Kauno rotušė

Kaune vienintelis išmanusis radijas Lietuvoje

200
(atnaujinta 15:17 2018.12.24)
Norimas išgirsti dainas renkasi patys kauniečiai — kad realizuotų tokią idėją, Kauno savivaldybė ir Kultūros centras pasitelkė miesto naujienų portalą, kuris pasiūlė sprendimus ir ėmėsi sumanymą įgyvendinti

VILNIUS, gruodžio 24 — Sputnik. Šventiniu laikotarpiu Rotušės aikštėje, šalia pagrindinės Kalėdų eglės, nuo gruodžio pradžios groja Kauno Kalėdų radijas, praneša Kauno savivaldybė.

Norimas išgirsti dainas renkasi patys kauniečiai. Kad realizuotų tokią idėją, Kauno savivaldybė ir Kultūros centras pasitelkė miesto naujienų portalą, kuris pasiūlė sprendimus ir ėmėsi sumanymą įgyvendinti.

Iš viso Kauno Kalėdų radijo grojaraštyje yra apie tūkstantis puikiai žinomų lietuviškų ir užsienietiškų atsitiktine tvarka skambančių dainų. Užsakyti savo pageidaujamą kūrinį visai paprasta — tereikia adresu kaledos.kasvyksta.lt iš pateikto kelių šimtų dainų sąrašo pasirinkti vieną, ties ja paspausti varnelę ir patvirtinti užsakymą. Kuo daugiau tokių pačių užsakymų panašiu metu pateikiama, tuo greičiau daina pasigirs Rotušės aikštėje.

Per pirmąsias dvi savaites po Kalėdų eglutės įžiebimo kauniečiai savo mėgstamų kūrinių pageidavo daugiau kaip 2 tūkst. kartų.

"Sudarinėjant sąrašą daugiausia simpatijų sulaukė Egidijaus Sipavičiaus "Krenta sniegas". Tai, ko gero, bus Kauno eglutės lietuviškas hitas. Kadangi gyvename krepšinio sostinėje, pridėjome Arinos "Kad būtų "Žalgiris"", o taip pat skamba ir Ievos Zasimauskaitės naujai adaptuota Eurovizijos konkurse atlikta daina", — kalbėjo vienas Kauno Kalėdų radijo sumanytojų Vaidas Pilkauskas.

Tiesa, paleidus kalėdinį radiją paaiškėjo, kad tarp penkių populiariausių dainų nepateko nė viena lietuviška, nors kauniečiai mielai renkasi ir Sipavičiaus, Valinskienės, Vyšniausko, grupių "Antis" bei "Hiperbolė" šventinius kūrinius.

Pirmoje vietoje tarp labiausiai pageidaujamų dainų — pusantro šimto sykių užsakyta legendinė Frank Sinatra "Let it snow!", 1945 metais parašyta kompozitoriaus Jule Styne. Nedaug atsilieka anglų dueto "Wham!" 1984-aisiais sudainuota "Last Christmas", kurią sukūrė George Michael. Trečioje vietoje — švedų kolektyvo "ABBA" 1980 metais išleista daina "Happy New Year". Ketvirta rikiuojasi legendinė 1971-ųjų John Lennon daina "So this is Christmas", dar kitaip žinoma kaip "Happy Xmas (War Is Over)", atliekama amerikiečių roko grupės "Acceptance". Populiariausiųjų penketuką baigia Chris Rea su šventiškai nuteikiančiu hitu "Driving home for Christmas".

Rotušės aikštėje radijo stotis groja kasdien, nuo 10:00 iki 22:00 val. Kiekvieną valandą grojami daugiausia pageidavimų realiu laiku sulaukiantys kūriniai. Kauniečiai ir miesto svečiai, norintys kuo greičiau išgirsti norimą dainą, turėtų ją užsakyti kartu su draugais iš skirtingų mobiliųjų įrenginių tuo pat metu. Šitaip daina "įgaus daugiau svorio" ir pirmumą, kad nuskambėtų greičiau.

