Petro Cvirkos paminklas, archyvinė nuotrauka

Kasčiūnas ragina pasirašyti peticiją "Už Petro Cvirkos paminklo nukėlimą"

172
(atnaujinta 12:05 2019.02.06)
Politikas teigia, kad tokius paminklus kaip Cvirkai "Rusija išnaudoja kaip savo informacinio karo įrankį, pabrėždama tariamą Lietuvos ryšį su SSRS"

VILNIUS, vasario 6 — Sputnik. Paskelbus Grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą, partijos "Tėvynės Sąjunga — Lietuvos krikščionys demokratai" narys Laurynas Kasčiūnas vėl iškėlė klausimą dėl Petro Cvirkos paminklo nukėlimo.

"Grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje eilinį kartą, kaip saugumo iššūkis įvardijamas sovietinis "paveldas", kurį Rusija išnaudoja kaip savo informacinio karo įrankį, pabrėždama tariamą Lietuvos ryšį su SSRS ir savo įtakos ribas", — savo Facebook paskyroje rašo politikas.

Anot jo, Lietuvoje tokių "balvonų" yra daugiau kaip 160, ir vienas jų — paminklas Petrui Cvirkai, sovietiniam politiniam veikėjui. Kasčiūnas susiejo šį paminklą su Rusijos interesais, ir jam neaišku, kodėl Lietuvos sostinėje vis dar stovi toks paminklas.

"Atėjo metas braukti brūkšnį ir pasakyti, kad Cvirkos paminklas yra ne kas kita, kaip ideologinis simbolis ir jam laisvame Vilniuje ne vieta! Todėl kviečiu pasirašyti peticiją adresuotą Vilniaus miesto savivaldybei, kuria raginame nukelti Petro Cvirkos paminklą ir pakeisti jį kitu vilniečių apklausoje išrinktu Lietuvos valstybingumą ar miesto istoriją atspindinčiu paminklu!" — ragina Kasčiūnas.

Peticija dėl sostinės Pamėnkalnio ir Pylimo gatvių sankryžoje esančio paminklo Petrui Cvirkai nukėlimo skirta Vilniaus miesto savivaldybės tarybai.

Tarybiniai kariai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Сергей Титов

Peticijos aiškinamajame rašte teigiama, kad Petras Cvirka nuo pat XX a. 4-ojo dešimtmečio bendradarbiavo su pogrindine Lietuvos komunistų partijos (LKP) vadovybe, palaikė ryšius su sovietų diplomatais ir saugumo tarnybomis. Remiantis LKP ir Valstybės saugumo departamento archyvine medžiaga, 1940 metų vasarą Cvirka formaliai tapo "sovietų okupuotos Lietuvos komunistinio režimo talkininku", o iki tol net devynerius metus siekė įgyti LKP pasitikėjimą ir vykdė partijos nurodymus, dirbdamas leidiniuose, susijusiuose su komunistais.

Sovietų Sąjungai "okupavus" Lietuvą Cvirka įstojo į LKP ir buvo išrinktas į Liaudies Seimą. Netrukus po to Cvirka pateko tarp dvidešimties patikimiausių "kolaborantų", 1940 metų liepos pabaigoje važiavusių į Maskvą "maldauti", kad Lietuva būtų priimta į SSRS sudėtį. Rašte pabrėžiama, jog būtent tai "nutiesė teisinį kelią Sovietų okupacijai".

Peticijos rašto duomenimis, paminklas Cvirkai buvo pastatytas už tai, kad "jis savo darbais ir kūryba tiesė kelią sovietinei okupacijai".

Pasirašiusieji ragina Vilniaus miesto savivaldybės merą ir tarybą nukelti Petro Cvirkos paminklą ir pakeisti jį kitu vilniečių apklausoje išrinktu Lietuvos valstybingumą ar miesto istoriją atspindinčiu paminklu.

172
Tegai:
paminklas, Laurynas Kasčiūnas, Petras Cvirka
Dar šia tema
Lietuvos politinio režimo pagrindas yra Rusijos baimė, sako ekspertas
Žirinovskis: Lietuvos politikai ieško būdų, kaip dar paprekiauti savo tėvyne
Ekspertas: Lietuvos ideologija paremta antirusišku PR
Neapykanta Rusijai yra svarbesnė: Vilnius sukėlė grėsmę "Misijai Sibiras"
Kovotojai už laisvę ar nusikaltėliai? Lietuvos "herojai" nukeliami nuo pjedestalo
Sosnovskio barščiais, archyvinė nuotrauka

Šalyje pradedama naikinti Sosnovskio barščius

(atnaujinta 12:34 2020.05.31)
Iki 3-5 metrų aukščio užaugantis iš Kaukazo kilęs Sosnovskio barštis į Lietuvą atvežtas apie 1950 metais

VILNIUS, gegužės 31 — Sputnik. Šalyje pradeda naikinti Sosnovskio barštį, visoje Lietuvoje sparčiai plintantį invazinį augalą, pranešė Aplinkos ministerijos spaudos tarnyba.

Kaip informuojama ministerijoje, vien pernai buvo išpurkšta 113 ha plotų, kuriuose įsivyravo ši svetimžemė rūšis.

Šiemet Valstybinių miškų urėdija (VMU) planuoja nupurkšti dešimtis hektarų plotų pamiškėse, pakelėse, nenaudojamose pievose, šalia melioracijos griovių, upių ir ežerų pakrantėse, kur mėgsta augti Sosnovskio barštis.

