Vaistai, archyvinė nuotrauka.

Tonomis grąžinami vaistai: per daug perkame ir neteisingai vartojame

25
(atnaujinta 07:23 2019.02.13)
Pasak specialistų, neatsakingai vartodami vaistus žmonės ne tik kenkia sveikatai, bet ir išleidžia daug pinigų

VILNIUS, vasario 13 — Sputnik. Skaičiuojama, kad pernai pasenusių ir nebereikalingų vaistų į vaistines grąžinta apie 20 tonų, praneša LRT.

Vaistinės iškaba, archyvinė nuotrauka.
© Sputnik / Александр Липовец

Sveikatos apsaugos ministerija džiaugiasi, kad didėja žmonių sąmoningumas, bet sako, kad tokia tendencija rodo, jog viena iš priežasčių — vaistų perkama per daug.

Tabletės, milteliai, švirkštai, mikstūros — beveik 20 tonų pasenusių ar nebereikalingų medikamentų surinkta pernai. Tai 5 tonomis daugiau nei užpernai.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, vidutiniškai kiekvienas žmogus Lietuvoje kasdien suvartoja vieno vaisto dozę, pavyzdžiui, išgeria po tabletę. Vaistų prekybos asociacijos teigimu, anksčiau medikamentus į vaistines nešdavo daugiausia jaunesni žmonės, dabar — įvairaus amžiaus.

Sveikatos apsaugos ministerija išaugusį išmetamų vaistų kiekį aiškina didėjančiu žmonių sąmoningumu, bet pritaria vaistininkams, kad medikamentų kiekiai didėja ir dėl netinkamo jų vartojimo. Gyventojai perka per daug vaistų, o vėliau nepanaudotus išmeta.

"Kartais neatsakingai vartojame vaistus. Na, nesuvartojame visų gydytojo paskirtų vaistų, pamirštame juos suvartoti, tarkime. Tokia problema Lietuvoje ir kitose šalyse yra, kad vaistai kraujospūdžiui mažinti yra ne visi suvartojami, nes jeigu žmogus blogai nesijaučia, jis pamiršta juos išgerti ir taip kaupiasi atsargos, ir paaiškėja, kad vaistų galiojimas pasibaigia. Žmonės mėgsta labai didelį kiekį pasiimti, bet reikia priminti tiek gydytojams, tiek pacientams, kad yra galimybė gydytojams paskirti receptą ilgam laikotarpiui, tarkime, pusmečiui", — kalbėjo sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė.

Pasak specialistų, neatsakingai vartodami vaistus žmonės ne tik kenkia savo sveikatai, bet ir išleidžia daug pinigų.

Nebereikalingus ir netinkamus vaistus privalo priimti visos vaistinės nemokamai. Kartu su buitinėmis atliekomis išmesti vaistai teršia aplinką, o netyčia suvartoti gali būti kenksmingi.

25
Dar šia tema
Specialistai primena: maisto papildai nėra vaistai
Nuo lapkričio 80% bus kompensuojami antitromboziniai vaistai
Lietuvoje pradedami kompensuoti nauji vaistai
Kada nereceptiniai vaistai atsiras parduotuvėse ir degalinėse