Kristina Brazauskienė, archyvinė nuotrauka

Brazauskienė apskundė Lietuvą Strasbūro teismui

166
Prezidento Algirdo Brazausko našlė reikalaus jai priteisti kompensaciją

VILNIUS, vasario 22 — Sputnik. Strasbūro Žmogaus Teisių Teismas priėmė nagrinėti Kristinos Brazauskienės skundą prieš Lietuvą dėl iškraustymo iš rezidencijos Turniškėse bei neskirtos rentos, teigiama "Lietuvos ryto" televizijos laidoje "Reporteris"

Strasbūro teismą įtikino našlės teiginiai, kad Lietuvoje ji sulaukė teisinio ir politinio persekiojimo.

2010-aisiais, palaidojus prezidentą Algirdą Brazauską, Brazauskienė paprašė skirti jai prezidento našlės rentą — apie pusantro tūkstančio eurų per mėnesį — ir leisti gyventi šalies vadovams skirtoje rezidencijoje Turniškėse. Keltis į Turniškes Brazauskienei buvo leista, tačiau renta nebuvo paskirta.

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas nustatė, kad materialinis aprūpinimas skiriamas prezidentui, bet ne jo sutuoktiniui.

"Yra nustatytas Respublikos prezidento materialinis aprūpinimas, bet ne Respublikos prezidento sutuoktinio ar sutuoktinės, ar kitų jos šeimos narių aprūpinimas, ar kitoks išskirtinis statusas", — laidoje sakė Žalimas.

Vėliau teismas pripažino, kad pasibaigus panaudos sutarčiai, Brazauskienė Turniškėse esančiose patalpose gyvena neteisėtai ir privalo išsikraustyti. Tačiau palikti rezidencijos Turniškėse Brazauskienė savo noru nesutiko. Prezidentūra 2017 metais kreipėsi į antstolius, prašydama iš Turniškių priverstinai iškeldinti Brazauskienę. Našlė išsikėlė, kai į procesą įsitraukė antstoliai. Bet Brazauskienė nenustojo kovoti dėl savo teisių ir apskundė Lietuvą Strasbūro Žmogaus Teisių Teismui.

Atstovavimo Europos Žmogaus Teisių Teisme skyriaus vedėja Lina Urbaitė pasakė, ką tai reiškia.

"Bylos, kurios būna komunikuojamos vyriausybei, jau būna praėjusios pirminę patikrą ir vien tai, kad teismas nusprendė perduoti vyriausybei Brazauskienės peticiją dėl šių skundų, reiškia, kad nebuvo tie skundai pripažinti aiškiai nepagrįstais ir teismas nagrinės iš esmės", — teigė Urbaitė.

Brazauskienės advokatas Gintaras Černiauskas sako, kad, paprašius skirti rentą ir rezidenciją, prieš moterį atsisuko visa Lietuvos teisinė ir politinė sistema.

"Jeigu taip vienu žodžiu, tai dėl politinio ir teisinio persekiojimo. Modeliuojama buvo visa ta situacija tik pagal ją, pagal konkretų asmenį. KT išaiškinimas, vėlgi, norėčiau pabrėžti, lietė tik vieną asmenį", — sakė advokatas.

Advokatas teigė, kad kol kas kompensacijos suma nėra numatyta, tai bus padaryta ateityje.

Politikai jau ne kartą svarstė visai atsisakyti rezidencijų šalies vadovams. Namas, kuriame gyveno Brazauskienė, antrus metus stovi tuščias. Jį išlaikyti kainuoja apie 10 000 eurų per metus.

Algirdas Brazauskas 1988 metais tapo Lietuvos komunistų partijos I sekretoriumi, ir tokiu būdu buvo paskutinis sovietų Lietuvos aukščiausias vadovas. Šį postą jis užėmė iki nepriklausomybės paskelbimo 1990-ųjų kovo 11 dieną. Vėliau jis laikinai ėjo nepriklausomos Lietuvos prezidento pareigas, 1993 metais buvo išrinktas kadencijai iki 1998 metų. 2001-2006 metais vadovavo šalies Vyriausybei. Brazauskas nepriklausomybės metais nuolat buvo vienas populiariausių politikų. Po sunkios kovos su limfos vėžiu mirė 2010 metų birželio 26 dieną. Liepos 1 dieną, valstybinių laidotuvių metu, palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse.

166
Tegai:
Europos Žmogaus Teisių Teismas, Strasbūras, Algirdas Brazauskas
Ножки младенца

Bulgarijoje gimė vaikas su COVID-19 antikūnais

(atnaujinta 21:07 2021.01.18)
Pranešama, kad 28 metų moteris iš Pazardžiko miesto nėštumo metu buvo paguldyta į ligoninę su karščiavimu ir kosuliu. Jai buvo diagnozuota koronaviruso infekcija

VILNIUS, sausio 19 — Sputnik. Moteris Bulgarijoje pagimdė vaiką, turintį antikūnų prieš COVID-19, praneša Bulgarijos nacionalinis radijas (BNR).

