Adolfas Ramanuskas-Vangas, archyvinė nuotrauka

Kovo 11-ąją Klaipėdoje bus atidengta Ramanausko-Vanago memorialinė lenta

89
(atnaujinta 08:55 2019.03.06)
Memorialinė lenta, dėl kurios kilo skandalas su Klaipėdos tarybos nariu Viačeslavu Titovu, kovo 11-ąją bus atidengta ant buvusio Klaipėdos pedagoginio instituto pastato

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Klaipėdos miesto savivaldybės taryba dar pernai liepos mėnesį pritarė mokytojo, karininko, Lietuvos "partizanų" vado Adolfo Ramanausko-Vanago atminimo įamžinimui Klaipėdoje. Jam skirta memorialinė lenta bus atidengta kovo 11 dieną, 14:00, ant buvusio Klaipėdos pedagoginio instituto pastato (S. Nėries g. 5), kuriame Ramanauskas-Vanagas studijavo 1937-1939 metais, informuoja Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras.

"Ta maža atminimo lentelė, dėl kurios pakabinimo mes šiandien diskutuojame, išjudino netikėtai galingą procesą, skaudžias mūsų valstybės istorines atodangas. Atrodo, kad Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir šiandien kovoja, ir šiandien yra rikiuotėje, ir šiandien yra su visais tais, kurie vertina, gerbia ir girdi Lietuvą kaip laisvą, nepriklausomą, teisinę valstybę", —tarybos posėdžio, kuriame buvo priimtas sprendimas, metu sakė Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Dėl Lietuvos "partizanų" vado atminimo įamžinimo į Klaipėdos miesto merą kreipėsi Ramanausko-Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Titovo byla

Pernai, liepos pabaigoje, Lietuvoje kilo skandalas dėl Titovo pasisakymų apie tai, kad Lietuvos "partizanas", ​​"miško brolis" Adolfas Ramanauskas-Vanagas susijęs su taikių piliečių ir vaikų žudymu.

Dėl Titovo pasisakymų yra pradėtas ikiteisminis tyrimas Klaipėdos apygardos prokuratūroje dėl mirusiojo atminimo paniekinimo, o Klaipėdos miesto iniciatyva Titovui buvo pradėta Įgaliojimų netekimo procedūra.

Titovas atsisakė deputato mandato lapkritį tam, kad galėtų dalyvauti rinkimuose. Pasak jo, jis pasiryžo šiam žingsniui, kad miesto tarybos nariai neturėtų teisinio pagrindo apkaltos procesui užbaigti. Šiuo metu Titovui uždrausta išvykti iš Lietuvos. Deputatas pažymėjo, jog jis ir jo rinkėjai nesutinka su tuo, kad jis tariamai pažeidė priesaiką.

Lietuvoje "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikę ginkluoto judėjimo, 1940-1950 m. veikusio šalies teritorijoje, organizatoriai. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
89
Tegai:
Klaipėda, Viačeslavas Titovas, Adolfas Ramanauskas-Vanagas
Temos:
"Miško broliai": praeitis ir dabartis (58)
Dar šia tema
Lietuvoje žmonės žeminami ir baudžiami už diskusijas apie "miško brolius"
Titovas papasakojo agentūrai "Sputnik Lietuva" apie pirmąjį "Ramanausko bylos" posėdį
Rusija pakomentavo Ramanausko-Vanago pripažinimą Lietuvos vadovu
Titovui dėl "Ramanausko bylos" uždrausta išvykti iš Lietuvos
Lietuvius bandoma įbauginti, kad jie tylėtų apie "partizanus", pareiškė Titovas