Kauno Kalėdų radijas kauniečiams transliuos iki Trijų karalių šventės, sausio 6-osios. Radijo stotis šventiniame miestelyje išjungiama naktį ir renginių aikštėje metu. Be to, ji nuolat transliuojama ir internete.

Pagrindiniai Kalėdų radijo partneriai — Kauno miesto savivaldybė ir šventiniu laikotarpiu Rotušės aikštėje įvairias veiklas bei renginius organizuojantis Kauno kultūros centras, taip pat prieglobstį interaktyvios radijo stoties įrenginiams Kauno rotušėje suteikęs Kauno miesto muziejus.

200
Tegai:
radijas, Kauno savivaldybė
Temos:
Kaunas — antroji Lietuvos sostinė (254)
Cigaretės

Muitinės pareigūnai sunkvežimyje rado 1400 dėžių kontrabandinių cigarečių  

(atnaujinta 13:33 2020.09.26)
Pabrėžiama, kad patikrinus oficialiai gabentą 15 tonų plastikinių vamzdžių krovinį buvo rasta cigarečių kontrabanda.

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Kauno teritorinės muitinės Mobiliųjų grupių posto pareigūnai rugsėjo 20 dieną sustabdė Lietuvos piliečio vairuotą vilkiką dėl nesumokėto kelių naudotojo mokesčio, praneša Muitinės kriminalinė tarnyba Facebook paskyroje.

Pabrėžiama, kad patikrinus oficialiai gabentą 15 tonų plastikinių vamzdžių krovinį buvo rasta cigarečių kontrabanda.

Pranešime teigiama, kad iš viso vilkike rasta 1400 dėžių cigarečių, kurių vertė, sumokėjus mokesčius, būtų apie 2,5 mln. eurų.

Tegai:
vilkikas, cigarečių kontrabanda
Dar šia tema
Šakių rajone tarnybinis šuo sučiupo cigarečių kontrabandininkus
Iš Baltarusijos atvykusiame traukinyje buvo paslėpta apie 23 tūkst pakelių cigarečių
Apvaisinimo in vitro procesas laboratorijoje, archyvinė nuotrauka

Apsiėjo be sekso. Mokslo patvirtinti nekalto prasidėjimo atvejai

(atnaujinta 12:25 2020.09.26)
Tyrimai įrodė, kad tos pačios lyties dauginimasis galimas ir laukinėje gamtoje, tačiau dažniausia partenogenezė būdinga patelėms

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Gamtoje vienos lyties reprodukcija — partenogenezė, kai patelės susilaukia palikuonių be patino dalyvavimo — nėra retas atvejis. Paprastai tai nutinka tarp mažų bestuburių, vabzdžių ir voragyvių. Tai atsitinka tik 70 rūšių stuburinių gyvūnų, tai yra 0,1 proc., bet įskaitant ir žinduolius, rašo RIA Novosti autorė Alfija Jenikejeva.

Netikėta dovana Kalėdų proga

2001 metų gruodį Nebraskos zoologijos sode (JAV) gimė Sphyrna tiburo rūšies ryklio jauniklis. Šios gyvybingos žuvys palikuonių atsiveda kartą per metus ir, paprastai, iškart nuo 12 iki 15 rykliukų. Tačiau tą dieną buvo tik vienas jauniklis. Zoologijos sodo darbuotojai, kurie nesitikėjo pagausėjimo, nespėjo jo išimti iš akvariumo — beveik iš karto rykliuką užmušė ten gyvenanti elektrinė rajožuvė.

Ši istorija mažai kuo skirtųsi nuo kitų nelaisvėje veisiamų žuvų atvejų, jei ne vienas niuansas: pastaruosius trejus metus akvariume gyveno tik Sphyrna tiburo rūšies ryklio patelės.

Gyvūnus prižiūrintys ekspertai nusprendė, kad nelaiminga motina dar laukinėje gamtoje turėjo lytinių santykių su patinu ir išsaugojo jo spermą atsargoje. Gamtoje taip kartais atsitinka. Tačiau nebuvo jokių įrodymų, kad spermatozoidai taip ilgai išlaikytų vaisingumą.

