Huawei Vilniuje, archyvinė nuotrauka

"Huawei" saugumo ekspertas papasakojo, kodėl Lietuvai nereikia bijoti "šnipinėjimo"

80
(atnaujinta 09:38 2019.02.15)
Kol kas nė viena iš valstybių nepateikė jokių įrodymų, kad "Huawei" vykdo prieš valstybes nukreiptą veiklą, pareiškė ekspertas

VILNIUS, vasario 15 — Sputnik. Kinijos bendrovė "Huawei" taiko aukščiausius saugumo standartus visame pasaulyje, kaltinimai galimu "šnipinėjimu" kilo dėl politinių priežasčių, LRT pareiškė "Huawei" kibernetinio saugumo viceprezidentas Mika Lauhde.

Jis pridūrė, kad kibernetinio saugumo įstatymas Kinijoje nurodo, jog bendrovės neprivalo teikti privačios informacijos Kinijos valdžiai. Be to, "Huawei" turi kibernetinio saugumo kokybės auditorius iš Vokietijos, Jungtinės Karalystės ir kitų šalių.

"Tai reiškia, kad mūsų išorinė saugumo patikros sistema yra geriausia, kokia tik gali egzistuoti šioje žemėje. Jeigu išorėje būtų asmuo ar organizacija, suinteresuota pavogti duomenis, jie rinktųsi kitų įmonių įrangą, nes ji yra prasčiau apsaugota", — pareiškė jis. 

Pasak Lauhde, didžioji dalis "Huawei" klientų neįžvelgia problemų ar grėsmių. Apie 70 proc. bendrovės klientų yra patenkinti saugumo standartais. Jis taip pat pridūrė, kad kol kas nė viena iš valstybių nepateikė jokių įrodymų, kad "Huawei" vykdo prieš valstybes nukreiptą veiklą.

Huawei Vilniuje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Tai yra politiniai sprendimai. Mes bendradarbiaujame su labai daug valstybių. Jeigu būtų pastebėti kažkokie įtarimai, susirūpinimą išreikštų ir kitos šalys", — pažymėjo Lauhde.

Praeitą savaitę Lietuvos specialiosios tarnybos pavadino Kiniją viena iš grėsmių šalies nacionaliniam saugumui. Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos (AOTD) pristatė ataskaitą, kurioje teigiama, kad Kinija gali "šnipinėti", bandyti "verbuoti" Lietuvos piliečius ir mėginti gauti prieigą prie įslaptintos informacijos.

Kinijos ambasada pavadino Lietuvos pateiktus kaltinimus absurdiškais. Pranešime pažymima, kad Kiniją "sukrėtė ir nustebino visiškai nepriimtini" Lietuvos specialiųjų tarnybų pareiškimai. Buvęs sovietų karininkas Edmundas Kasperavičius interviu Sputnik Lietuva pareiškė, kad VSD ir žvalgybos tarnybų išvadoms galėjo daryti įtaką JAV, nes Lietuvai iš tiesų labai nenaudinga gadinti santykius su Kinija dėl ekonominių prieasčių.

Anksčiau Lietuva prisijungė prie JAV kampanijos prieš "Huawei". JAV valdžios teigimu, ES šalys neturėtų naudoti Kinijos įmonės įrangos, diegdamos penktos kartos mobiliojo ryšio sistemas (5G), arba "pasirašyti sutartis su nepatikimais tiekėjais iš tokių šalių kaip Kinija".

Tačiau po patikrinimo Lietuvoje nebuvo užregistruota jokių atvejų, įrodančių, kad "Huawei" kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

80
Tegai:
Lietuva, Huawei
Dar šia tema
Ažubalis ir Kasčiūnas kreipėsi į VSD dėl nepasitikėjimo "Huawei"
Lietuva paneigė "Huawei" bendrovei mestus kaltinimus dėl "šnipinėjimo"
Konservatoriai reikalauja ištirti "Huawei" technologinę įrangą
Su kuo gi Jūs, pone Linkevičiau, su Amerika ar Kinija?
URM vadovas paragino nekabinti etikečių Kinijai