios bendrovės antiviruso.

"Kaspersky Lab" patikino, kad bendrovė neužsiima kibernetiniu šnipinėjimu ir nesuteikia pagalbos jokiai valstybei.

26
Tegai:
programinė įranga, Vilniaus oro uostas
Dar šia tema
Vyriausybė: "Kaspersky Lab" kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui
"Kaspersky Lab" siekia dialogo su Lietuva
Naujas virusas užpuolė kompiuterius 54 šalyse
"Google" atnaujins duomenis apie Lietuvą
Lietuva susirūpinusi dėl rusiškos programinės įrangos naudojimo