Тупорылая акула
Riklys

Žuvusio rykliuko kūnas buvo išsiųstas į Pew okeanologijos institutą, esantį Majamio universitete. Ten tyrėjai, atlikę genetinių tyrimų seriją, išsiaiškino, kad rykliukas apskritai neturėjo tėvo, o jo motina, matyt, pastojo per partenogenezę.

Tai yra reprodukcijos metodo pavadinimas, kai embrionas vystosi iš moteriškos reprodukcinės ląstelės be apvaisinimo. Paprastai tai būdinga bestuburiams gyvūnams, tačiau yra išimčių — pavyzdžiui, žvynuoti ropliai. Sphyrna tiburo rūšies ryklio atveju partenogenezė gali būti paskutinė išeitis išgelbėti rūšį nuo išnykimo, daro prielaidą biologai.

Mergelė patelė per ilgai laukė patino, ir kūnas tai suvokė kaip grėsmę visai populiacijai. Dėl to suveikė minimalaus rūšies skaičiaus išsaugojimo mechanizmas.

Kai visos priemonės yra geros

Po penkiolikos metų Australijos mokslininkai užfiksavo antrą žuvų partenogenezės atvejį — ir vėl nelaisvėje. Zebrinio ryklio (Stegostoma fasciatum) patelė, jau ketverius metus nebendravusi su patinais, padėjo 41 kiaušinį. Iš trijų išsirito sveiki jaunikliai.

Pirmas dalykas, apie kurį mokslininkai pagalvojo, buvo neįtikėtinas spermos gyvybingumas. Faktas yra tas, kad iki 2012 metų Leonie gyveno tame pačiame akvariume su patinu, su kuriuo kelis kartus susilaukė palikuonių. Biologai padarė prielaidą, kad ji ketverius metus saugojo jo spermą ir, kai tik atsirado galimybė, ją panaudojo kiaušinėliams apvaisinti.

Мышонок, имеющий двух пап
© Photo : Leyun Wang
Dviejų tėvų peliukas

Tačiau genetinė analizė parodė, kad visi jaunikliai turėjo tik motinos DNR. Taigi, Leonie, nesant patinų, perėjo prie tos pačios lyties reprodukcijos. Kaip pastebi mokslininkai, lytinių ląstelių brendimo procese žuvies kūne susidarė polocitai — poliniai kūnai. Šiose ląstelėse yra DNR kopija, tačiau jos paprastai negali apvaisinti. Kartais dėl nežinomų priežasčių jie pradeda elgtis kaip spermatozoidai: apvaisina kiaušialąstę ir paverčia ją embrionu.

Remiantis kai kuriais tyrimais, šį žuvų veisimo būdą žuvys gali panaudoti ir laukinėje gamtoje. Bent jau biologai iš Niujorko valstijos Stouni Bruko universiteto (JAV), tyrinėdami pjūklažuvių genetinę įvairovę prie pietvakarių Floridos pakrantės, rado septynis individus, gimusius dėl partenogenezės.

Tyrėjai mano, kad gyvūnai naudojo šį dauginimosi būdą dėl per mažo populiacijos tankio. Pastaraisiais metais individų skaičius nuolat mažėja, o patelėms vis sunkiau rasti porą. Tai reiškia, kad partenogenezė yra visai įmanoma tarp rūšių, kurios yra arti išnykimo, sako mokslininkai.

Tik vyriškos lyties palikuonys

Be ryklių, biologai užfiksavo pavienius tos pačios lyties reprodukcijos atvejus pas dėmėtąsias pelėdines rajas ir paprastąjį smauglį. Be to, pastarojo patelė nusprendė daugintis, net turėdama galimybę poruotis su patinu. Nors lytinis aktas įvyko, du vados jaunikliai buvo partenogenezės rezultatas. Tai patvirtino DNR analizė.

Tarp žinduolių irgi esama tokios galimybės, nors tai ir vyksta dirbtinai. Dar 2004 metais japonų biologai gavo peles nuo dviejų motinų be tėvo. Tam buvo naudojamos nesubrendusios kiaušialąstės, į kurių genomus buvo "įtraukti" keli svarbūs ruožai. Viena patenogenezės būdu gimusi patelė gyveno iki pilnametystės ir įprastu būdu pagimdė savo pačios jauniklius.

Po keturiolikos metų Kinijos mokslininkai pakartojo šiuos eksperimentus. Tiesa, jie nuėjo kiek toliau ir susilaukė palikuonių ne tik iš dviejų pavienių patelių, bet ir iš dviejų patinų (tai yra, pelės turėjo tik tėvus). Tam buvo naudojamos embrioninės kamieninės ląstelės, kuriose buvo išsaugota vieno iš tėvų DNR. Joje blokavo genų, kurie veikia skirtingai, priklausomai nuo to, kas juos perdavė — vyras ar moteris, aktyvumą.

Мышь, имеющая двух мам, и ее потомство
© Photo : Leyun Wang
Dviejų motinų pelė ir jos palikuonys

Mokslininkai tokias kamienines ląsteles su pataisyta DNR suleido į nesubrendusius kiaušinius. Gauti embrionai buvo persodinti surogatinėms motinoms. Taip gimė gyvybingos pelės, kurios neturėjo tėvo. Tiesa, gyvūnai turėjo vystymosi defektų. Jie judėjo lėčiau ir greičiau pavargdavo. Bet jie gyveno ilgiau.

Norint gauti palikuonių iš dviejų tėvų, paruoštos embriono kamieninės ląstelės buvo suleistos į nebranduolines kiaušialąstes. Iš tūkstančio embrionų išgyveno tik 12. Eksperimentinės pelės svėrė dvigubai daugiau nei įprastai, sirgo vandenlige, negalėjo žįsti ir greitai žuvo.

Tyrimo autoriai pažymi, kad vystymosi defektus galima pašalinti tik embrionuose, gautuose iš dviejų motinų. Bet vyrų partenogenezė nėra labai perspektyvi. Tai paaiškina, kodėl tos pačios lyties dauginimasis laukinėje gamtoje būdingas patelėms.

Tegai:
genetika

Pietų karinės apygardos artileristai pratybose "Kaukazas-2020" sustabdė tankų puolimą

(atnaujinta 14:39 2020.09.26)
Pratybose dalyvavo daugiau nei aštuoni tūkstančiai Rusijos karių ir apie 400 karinės technikos vienetų

Astrachano regione esančiame Ashuluko poligone Rusijos kariškiai vykdė strateginę vadovavimo ir štabo pratybų "Kaukazas-2020" dalį labai manevringą gynybą su motorizuotais šautuvų padaliniais, palaikomais minosvaidžio, patrankos ir raketinės artilerijos padaliniais.

Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip šaudoma į tradicinius oponentus iš haubicų ir minosvaidžių.

Specialistai naudojo priešgaisrinių bombų ir prieštankinių minų derinimo metodą, išdėstytą kaip šachmatų lentoje, kad tankai neprasiveržtų iš priešo.

Masyvi ugnis buvo paleista iš haubicų "Gvozdika", "Msta-S", "Msta-B", taip pat iš "Sani" ir "Podnos" skiedinių. Tankų T-72B3 įgulos atliko manevringos gynybos taktiką šaudant iš apkasų, tuo tarpu buvo vykdomos šaudymo padėčių keitimo. Jie sustabdė "besiveržiantį" sąlyginį priešą.

Dalyvavo daugiau kaip aštuoni tūkstančiai karių ir apie 400 karinės technikos vienetų.

Tegai:
pratybos, Rusija
Dar šia tema
Paskelbta čiuožėjos Kostornajos treniruotė — video
Sulaikytas klaipėdietis, įtariamas neteisėtu šaudmenų disponavimu — video