Smetonos dvaras, archyvinė nuotrauka

Ukmergės savivaldybei trūksta pinigų Smetonos dvarui sutvarkyti

41
(atnaujinta 09:37 2019.03.02)
Dvarui tvarkyti jau buvo skirti du mln. eurų iš ES fondų, tačiau dvaro teritorijoje yra dar trisdešimt trys pastatai, kuriems reikalinga rekonstrukcija

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Ukmergės savivaldybėje, Smetonos dvarvietėje, baigiamas tvarkyti dvaro parkas, netrukus atsidarys istorinė Smetonos pirtis ant Lėno ežero kranto, o vasarą po ežerą plaukios laivai. Tačiau, savivaldybės teigimu, jai vienai net ir su europinėmis lėšomis sunku sutvarkyti visą dvarvietę, LRT televizijai sakė Ukmergės kraštotyros muziejaus direktorė Vaidutė Sakolnikienė.

Jei ne Europos Sąjungos fondų skirti beveik du milijonai eurų, Smetonos dvaras ir buvęs kumetynas stūksotų apgriuvę ligi šiol. Jei ne trys šimtai tūkstančių eurų europinių ir savivaldybės lėšų, dvaro parkas nebūtų tvarkomas, nebūtų nutiesti takai. Tačiau didžiulėje teritorijoje dar yra trisdešimt trys pastatai.

"Savivaldybė viena neįgali būtų ką nors nuveikti, jeigu ne valstybės ir ES fondų parama. Manau, kad tokio objekto kaip pirmo prezidento vasaros rezidencijos ar Užugirio kiemo be priežiūros ir be dėmesio vyriausybė nepaliks", — teigia Sakolnikienė.

Pasak jos, daugiau turistų į dvarą turėtų pritraukti ant Lėno ežero kranto baigiama restauruoti istorinė pirtis.

Savivaldybei sunkiai sekėsi rasti buvusį kumetyno, kuriame įrengtas viešbutis ir restoranas, nuomininką, ir tik per teismą pavyko išsireikalauti sumokėti savivaldybei skolą.

Ukmergės savivaldybės investicijų ir užsienio skyriaus specialistė Lina Kasmauskienė teigia, kad pastatų išlaikymas yra per brangus. Vietovė pakankamai atoki. Nors lankytojų yra, jų srautas nepakankamas.

Į šį objektą nepabijojęs investuoti verslininkas iš Birštono Vladas Raišys žada turistus penkiais laivais plukdyti po Lėno ežerą. Žmonės galės net pernakvoti ant vandens.

"Jeigu sugebėsime organizuoti pramogas ant vandens, rengti profesines šventes, kitokius renginius, nebankrutuosime", — įsitikinęs jis. 

Smetonos dvarvietei vis dar ieškomas koncesininkas, kuris savo lėšomis atgaivintų visą teritoriją ir pritrauktų turistų. Jam neatsiradus, viską tektų daryti pačiai savivaldybei.

Smetonos dvarvietė

Pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos dvaras yra vaizdingoje pietinėje Lėno ežero pakrantėje. Jis nutolęs 2 km į pietus nuo Lėno kaimo, 1 km į vakarus nuo Prezidento gimtinės — Užulėnio. Dvaro istorija prasideda kartu su Smetonos 60-ies metų jubiliejumi. 1934 metais, švenčiant jo gimtadienį, buvo nutarta tėviškėje jam padovanoti ūkį. 1937 metų vasarą, pastačius gyvenamuosius rūmus, Smetona su šeima pirmą kartą vasarojo savo ūkyje.

Po Antrojo pasaulinio karo 65 ha žemės dvaro žemės ir ūkiniai pastatai atiteko tarybiniam ūkiui, o rūmuose buvo įkurdinta tuberkulioze sergančių vaikų sanatorija. 1954 metais dvaro centras priklausė čia įkurtai Užugirio narkologinei ligoninei, vėliau buvo Naujosios Vilnios psichoneurologinės ligoninės narkologinis skyrius. 2008 metais dvaras perduotas Ukmergės rajono savivaldybei.

41
Tegai:
Antanas Smetona, Ukmergė
Dar šia tema
Sapiegų dvaro parkas greitai bus estetiškas
Lietuvoje populiarėja vestuvių ceremonijos netradicinėse vietose
Ruošiamasi atgaivinti Siesikų dvarą