Brexit' palaikymo akcija

"Brexit" gali kelti grėsmę lietuvių socialinėms garantijoms, teigia ekspertai

63
(atnaujinta 09:40 2019.02.06)
Darbo stažo ir išmokų problemos ypač aktualios Lietuvos piliečiams, kurie dirbo Britanijos darbo rinkoje ir dabar artėja prie pensinio amžiaus

VILNIUS, vasario 6 — Sputnik. Lietuvos gyventojai susirūpinę socialinių garantijų klausimais, kuriuos gali paveikti Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš ES ("Brexit") be sandorio, praneša LRT.

Ypač didelį susirūpinimą kelia pensijų, darbo stažo, ligos išmokų ir motinystės išmokų klausimai. "Kietasis Brexit" gali paveikti ne tik tuos lietuvius, kurie grįš į Lietuvą po jo, bet ir tuos, kurie turėjo stažą Jungtinėje Karalystėje, o dabar gyvena Lietuvos Respublikoje.

"Šiuo metu, skiriant pensiją, sumuojamas visas stažas ES ir po to kiekviena valstybė moka už joje įgytą stažą", — pažymi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Marijana Žiukienė.

Pasak Lietuvos socialinio draudimo fondo ("Sodros") atstovo Sauliaus Jarmalio, kai kurie lietuviai grįžo iš Britanijos prieš dešimt, 15 ar net 20 metų. Jie dirbo Britanijos darbo rinkoje ir dabar artėja prie pensinio amžiaus.

"Didžiausias klausimas yra ne tiek socialinio draudimo įmokos, kiek paties stažo įskaitymas, nes tam, kad Lietuvoje žmogus gautų išmoką, jis turi turėti tam tikrą socialinio draudimo stažą", — pasakė Jarmalis.

Be to, daugelis lietuvių važiuoja studijuoti į Britaniją, pasiima ten paskolas, ir tada iškyla klausimų, kaip jos bus skaičiuojamos, kada bus, kaip bus suderinti išmokėjimo terminai, jeigu gyventojai grįš į Lietuvą.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad Jungtinės Karalystės valdžios institucijos tikisi, jog Baltijos šalys galės įtikinti Briuselį atnaujinti derybas dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos sąlygų.

Kovo pabaigoje Britanija turėtų pasitraukti iš ES, tačiau Londonas iki šiol bando derėtis dėl susitarimo su Briuseliu. Europos valdžia pabrėžė, kad neperžiūrės dokumento, dėl kurio buvo susitarta praėjusiais metais, sąlygų.

Tuo tarpu Britanijoje gyvenantiems ES šalių piliečiams, tarp jų ir iš Lietuvos, vis labiau kelia susirūpinimą teisinis statusas, kurį jie ir jų šeimos turės po "Brexit". Pasak kai kurių ekonomistų, Britanijos pasitraukimas iš ES be susitarimo — vadinamasis "kietasis Brexit" — taps rimta problema tiek Baltijos šalių, tiek Europos ir Didžiosios Britanijos ekonomikai.

63
Tegai:
socialinės garantijos, Didžioji Britanija, Lietuva, Brexit
Temos:
Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (76)
Dar šia tema
Vienas Britanijos tinklalapių siūlo įsigyti maisto pagal "nerimo dėl "Brexit" lygį"
Lietuviai bijo prarasti darbą ir ryšius su savo šeimomis dėl "Brexit"
Lietuva papasakojo, koks darbas laukia sugrįžusių iš emigracijos
Lietuvos prezidentė pasakė, kas gali būti blogiau už "Brexit" be susitarimo su ES
Ekspertas: Lietuvos valdžia nori kovoti su šalies išmirimu, pasitelkdama "Brexit"