Berniukas, archyvinė nuotrauka.

Advokatas papasakojo, kur kreiptis šeimoms dėl atimtų vaikų

954
(atnaujinta 11:02 2019.07.28)
Jungtinių Tautų Vaiko teisių komitetas nagrinėja skundus greičiau nei EŽTT ir gali sustabdyti vaiko paėmimą iš šeimos per 24 valandas, sako advokatas ir žmogaus teisių gynėjas Stanislovas Tomas

VILNIUS, lapkričio 20 — Sputnik. Lietuvoje susidarė situacija, kai tėvams, iš kurių atima vaikus, iš tikrųjų nėra kur kreiptis pagalbos, išskyrus valdžios institucijas pačioje Lietuvoje, interviu Sputnik Lietuva sakė advokatas ir žmogaus teisių gynėjas Stanislovas Tomas.

Pasak jo, Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) šiuo klausimu yra nenaudingas, nes tokie atvejai ten yra svarstomi pernelyg ilgai.

"Pavyzdžiui, jei turite vaiką, kuris yra šešerių metų, po devynerių metų jis beveik pilnametis. Esant tokiai situacijai, EŽTT yra visiškai bejėgė ir nenaudinga organizacija. JT Vaiko teisių komitetas nagrinėja skundus per vienerius-dvejus metus, tai yra procedūriškai daug greičiau. Be to, jie gali laikinai sustabdyti vaiko paėmimą iš šeimos per 24 valandas. Tai yra didelis skirtumas", — teigia advokatas.

Stanislovo teigimu, Lietuvos parlamentas ir vyriausybė neleidžia piliečiams kreiptis į JT Vaiko teisių komitetą. Tačiau jis pabrėžė, kad valdžios institucijos taiko Norvegijos modelį respublikoje: "Esant menkiausiam įtarimui, kad kas nors pakėlė  balsą prieš vaiką, jį gali paimti iš šeimos ir perduoti globėjams".

"Būtina, kad žmonės mobilizuotųsi, protestuotų, reikalautų, kad Lietuvos parlamentas ratifikuotų Vaiko teisių konvencijos protokolą, kad žmonės galėtų apskųsti šių valdžios institucijų veiksmus JT lygmenyje", — sakė žmogaus teisių gynėjas.

Advokatas priminė, kad tėvai, kurių vaikai buvo paimti, gali apskųsti šį sprendimą. JT teismai nagrinėja tokius skundus ir gali sustabdyti vaiko paėmimą iš šeimos per 24 valandas, Žmogaus teisių komitetas turi šią teisę.

Ginčai dėl juvenalinės justicijos

Daugelis lietuvių nepatenkinti juvenaline justicija šalyje ir reikalauja pokyčių vasarą priimtame įstatyme. Žmonės yra pasipiktinę sprendimais vaiko teisių apsaugos srityje, ypač dėl to, kad Vaikų teisių apsaugos tarnyba gali atimti vaikus iš šeimos dėl bet kokio anoniminio skundo ir perduoti juos globėjams.

Interviu "Sputnik Lietuva" protesto akcijos prieš juvenalinę justiciją Klaipėdoje aktyvistė Olesia Ščerbina nurodė, kad žmonės reikalauja, jog būtų taikoma atsakomybė už melagingus anoniminius pranešimus ir kad vaiko paėmimas iš šeimos būtų paskutinė taikoma priemonė, jei kitos priemonės neveiksmingos.

Anksčiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai Mindaugas Puidokas ir Naglis Puteikis teigė, kad nori skubiai pateikti įstatymo pakeitimus, kad būtų ne taip paprasta vaikus atimti iš tėvų.

Iniciatyva yra susijusi su skandalu, kuris įvyko Kaune, kai du vaikai buvo paimti iš šeimos po to, kai motina bandė sudrausminti dvejų metų sūnų. Vėliau vaikai grįžo į šeimą, tačiau motina buvo apkaltinta smurtu.

