Skurdas, archyvinė nuotrauka

Antstoliai išieškoti skolas gali privačiame pensijų fonde sukauptų sumų

178
(atnaujinta 10:07 2019.03.08)
Jei skolų negrąžinęs pensininkas sukaupęs iki 3 tūkst. eurų, jo banko sąskaitą pasiekusi suma gali būti areštuota, nors ir visa iš karto — vienkartinei išmokai nėra įstatymų apsaugos

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Išieškoti negrąžintas skolas galima ir iš ateičiai privačiame pensijų fonde sukauptų sumų, rašo LRT.

Teisininkų teigimu, pinigai neliečiami, kol žmogus neišėjo į pensiją, bet kai tik išeis, sotesnei senatvei planuotas finansinis pastiprinimas gali nukeliauti ne jam. Skurdo mažinimo organizacijų teigimu, skolų turi kas dešimtas asmuo, ir politikams būtina galvoti, kaip apsaugoti antrojoje pakopoje privačiai kaupiamas lėšas.

Įsivažiuojant kaupimui reformuotoje antrojoje pensijų pakopoje, teisininkai įsigilino, kiek apsaugoti būsimojo pensininko pinigai. Įstatymai numato, kad negrąžintas skolas kreditoriams antstoliai gali išieškoti iš to, kas sukaupta senatvei. Lėšos neliečiamos tol, kol žmogus neišėjo į pensiją.

"Tol, kol pinigai guli pensijų fonde, tai iš jų išieškoti negalima. Bet tada, kada jau jūs pasiimate, tada taip, išieškot galima. O mes žinom, kad iš II pakopos atsiimti galima tiktai suėjus pensiniam amžiui, tada priklauso, kokiu būdu atsiims, bus galima išieškoti be apribojimų arba su tam tikrai apribojimais", — sakė "iLaw" asocijuota partnerė, advokatė Ingrida Steponavičienė.

Jei skolų negrąžinęs pensininkas sukaupęs iki 3 tūkst. eurų, jo banko sąskaitą pasiekusi suma gali būti areštuota, nors ir visa iš karto — vienkartinei išmokai nėra įstatymų apsaugos.

Jei žmogus sukaupęs daugiau, yra numatyta, kad netekti visos mėnesio sumos jis negali — periodinės išmokos ir pensijų anuitetas prilyginamas darbo užmokesčiui. Šio, jei jis neviršija minimalios algos, skolai gali keliauti trečdalis; jei viršija — pusė.

Skurdo mažinimo organizacijų teigimu, kai Lietuvoje tiek skolininkų, reikėtų įstatymu apsaugoti ir vienu kartu išmokamą privačiame fonde sukauptą sumą, kad skoloms ji eitų dalimis.

Nevyriausybininkai sako, kad jei žmogus jau turi skolą ir kaupia senatvei, o pajamos per menkos, kad užtektų viskam, galbūt verta rinktis skolos grąžinimą, nes kaupimas dabar mažina algą, o negrąžinta suma ateityje gali atitekti kreditoriui.

Antrojoje pakopoje kaupiamos lėšos gali nukeliauti ne tik skoloms dengti, bet ir būti padalintos pusiau per skyrybas. Pagal įstatymą tai — bendras sutuoktinių turtas.

178
Tegai:
pensininkai, skola
Dar šia tema
Namų ūkių skola per metus vidutiniškai auga 7,5 proc
Siūloma, kad mokantiems mokesčius ne Lietuvoje, nebūtų skaičiuojama skola "Sodrai"