Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, archyvinė nuotrauka

Veryga pažadėjo apie 2,5 mln eurų alkoholizmu sergantiems žmonėms

16
(atnaujinta 08:44 2018.12.17)
Praktika rodo, kad žmonės labiau linkę pagalbos ieškoti ne pas psichiatrus, o bendruomenėse ar socialinės pagalbos centruose

VILNIUS, gruodžio 17 — Sputnik. Kitąmet Psichikos sveikatos gerinimo metodikai parengti bus skirta apie 2,5 mln. eurų, anonsavo Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Politikai pripažįsta, kad Lietuvoje iki šiol nėra bendros sistemos, kaip padėti nuo alkoholio priklausomiems žmonėms. Šiuo metu apie 15 savivaldybių savo iniciatyva skiria tam lėšų, steigia psichologų etatus. Pasak Verygos, padėtis turėtų pasikeisti jau kitąmet. Už skirtus  2,5 milijono eurų be kita ko bus apmokyti 80 konsultantų, kurie dirbtų savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose ir padėtų rasti motyvaciją gydytis, bet prireikus padėtų patekti ir į gydymo centrus.

"Tai yra tokia žemo slenksčio paslauga, kai žmonės, kurie gal ir nedrįsta kreiptis į psichiatrus, psichologus, jie galėtų kreiptis į specialistus, kurie yra apmokyti teikti motyvacines paslaugas, vėliau jie būtų nukreipti į specialistų centrus", — cituoja Verygą LRT.

Alytaus rajone gyvenanti Neringa papasakojo LRT, kaip jos šeimai prieš porą metų pavyko išbristi iš alkoholizmo liūno. Šeima tarsi iš letargo miego atsibudo, kai vieną dieną neteko savo penkių vaikų — jie tris mėnesius buvo apgyvendinti pas laikinus globėjus.

"Beveik dvejus metus nevartojame". Einame pas psichologą abudu. Nusprendėme, kad vienas lauke ne karys. Nusprendėme abudu dėl vaikų, kad būtų šeima. Po to bendravimas visai kitoks, ir namuose viskas kitaip", — sakė Neringa.

Anot Neringos, didžiausią paramą šeimai suteikė vietos bendruomenė. Priklausomų nuo alkoholio šeimų seniūnijoje ne viena. 

LRT reportaže teigiama, kad Alytaus rajonas pirmasis Lietuvoje prieš septynerius metus ėmėsi iniciatyvos padėti gyventojams, kenčiantiems nuo alkoholizmo. Pagalba pasinaudojo apie 400 rajono gyventojų. Savivaldybė tam skiria apie 3 tūkstančius eurų.    

Daugumai taikytas kodavimas, kurio dabar atsisakyta kaip neveiksmingo. Kiti priklausomybės ligų centruose išėjo mėnesio trukmės psichologinės socialinės reabilitacijos programą.

Alkoholizmas Lietuvoje >>

Yra pavyzdžių, kaip priklausomiems nuo alkoholio pagalbos ranką tiesia svetimi žmonės. Marijampolės rajone šešerius  metus veikiančiame reabilitacijos centre — 12 globotinių. Sveikimo programa trunka metus, lektoriais dirba savanoriai, patys išsigydę nuo priklausomybių ligų.  

Visose savivaldybėse pagalbą sergantiems priklausomybių ligomis teikia psichikos sveikatos centrai, tačiau praktika rodo, kad žmonės labiau linkę pagalbos ieškoti ne pas psichiatrus, o bendruomenėse ar socialinės pagalbos centruose.  

16
Tegai:
Aurelijus Veryga, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), alkoholizmas
Dar šia tema
Moterims alkoholis kenkia labiau nei vyrams
Anoniminių alkoholikų draugijai šiemet sukanka 30 metų
Lietuvoje iš prekybos gali dingti "bambaliai"
Lietuva pateko į ES šalių lyderių trejetuką pagal alkoholio vartojimą