Senjorė, archyvinė nuotrauka

Genetikai išsiaiškino, kodėl moterys gyvena ilgiau nei vyrai

173
(atnaujinta 18:26 2018.12.18)
Mokslininkai nustatė, kad moterims padeda ilgiau gyventi specialūs hormonai ir molekulės

VILNIUS, gruodžio 22 — Sputnik. Moterys gyvena ilgiau nei vyrai ne dėl to, kad "blaiviai" suvokia gyvenimą, bet dėl lytinių chromosomų. Šią išvadą padarė genetikai, kurie paskelbė straipsnį žurnale "Aging Cell".

Pagal Pasaulio sveikatos organiazacijos (PSO) statistiką, dabar vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė yra 71 metai. Visose pasaulio šalyse, nuo skurdžiausių Afrikos valstybių iki turtingiausių Europos šalių, moterų gyvenimo trukmė stabiliai didesnė nei vyrų.

Tradiciškai šio fakto priežastimi laikoma tai, kad vyrai labiau linkę rizikuoti, dažniau nutunka, daugiau vartoja alkoholio, tabako ir narkotikų.

"Daugelis žmonių mano, kad šis skirtumas tarp lyčių turi evoliucines šaknis. Pavyzdžiui, ilgas gyvenimas leidžia moterims ilgiau rūpintis savo palikuonimis ir vaikaičiais", — sakė Dena Dubal iš Kalifornijos universiteto San Franciske.

Ji ir jos kolegos sužinojo, kad šį "skirtumą tarp lyčių" lemia ne tik socialiniai, bet ir genetiniai veiksniai.

Mokslininkai, anot Dubal, įtaria, kad daugelis vyrų ir moterų organizmų veikimo skirtumų gali būti susiję su lytinėmis chromosomomis. Faktas yra tas, kad "vyriškos" Y-chromosomos beveik neturi gyvybiškai svarbių genų. Šią chromosomą galima pašalinti iš genomo, perkeliant keletą kritinių DNR dalių, reikalingų embriono vystymo programos pradžiai, į kitus segmentus.

Savo ruožtu "moteriška" X-chromosoma yra gyvybiškai svarbi ir silpnajai, ir stipriajai lyčiai, ir jos genų darbo sutrikimai dažniausiai baigiasi mirtimi.

Mokslininkai užaugino keturias graužikų patinų ir patelių grupes. Pusė jų turėjo "klaidingą" chromosomų rinkinį — mokslininkai sugebėjo užauginti tiek patinus su XX-chromosomomis, kai įterpė į jų DNR trūkstamus Y-chromosomos fragmentus, tiek sukūrė "translytes" pateles su XY-rinkiniu.

Tolesnius trejus metus biologai stebėjo, kaip ilgai gyveno šie graužikai.

Eksperimentai parodė, kad numatoma gyvenimo trukmė daugiausia priklausė ne tik nuo gyvūnų lyties, bet ir nuo chromosomų. Tiek "neteisingi" XX-patinai, tiek normalios XX-patelės gyveno ilgiau nei XY-patelės ir patinai. Pažymima, kad "papildoma" X-chromosoma silpniau apsaugojo patinus nuo mirties nei pateles.

Tai gali reikšti, kad silpnosios lyties atstovės turi tam tikrų hormonų ir kitų signalinių molekulių, kurios prailgina gyvenimą ir sulėtina senėjimą.

Kaip ilgai dirbama Europos Sąjungoje
© Sputnik /
Kaip ilgai dirbama Europos Sąjungoje
173
Tegai:
vyrai, moterys, gyvenimo trukmė
Dar šia tema
Kaip ilgai dirbama Europos Sąjungoje
Lietuvoje moterys gyvena 10 metų ilgiau nei vyrai
Pagal Socialinės raidos indeksą Lietuva užima 35 vietą
Vyriausybė parengė planą demografinei padėčiai gerinti
Šventasis Jonas Marija Vianėjus, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 4-osios šventės

(atnaujinta 16:52 2020.08.03)
Nuo šios dienos iki metų galo lieka 149 dienos, katalikai šią dieną mini šventąjį Joną Mariją Vianėjų

Rugpjūčio 4 yra 216-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 217-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 149 dienos.

Rugpjūčio 4 dieną, liturginis kalendorius mini šventąjį Joną Mariją Vianėjų — didį kunigą, uolų sielų ganytoją ir nuodėmklausį.

