Žalieji ežerai, archyvinė nuotrauka.

Balsių bendruomenė protestuoja prieš miško kirtimą draustinyje

35
(atnaujinta 07:15 2018.11.15)
Žaliųjų ežerų kraštovaizdžio draustinyje – keli ežerai, mišrieji miškai, viena didžiausių Europoje saugomos plačialapės klumpaitės populiacija. Tad žinia apie numatomus ugdomuosius kirtimus 2 hektarų plote sukėlė nerimą Balsių gyventojams

VILNIUS, lapkričio 15 — Sputnik. Vilniaus pakraštyje esančio Žaliųjų ežerų kraštovaizdžio draustinyje numatytais miško kirtimais pasipiktino Balsių bendruomenė, praneša LRT.

Darbus atliekantys miškininkai teigia, kad viskas daroma pagal įstatymus, vykdant miškotvarkos projektą. 

Žaliųjų ežerų kraštovaizdžio draustinyje – keli ežerai, mišrieji miškai, viena didžiausių Europoje saugomos plačialapės klumpaitės populiacija. Tad žinia apie numatomus ugdomuosius kirtimus 2 hektarų plote sukėlė nerimą Balsių gyventojams. 

Pasak Balsių bendruomenės atstovo, protesto akcijos organizatoriaus Vytauto Radavičiaus, čia turi būti saugoma visa teritorija, kiekvienas medis, kiekvienas augalas. Ta teritorija turi būti prižiūrima, ir neturi būti kertami medžiai, nes tai yra draustinis.

Bet kokie kirtimai Lietuvoje draudžiami tik rezervatuose. Draustiniuose tam tikri kirtimai, išskyrus plynus, leidžiami. 

Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės padalinio vadovė Viktorija Anikevičienė teigia, kad tai einamieji-ugdomieji kirtimai, kurių metu pašalinami blogiausi medžiai: atsilikusio augimo, silpniausi, pažeisti vabzdžių ir panašūs. Tai iš esmės yra miško apvalymas ir padarymas taip, kad kiti medžiai galėtų geriau augti. Esą, baimintis iš tiesų nėra ko, viskas daroma pagal įstatymus ir pagal visus valstybinius planus.

"Čia klausimas yra ne daryti ar nedaryti, o kaip daryti, kaip tai vykdyti. Kirtimas, šienavimas, kasimas – viskas yra rankiniu būdu, su lengva technika arba be jos, viską nešant į gruntinį kelią, kur nevažinėjama tiesiai per mišką, ar pievą", – pasakojo Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direktorė Jolanta Radžiūnienė.

Pasak miškininkų, dėl planuojamų kirtimų jau buvo susitikimas su Balsių bendruomene, numatoma tartis ir toliau. Žadama, kad kirtimai bus atliekami, nenaudojant galingos technikos ir atsižvelgiant į kitus bendruomenės poreikius.

Aplinkos ministerija siūlo draustiniuose bei rekreaciniuose miškuose  drausti visus pagrindinius miško kirtimus.

Apsauginiuose miškuose siūloma drausti plynuosius kirtimus. Išimtis būtų taikoma tik tuomet, kai to reikėtų miškui atkurti. Numatyta, kad tokiais atvejais biržių plotas negalėtų būti didesnis nei trys hektarai.

Ūkinės paskirties miškų – regioninių parkų valstybiniuose miškuose plynųjų kirtimų plotą siūloma sumažinti nuo aštuonių iki trijų hektarų. Be to, paukščių apsaugai svarbiose teritorijose visus miško kirtimus ir medienos ištraukimą siūloma drausti nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos.

Miškai Europos Sąjungos teritorijoje
© Sputnik /
Miškai Europos Sąjungos teritorijoje
35
Tegai:
miškas, Žalieji ežerai
Dar šia tema
Žalieji protestuoja prieš Lenkijos pradėtą medžių kirtimą
Balsys ragina apriboti plynuosius kirtimus saugomose teritorijose
Labanoro giriai siūloma suteikti nacionalinio parko statusą