Antrankiai, archyvinė nuotrauka.

Šnipinėjimu kaltinamas klaipėdietis stos prieš teismą

33
(atnaujinta 15:52 2018.11.20)
Vykdydamas Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos užduotis įtariamasis rinko informaciją apie suskystintų gamtinių dujų terminalą, AB "Klaipėdos nafta", šių objektų infrastruktūrą, rezervuarus, apsaugos sistemas ir jų pasikeitimus

VILNIUS, lapkričio 20 — Sputnik. Teismui perduota dar viena baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai šnipinėjimu pareikšti Lietuvos Respublikos piliečiui R. Š., praneša Lietuvos prokuratūra.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo surinkti duomenys, kurie leidžia pagrįstai įtarti, kad kaltinamasis R. Š., gimęs 1974 metais Brianske (Rusijos Federacija), buvo užverbuotas Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos ir vykdė užduotis, susijusias su informacijos rinkimu bei jos perdavimu šios užsienio valstybės žvalgybos organizacijai.

Duomenys apie tai, kad šis asmuo galimai vykdo neteisėtą veiką, rinkdamas ir perdavinėdamas informaciją jį užverbavusios organizacijos atstovui, buvo gauti kontržvalgybinės operacijos, kurią vykdė Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas (AOTD), metu. 2017 metų gruodžio mėnesį AOTD pateiktos informacijos pagrindu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Surinkti duomenis leidžia manyti, kad kaltinamasis nuo 2015 metų iki jo sulaikymo 2017 metų gruodžio mėnesį rinko ir perdavinėjo informaciją apie Lietuvos kariuomenės karines jūrų pajėgas, Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos (NATO) karo laivus bei jais gabenamą karinę techniką, Klaipėdos mieste ir Klaipėdos jūrų uoste esančius objektus, įskaitant ir tuos, kurie turi strateginę reikšmę valstybės nacionaliniam saugumui.

Įtariama, kad vykdydamas Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos užduotis R. Š. rinko informaciją apie suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, AB "Klaipėdos nafta", šių objektų infrastruktūrą, rezervuarus, apsaugos sistemas ir jų pasikeitimus.

Nepaisant to, kad užsienio valstybės žvalgybinės institucijos kontaktai su R. Š. vykdavo laikantis ypatingos konspiracijos sąlygų, AOTD pareigūnams pavyko juos užfiksuoti. Šių kontaktų metu buvo perduodamos užduotys, instrukcijos apie informacijos rinkimo ir užšifravimo būdus, atsargumo priemones, naudotinas užtikrinant jų susižinojimo slaptumą.

R. Š. nerinko ir neperdavinėjo įslaptintų dokumentų, tačiau jo veiksmai vertintini kaip nusikalstami, nes jis veikė, vykdydamas užsienio valstybės žvalgybos organizacijos užduotis. Turima duomenų, kad kaltinamasis taip pat vykdė ir kitas užduotis, tarp kurių buvo pavedimas užmegzti draugiškus santykius su Lietuvos kariuomenės karinių jūrų pajėgų darbuotojais bei įgyti jų pasitikėjimą.

Šnipinėjimu kaltinamas R. Š. yra suimtas nuo 2017 metų gruodžio mėnesio.

Lietuvos Respublikos įstatymai už šnipinėjimą numato laisvės atėmimą nuo trejų iki penkiolikos metų.

Iš viso nuo 2014 metų Lietuvoje išaiškinta 12 asmenų, kurie įtariami šnipinėjimu. 5 asmenys jau yra nuteisti ir nubausti laisvės atėmimo bausmėmis.

33
Tegai:
žvalgyba, Rusijos Federacija
Dar šia tema
Šiaulių teismas paskelbė nuosprendį dėl šnipinėjimo Rusijos naudai
Prokuratūra reikalauja daugiau nei 10 metų kalėjimo Rusijos šnipui
Baltarusijos naudai šnipinėjantis Lipskis gaus beveik 3 tūkst eurų
Grybauskaitė ruošiasi išsiųsti iš Lietuvos "rusų šnipus" po diplomatine priedanga
Lenkijos vidaus saugumo tarnyba sulaikė "rusų šnipą"