Šv. Jonas Marija Vianėjus (1786–1859), kunigas. Daugiau nei keturiasdešimt metų nuostabiai administravo pavestąją Arso (Prancūzijoje) parapiją, uoliai sakydamas pamokslus, melsdamasis ir atgailaudamas, kasdien katechizuodamas vaikus ir suaugusiuosius, sutaikydamas nusidėjėlius su Dievu karšta meile artimui, kurios semdavosi iš Eucharistijos kaip iš šaltinio. Ta veikla taip iškilo, kad jo patarimai plačiai pasklido ir daugybę žmonių atvedė prie Dievo.

Fi­ziš­kai iš­se­kęs jis mi­rė 1859 metų rug­pjū­čio 4 dieną bū­da­mas sep­ty­nias­de­šimt tre­jų me­tų. 1925 me­tais Pi­jus XI jį pa­skel­bė šven­tuo­ju, o 1929 me­tais — visų pasaulio klebonų ypatinguoju globėju.

Ši diena istorijoje

1392 metų rugpjūčio 4 dieną Ostrove (Lenkijos ir Lietuvos pasienyje) Vytautas sudarė sutartį su Jogaila, pagal kurią gavo Trakų kunigaikštystę ir tapo faktišku Lietuvos valdovu.

Šią dieną 1873 metais gimė Alfonsas Petrulis, kunigas, politinis veikėjas, 1918 metų vasario 16 dieną Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras. Mirė 1928 metais.

O 2014 metais šią dieną švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pasirašė įsakymą, kuriuo nuo 2016-ųjų įvedamas privalomas matematikos egzaminas visiems abiturientams, siekiantiems studijuoti aukštosiose mokyklose valstybės finansuojamose vietose.

1900 metų rugpjūčio 4 dieną mirė rusų tapytojas peizažistas Isaac Levitan (Isakas Levitanas). Jis sukūrė daugiau kaip 1000 tapybos darbų, akvarelių, pastelių, iliustracijų, piešinių. Gimė 1860 metais Kybartuose, neturtingų žydų šeimoje.

Savo vardadienius šią dieną švenčia Domantas, Domas, Dominyka, Dominykas, Domitas, Gerimantas, Gerimantė, Gerutė, Gerutis, Irta, Irtautas, Irtautė, Milgeda, Milgedas, Milgedė, Milgeidas, Milgeidė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Artūras Milaknis

Milaknis Kaune išlieka vienuoliktą sezoną

(atnaujinta 17:51 2020.08.03)
Atakuojantis žaidėjas Artūras Milaknis toliau gins Kauno "Žalgirio" spalvas, rašoma oficialioje klubo svetainėje

VILNIUS, rugpjūčio 3 — Sputnik. 34 metų Artūras Milaknis pasirašė naują dvejų metų sutartį su "Žalgiriu" ir toliau džiugins "žaliųjų" gerbėjus.

Artūras Milaknis prie "Žalgirio" prisijungė dar 2006 metais. Nuo 2007 metų žaidėjas pamažu tapo pagrindinės Lietuvos krepšinio komandos dalimi, kur dešimt sezonų žaidė su pertraukomis. Praėjusiame (2019/2020) Eurolygoje jis vidutiniškai surinko po 7,4 taško per rungtynes ​​ir žaidimo laiką 22 minutes. Nacionaliniame čempionate "Žalgirio" gynėjas per rungtynes ​​vidutiniškai surinko po 7,6 taško su 44 procentų tolimojo metimo tikslumu.

Milaknis yra iškovojęs devynis šalies lygos titulus ir tris Lietuvos taures. Per savo karjerą Artūras tik vieną sezoną praleido užsienyje (2015/2016), kai žaidė Kazanės "Unics".

"Kaunas yra mano namai, o "Žalgiris" — mylimiausia komanda. Esu laimingas, kad dar dvejus metus galėsiu vilkėti žaliai baltus marškinėlius. Artėjančiame sezone mūsų laukia nauji iššūkiai — bus įdomu juos pasitikti", — oficialioje klubo svetainėje cituojamas Milaknis.

Tegai:
Kauno "Žalgiris", krepšinis
Temos:
Sporto naujienos
Dar šia tema
Čiuožėja Zagitova pasidalino nuotrauka iš treniruotės
Disko metikė, ieties metikė ir eksperimentinis Antipovas