Pranešama, kad 28 metų moteris iš Pazardžiko miesto nėštumo metu buvo paguldyta į ligoninę su karščiavimu ir kosuliu. Jai buvo diagnozuota koronaviruso infekcija.

Gydytojų sprendimu, moteriai buvo atliktas cezario pjūvis, nes virusas sukėlė placentos pokyčius ir sulėtino vaisiaus vystymąsi. Po sėkmingos operacijos gimė 2,75 kilogramo svorio ir 46 centimetrų ūgio kūdikis.

Naujagimiui buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad kraujyje yra COVID-19 antikūnų. Vaiko sveikatos būklė gera, jį su mama planuojama netrukus išleisti iš ligoninės.

Lapkritį Singapūro žiniasklaida pranešė apie atvejį, kai nuo koronaviruso pasveikusiai motinai gimė vaikas su antikūnais.

Anksčiau Rusijos Primorsko regiono Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausioji laisvai samdoma infekcinių ligų specialistė Ana Simakova RIA Novosti sakė, kad tiesioginis koronaviruso užsikrėtimo kelias — nuo motinos vaikui — dar neįrodytas.

Simakova pažymėjo, kad antikūnai, esantys motinos kūne, visada perduodami vaikui gimus, jie jo organizme cirkuliuoja iki metų. Koronavirusu sergančio paciento organizme susidaro antikūnai, tačiau reikia pasidomėti, kokiu nėštumo laikotarpiu moteris susirgo.

Koronavirusas — mitai ir tiesa
© Sputnik
Koronavirusas — mitai ir tiesa
Tegai:
naujagimiai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 19-oji

Kokia šiandien diena: sausio 19-osios šventės

(atnaujinta 21:06 2021.01.18)
Šią dieną 1736 metais gimė Didžiosios Britanijos inžinierius, pirmojo praktinio garo variklio išradėjas Džeimsas Vatas

Sausio 19 yra 19-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 346 dienos.

2021 metų sausio 18 dieną saulė saulė teka 08:30, leidžiasi 16:29, dienos ilgis — 7 val. 59 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Kanutas, Marijus, Morta, Raivedys, Gedvilė, Marius.

Sausio 19-oji Lietuvos istorijoje

1806 metais gimė Leonas Rogalskis, lituanistikoje reiškęsis lenkų istorikas. Mirė 1878 m.

1923 metais Šilutėje Vyriausiasis Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas priėmė deklaraciją, kad Klaipėdos kraštas yra prijungiamas prie Lietuvos.

1931 metais gimė vertėjas Vytautas Martišius.

1944 metais Kretingoje gimė žymus teatro, televizijos ir kino aktorius Gediminas Girdvainis.

1980 metais Klaipėdoje gimė buvęs krepšininkas Arvydas Macijauskas.

2000 metais Lietuva panaikino vizų režimą San Marino Respublikai bei Andoros ir Monako Kunigaikštystėms.

2010 metais eidamas 49-us metus, po sunkios ligos mirė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Saulius Pečiulis.

Sausio 19-oji pasaulio istorijoje

1736 metais gimė Didžiosios Britanijos inžinierius, pirmojo praktinio garo variklio išradėjas Džeimsas Vatas. Jo sukurtos garo mašinos buvo pradėtos naudoti medvilnės verpyklose (1787 m.).

1808 metais Luisas Napoleonas pasirašė pirmąjį aviacijos įstatymą Olandijoje.

1921 metais Kosta Rika, Gvatemala, Honduras, El Salvadoras pasirašė taikos ir santarvės paktą.

1938 metais generolo Fransisko Franko karo aviacija bombardavo Ispanijos Valensijos ir Barselonos miestus: žuvo 700 žmonių.

1960 metais JAV ir Japonija pasirašė savitarpio saugumo sutartį.

1974 metais penki rusai, įskaitant aukštą diplomatą bei du SSRS ambasados darbuotojus, apkaltinus šnipinėjimu, išsiųsti iš Kinijos.

1989 metais SSRS paskelbė apie vienašališką vidutinio nuotolių branduolinių raketų išgabenimą iš Europos.

1990 metais Vašingtono (JAV) miesto merui Merionui Bariui pateikti kaltinimai kokaino byloje.

1997 metais prisaikdintas naujasis Bulgarijos prezidentas Petaras Stojanovas.

2011 metais ortodoksų pasauliui minint Jėzaus Kristaus krikšto dieną buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas tris kartus paniro į Jordano upės vandenis. Tai įvyko netoli tos vietos, kur maždaug prieš du tūkstančius metų krikštijosi Jėzus Kristus.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai