Sausio 13-osios įvykių atiminimas

Sausio 13-osios įvykių dalyviams buvo pasiūlyta parama

41
(atnaujinta 10:11 2019.01.13)
Nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 13-osios įvykių buvo pasiūlyta atnaujinti būstą

VILNIUS, sausio 13 ― Sputnik. Lietuvos Seimas pritarė, kad valstybė suteiktų paramą nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 dienų įvykių, apmokant jų būsto daugiabučiuose atnaujinimą, rašoma Seimo pranešime spaudai.

"Simboliška, kad būtent šiomis sausio dienomis Seimas parodė dėmesį ir pagarbą žmonėms, kurie prieš 28 metus gynė Seimą, kitus objektus", ― pareiškė socialdemokratas Juozas Olekas, kuris pateikė šį siūlymą.

Valstybės parama bus skiriama finansuoti būsto, kuriame gyvena Sausio 13-osios įvykių dalyvis, projektų parengimą, įskaitant atnaujinimo projekto vykdymo priežiūrą ir atnaujinimo projekto ekspertizės atlikimą, jo įgyvendinimo administravimo, statybos techninės priežiūros išlaidas, kredito draudimo įmoką, kiekvieno mėnesio kredito ir palūkanų įmokas.

Sausio 13-osios byla

Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilnių. Susidūrimų metu šalia Vilniaus televizijos bokšto žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

Algirdas Paleckis, archyvinė nuotrauka.
© Photo : из личного архива Альгирдаса Палецкиса

Beveik įpusėjus 90-ajam dešimtmečiui Lietuva pradėjo bylą dėl Sausio 13-osios įvykių, kai sovietų kariuomenė šturmavo Vilniaus televizijos bokštą. Rusija laikosi nuomonės, kad tuo metu Lietuva dar buvo TSRS dalis, todėl jos teritorijoje veikė sovietų įstatymai.

Lietuvoje daugelis žmonių mano, kad valdžios institucijos sąmoningai iškreipia įvykių eigą. Pavyzdžiui, opozicijos politikas Algirdas Paleckis buvo persekiojamas už pasisakymą apie 1991 metų sausio 13 dienos įvykius Vilniuje. Paleckis netgi buvo teistas pagal Baudžiamojo kodekso 170 straipsnį "Dėl sovietinės okupacijos neigimo". Jis padarė prielaidą, kad tada "savi šaudė į savuosius". Šiuo metu jis yra kaltinamas "šnipinėjimu".

Rusijos Federacijos visuomenės rūmai pareiškė, kad Rusijos piliečių ir žmonių, palaikančių santykių su Rusija plėtrą, persekiojimas, priekabiavimas, suėmimas ir sulaikymas tapo 2018 metų išskirtiniu bruožu. Be to, pasak VR, tokie Vilniaus veiksmai turi politinių motyvų, o "šnipinėjimo byla", kuri šiuo metu aktyviai plėtojama Lietuvoje, buvo sufabrikuota.

Kaip pažymi Visuomenės rūmai, Paleckis persekiojamas dėl "alternatyvios pozicijos, susijusios su tragiškais įvykiais Vilniuje 1991 metų sausio 13 dieną".

41
Tegai:
Sausio 13-osios įvykiai
Dar šia tema
Lietuvos premjeras vadovaujasi principu "apkaltink kitą", mano Sysas
Latvijos rusų sąjunga pareikalavo paleisti Paleckį iš areštinės
Paleckis ir kitų asmenų grupė kaltinami šnipinėjimu Rusijos naudai