Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas

Premjeras turi atsiprašyti mokytojų, pareiškė profsąjungų pirmininkas

29
(atnaujinta 09:08 2018.12.17)
Anot Navicko, mokytojai laukia susitikimo su vyriausybe apie metus, tačiau Lietuvos valdžios institucijos vengia derybų

VILNIUS, gruodžio 17 — Sputnik. Lietuvos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis turėtų atsiprašyti streikuojančių mokytojų, sakė Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas LRT laidai "Savaitė".

"Mokytojų įžeidinėjimai, kurie skambėjo iš ministrės ir premjero lūpų, manau, kad atvedė į tokią situaciją. Ir dabar galbūt tos derybos išvis turėtų prasidėti nuo to, kad premjeras tiesiog atsiprašytų artėjančių švenčių proga mokytojų. Tai tikrai palengvintų galimybę toliau susitarti", — sakė Navickas.

Atsakydamas į žurnalisto klausimą, ar profesinės sąjungos norėtų susitikti su premjeru ir aptarti su juo susidariusią situaciją, Navickas atsakė, kad prufsąjunga ilgą laiką laukė šio susitikimo, bet, deja, vyriausybė vengia tų derybų.

Navickas taip pat pažymėjo, kad susisiekimo ministras Rokas Masiulis, laikinai einantis švietimo ir mokslo ministro pareigas, "sugeba bent jau organizuoti" derybas su mokytojais, ko negalėjo padaryti Jurgita Petrauskenė.

Nestreikuojančios švietimo profsąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius pažymėjo, kad mokytojų bendruomenė pasidalino į dvi dalis.

"Vieni yra linkę eiti civilizuotu keliu, evoliucijos keliu, o kita dalis visuomenės ir mokytojų nori viską daryti revoliucijos būdu. Čia kiekvieno žmogaus pasirinkimas ir nei teisti, nei kažkaip kritikuoti to nesiruošiu", — teigia Jurgelevičius.

Jis pažymėjo, kad pasiekus kompromisą ir susitarimą, kolegos teigdavo, jog šis susitarimas kol kas netinkamas, nes nėra pasitarta su mokytojais.

Streikuojančių mokytojų palaikymo mitingas, archyvinė nuotrauka.
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Pasak Jurgelevičiaus, kas šiuo metu deramasi su naujuoju ministru, yra lygiai tie patys dalykai, dėl kurių jau buvo vieną kartą kalbėta ir susitarta.

"Aš džiaugiuosi, kad apsukus ratą kolegos vis dėlto grįžo prie to paties ir, tikiuosi, kad dėl tų pačių dalykų bus susitarta ir jų norimu formatu", — pareiškė profsąjungos pirmininkas.

Anksčiau buvo paskelbta, kad vyriausybė nemokės pinigų mokytojams už streiko laikotarpį. Vietoj to lėšos bus skiriamos iš profsąjungos fondo, į kurį žmonės aukoja pinigus mokytojams. Navickas pažymėjo, kad, kitaip nei ministro pirmininko, jo organizacija nelaužo savo duoto žodžio ir kompensuos protestuotojams už streiko laikotarpį. Pasak pirmininko, sąskaitoje tikriausiai jau yra apie 30 tūkstančių eurų.

Navickas taip pat pabrėžė, kad jei susitarimas, kuriame atsižvelgiama į visus mokytojų reikalavimus, bus pasirašytas tik gegužės mėnesį, tai reiškia, kad mokytojai nakvos ministerijoje iki gegužės mėnesio. Tačiau jis pažymėjo, kad visi norėtų švęsti Kalėdas namuose, o laikinasis ministras, greičiausiai, linkęs sutikti su streikuotojų reikalavimais.

Mokytojų streikas

Prieš mėnesį keliasdešimt Lietuvos mokyklų pradėjo neterminuotą streiką. Pagrindinis protestuotojų reikalavimas ― pakeisti etatinio darbo apmokėjimo modelį ir nustatyti jo aiškų reglamentavimą, padidinti atlyginimus ir sumažinti mokinių skaičių klasėse. Mokytojų streiko fone Lietuvos vyriausybė pasiūlė partijoms pasirašyti nacionalinį partijų susitarimą dėl švietimo sistemos finansavimo laikotarpiui nuo 2020 iki 2025 metų.

Laikinai einantis Lietuvos švietimo ir mokslo ministro pareigas susisiekimo ministras Rokas Masiulis pareiškė, kad reikia pradėti vertinti vidinius resursus švietimo sistemoje, kad būtų padidinti mokytojų atlyginimai.

Jis pažymėjo, kad reikia pradėti vertinti vidinius resursus ir sukurti skaidrią jų paskirstymo sistemą. Pasak Masiulio, išlaisvinus tuos vidinius resursus atsiras daugiau lėšų prasmingiems dalykams, tame tarpe ir mokytojų darbo apmokėjimui.

Ministras pabrėžė, kad šis metodas jau padėjo transporto sektoriui, todėl turėtų padėti ir švietimo srityje.

29
Tegai:
mokytojai, Profesinės sąjungos
Temos:
Mokytojų streikas Lietuvoje (30)
Dar šia tema
Streikuojančių Lietuvos mokytojų paramos fondui paaukota apie 17 tūkst eurų
Masiulis papasakojo apie būdus Lietuvos mokytojų atlyginimams didinti
Pataisos dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo priimtos ypatingos skubos tvarka