Policija, archyvinė nuotrauka

Tiriama, ar policija nepažeidė įstatymų, įsigydama naujus telefonus "iPhone"

34
Policijos departamentas aiškina, kad prireikė naujų išmaniųjų, kurie būtų skirti kriminalistams dirbti su slapta informacija, tačiau ekspertai mano, kad policija galėjo rinktis ir kitokius išmaniuosius

VILNIUS, gruodžio 23 — Sputnik. Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) ėmėsi tirti, ar policija nepažeidė įstatymų, įsigydama naujus telefonus "iPhone". Apie tai praneša LRT.

"iPhone" telefonais aprūpinti Policijos departamento, Kriminalinės policijos biuro ir apskričių policijos komisariatų pareigūnai. Policijos departamento teigimu, jie skirti jautriai informacijai perduoti ir apsaugai, šifravimui, kitoms kriminalinės žvalgybos funkcijoms. 

Policijos departamentas aiškina, kad konkretaus gamintojo telefonų reikėjo dėl operacinės sistemos pranašumų. Vis dėlto Viešųjų pirkimų tarnyba gavo pirmines nepriklausomų specialistų įžvalgas, kurios rodo, kad policija galėjo rinktis ir kitokius išmaniuosius.

Policija teigia, kad saugesnių telefonų už "iPhone" nėra, todėl pareigūnams nupirko 67 išmaniuosius. Iš jų — 24 patys naujausi kompanijos "Apple" modeliai, kurių vieno kaina siekia beveik 900 eurų.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojo Edvardo Šilerio teigimu, telefonai pasirinkti atsižvelgiant į užsienio šalių praktiką.

"Tai nėra pasirinkimas per vieną dieną. Buvo padaryta analizė, yra tam tikros įslaptintos tvarkos, pasirašytos policijoje. Naudojame tam tikrą kitą programinę įrangą, kuri veikia su ("iOs") sistema. Dėl to tai yra kompleksinis sprendimas. Tai, kas dabar matosi, vienas pirkimas, yra ledkalnio viršūnė", — aiškino policijos generalinio komisaro pavaduotojas.

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius pažymėjo, kad Lietuvos policija priėmė teisingą sprendimą.

"Kriminalinei žvalgybai aš irgi būčiau linkęs pirkti tik iš patikimo gamintojo, o ne tos šalies, kuri gali turėti priešiškų žvalgybų", — sakė Gailius.

VPT sulaukė pirminių pastabų, kad alternatyvų policijos pirkiniams yra. Pavyzdžiui, didžiausių "iPhone" konkurentų "Samsung" įrenginiai. Nurodoma, kad juose naudojama saugumo sistema taip pat atitinka standartus.

Technologijų ekspertas Karolis Makrickas sakė, kad tiek "Android" operacinė sistema, naudojama "Samsung" įrenginiuose, tiek "iOs" sistema, naudojama "iPhone" telefonuose, turi saugumo spragų.

Seimo antikorupcijos narė Agnė Bilotaitė tikina, kad įtarimų dėl policijos viešojo pirkimo kyla. Pasak jos, viešieji pirkimai tam ir yra skirti, kad valstybė įsigytų prekes ir paslaugas už geriausią kainą.

"Buvo aiškus pažeidimas ir dėl to, matyt, yra pradėtas VPT tyrimas", — sakė parlamentarė.

Jeigu VPT nustatys, kad policija pažeidė pirkimo taisykles, telefonus gali tekti grąžinti. Tyrimo išvadas žadama viešinti po Naujųjų metų.

34
Tegai:
Lietuva, Policijos departamentas, IPhone
Dar šia tema
Karo atveju: Lietuva sukurs nuosavą duomenų perdavimo tinklą