954
Tegai:
vaikas, Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT), JTO Žmogaus teisių taryba
Dar šia tema
SADM aprūpins filmavimo kameromis vaiko teisių apsaugos tarnybų darbuotojus
Vilniuje vyko mitingas prieš juvenalinę justiciją
Lietuvos rusų dramos teatras, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 24-osios šventės

(atnaujinta 21:41 2020.09.23)
Nuo rugsėjo 24-osios iki metų galo lieka 98 dienos, dienos ilgis — 12 val. 07 min.

Rugsėjo 24 yra 267-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 268-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 98 dienos.

2020 metų rugsėjo 24 dieną saulė teka 07:07, leidžiasi 19:14, dienos ilgis — 12 val. 07 min.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1621 metais Chotine (Černovcų sr.) mirė Jonas Karolis Chodkevičius, žymus Lietuvos karvedys. Gimė 1560 metais.

1706 metais Alt-Ranštato sutartimi su Švedijos karaliumi Karoliu XII Augustas II buvo priverstas atsisakyti Lenkijos ir Lietuvos sosto ir nutraukti sąjungą su Rusija.

1917 metais Vilniuje įvyko pirmasis Lietuvos Tarybos posėdis, kuriam pirmininkavo Antanas Smetona.

1919 metais Didžioji Britanija de facto pripažino Lietuvos Vyriausybę ir Lietuvą.

1991 metais Lietuvos nepriklausomybę pripažino Turkmėnistanas.

Taip pat 1991 metais Taline trijų Baltijos valstybių ministrai pirmininkai pirmą kartą susitiko su didžiausių pasaulio finansinių organizacijų — Europos plėtros ir rekonstrukcijos, Pasaulio ir Šiaurės šalių investicijų bankų bei Tarptautinio valiutos fondo — vadovais.

1992 metais siekiant išsaugoti Labanoro girios ir jos ežerynų kraštovaizdį, gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes, rytinėje Lietuvos dalyje įsteigtas Labanoro regioninis parkas.

2009 metais eidamas 68-uosius metus mirė ilgametis Lietuvos rusų dramos teatro aktorius Vladimiras Jefremovas, sukūręs daug įstabių vaidmenų ir Lietuvos kine.

2010 metais Rokiškyje, ant Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko gimtojo namo Laisvės gatvėje, atidengta memorialinė lenta.

2011 metais, eidama 81-uosius metus, Vilniuje mirė pirmųjų lietuviškų filmų žvaigždė aktorė Irena Leonavičiūtė-Bratkauskienė.

Savo vardadienius šiandien švenčia Gedvilas, Gedvilė, Gedvinas, Gedvinė, Geraldas, Gerardas, Haroldas, Ramūnas, Ramunė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Autobusas, archyvinė nuotrauka

Fotofaktas: į miestų gatves išriedėjo rinkimų autobusai

(atnaujinta 21:11 2020.09.23)
Visuomeninis transportas su kvietimu balsuoti kursuos miestų gatvėmis iki Seimo rinkimų pabaigos 

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Artėjant Seimo rinkimams po Lietuvos miestų gatves pasklido rinkimuose dalyvauti kviečiantis visuomeninis transportas.

Троллейбус с рекламой выборов в Сейм
Troleibusas su kvietimu balsuoti rinkimuose
"Autobusai, troleibusai ir mikroautobusai su kvietimu balsuoti Seimo rinkimuose jau kursuoja Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Mažeikių ir Plungės gatvėmis", — rašo VRK spaudos tarnyba.

Visuomeninis transportas, išmargintas kvietimais dalyvauti rinkimuose, Lietuvos miestų gatvėmis kursuos iki pat Seimo rinkimų pabaigos.

Šiemet Vyriausioji rinkimų komisija įregistravo 174 savarankiškus dalyvius, iš jų 15 politinių partijų ir 149 politinių partijų iškeltus kandidatus. Rinkimai vyks spalio 11 dieną. 

Tegai:
Seimo rinkimai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020