Jis greitai plinta, nes kiekvienas žydintis šio barščio žiedynas subrandina mažiausiai 10 tūkst. sėklų, o didžiausi — net iki 100 tūkstančių.

Sosnovskio barštis ne tik išstumia vietines augalų rūšis, bet ir kelia pavojų miško lankytojams, ypač vasarą, saulėtomis dienomis, kai dėl stipraus jo sultyse esančio ir ant odos patekusio alergeno gali atsirasti net 1-3 laipsnio odos nudegimų.

Šis augalas 2016 metais paskelbtas invazine Europos Sąjungos rūšimi. Iki 3-5 metrų aukščio užaugantis iš Kaukazo kilęs Sosnovskio barštis į Lietuvą atvežtas apie 1950 metais.

Tegai:
Aplinkos ministerija, Sosnovskio barščiai
Ginklas rankose, archyvinė nuotrauka

Mažeikiuose vyras grasino buvusiai žmonai ginklu

(atnaujinta 10:55 2020.05.31)
Policija išsiaiškino, kad buvęs sutuoktinis buvo girtas, o jo bute rado tą patį ginklą ir, galimai, narkotikus

VILNIUS, gegužės 31 — Sputnik. Telšių apskrityje vyras grasino buvusiai žmonai su ginklu,  pranešė Lietuvos policija.

Šeštadienį, apie 20:45, policijos pareigūnai gavo pranešimą iš moters, gimusios 1993 metais, kuri papasakojo, kad jos buvęs vyras, taip pat gimęs 1993 metais, grasino jai telefonu ir atsiuntė nuotrauką.

Be to, vyras siuntė buvusiai žmonai nuotrauką, kurioje jis stovi su ginklu rankose.

Po skambučio policija maždaug 23:40 atvyko į vyro butą Ventos gatvėje, Mažeikiuose. Paaiškėjo, kad vyras buvo neblaivus — jo kraujyje patikros metu nustatytos 0,55 prom. alkoholio.

Be to, bute buvo rastas pistoletas ir baltos spalvos milteliai, įtariama, kad tai narkotinė medžiaga. Policija daiktus konfiskavo, o pats vyras buvo sulaikytas.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
policija, Mažeikiai
Dar šia tema
Mažeikių rajone nušautas policijos pareigūnas, galimai ginkluotas įtariamasis slapstosi
Daugiau nei šešerius metus nuo teisėsaugos slapstęsis vyras sulaikytas
Sostinėje automobilių padegėjai pasodinti už grotų
JAV policija

George'o Floydo šeima nepatenkinta skrodimo rezultatais

(atnaujinta 11:56 2020.05.31)
Pažymima, kad du nauji specialistai Mineapolyje atliks savarankišką skrodimą per kelias dienas. Autopsijos rezultatai bus paskelbti, sakoma pranešime

VILNIUS, gegužės 31 — Sputnik. Mineapolyje mirusio afroamerikiečio George'o Floydo šeima nėra patenkinta preliminariais skrodimo rezultatais, kuriuos atliko teismo medicinos ekspertai Hennepino grafystėje Minesotoje, sakė šeimos advokatas Benjaminas Crampas, praneša RIA Novosti.

Advokatas teigė, kad, remiantis pirminiais rezultatais, Floydo mirties priežastis nebuvo užspringimas, nepaisant to, kad jo kaklas buvo užspaustas mažiausiai aštuonias minutes, ir, tikriausiai, visumoje dėl to, kad jis buvo sulaikytas, turėjo sveikatos problemų ir, tikriausiai, svaigalų organizme.

"Atsižvelgiant į tai, kad preliminariuose Hennepino apygardos teismo medicinos eksperto ataskaitos rezultatuose nepateikiama išsami informacija apie tyčinio jėgos naudojimo poveikį Floydo kaklui ir jo kančių mastą policijos rankose, šeima nusprendė pasamdyti nepriklausomą teismo medicinos ekspertą autopsijai atlikti", — teigiama pranešime

"Mes nenustebinti, bet labai apstulbinti preliminariais skrodimo rezultatais, kuriuos šiandien pristatė medicinos ekspertas. Tikimės, kad tai neatspindi bandymo sukurti melagingą istoriją apie George'o Floydo mirties priežastis", — teigiama advokato pranešime.

Pažymima, kad du specialistai atliks savarankišką skrodimą, jį atliks Mineapolyje per kelias dienas. Autopsijos rezultatai bus paskelbti, sakoma pranešime.

Po afroamerikiečio George'o Floydo mirties kilo riaušės Mineapolyje ir keliuose kituose miestuose. Internete pasirodė vaizdo įrašai, kuriuose buvo matyti, kad policija antrankius uždėjo Floydui, paguldė jį ir vienas iš pareigūnų keliu prispaudė jo kaklą.

Floydas vaizdo įraše kelis kartus sakė, kad negali kvėpuoti, tada nerodė jokių gyvybės ženklų. Jis mirė intensyvios terapijos metu. Prasidėjus riaušėms, keturi policininkai buvo atleisti, o vienas iš jų buvo apkaltintas neatsakingumu. Mineapolis ir Sent Polas savaitgalį paskelbė komendanto valandą.

Tegai:
rasizmas, mirtis, JAV
Dar šia tema
Trampas nurodė paspartinti afroamerikiečio mirties sulaikymo metu tyrimą
Mineapolio valdžia dėl riaušių prašo Nacionalinės gvardijos paramos