Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė vizito Niujorke metu lankėsi Judaikos tyrimų institute YIVO, nuotrauka iš įvykio vietos

Grybauskaitė pasiūlė pasiskolinti YIVO instituto Vilniaus Gaono metraštį

70
(atnaujinta 09:38 2019.03.13)
Grybauskaitė apsilankė Judaikos tyrimų institute YIVO, kur, pasak prezidentės, sukauptos intelektinės vertybės liudija apie neįkainojamą Lietuvos žydų kultūros paveldą

VILNIUS, kovo 13 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė vizito Niujorke metu lankėsi Judaikos tyrimų institute YIVO, kuriame saugomi reikšmingi Lietuvos žydų istorijos dokumentai.

Prezidentės iniciatyva instituto atstovai 2020 metais, minint Vilniaus Gaono 300-ąsias gimimo metines, eksponavimui Vilniuje paskolins vieną brangiausių YIVO institute saugomų dokumentų — Vilniaus Gaono sinagogos rankraštinį metraštį — pinką, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

2020-ieji Lietuvos Seimo paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.

YIVO institutas, įkurtas 1925 metais Vilniuje, tarpukariu sukaupė didžiulę knygų bei dokumentų biblioteką ir tapo svarbiu žydų mokslo ir kultūros centru, kuris siekė puoselėti jidiš kalbą, pažinti ir išsaugoti Centrinės bei Rytų Europos, Vokietijos, Rusijos žydų palikimą. 1940 metais, Vilniuje įsitvirtinus naciams, institutas persikėlė į savo padalinį Niujorke ir čia tęsė Lietuvoje pradėtą veiklą. Šiandien YIVO institute Niujorke saugoma ir tiriama 23 milijonai su žydų palikimu susijusių dokumentų, kurių seniausi siekia XVI amžių.

Prezidentė, susitikusi su YIVO instituto vadovu Jonathanu Brentu, susipažino su "Strašiūno biblioteka" ir vertingiausiais YIVO saugomų archyvų dokumentais.

Даля Грибаускайте в институте иудаики в Нью Йорке
Prezidentė, susitikusi su YIVO instituto vadovu Jonathanu Brentu, susipažino su "Strašiūno biblioteka"

Pasak šalies vadovės, čia sukauptos intelektinės vertybės liudija ne tik apie neįkainojamą Lietuvos žydų kultūros paveldą, bet ir apie brangius dokumentus išgelbėjusių žmonių — tiek žydų, tiek lietuvių — kilnumą ir drąsą.

Aušvico koncentracijos stovykla
© Sputnik / Валерий Мельников

YIVO institute saugoma vadinamoji "Strašiūno biblioteka" vadinama Vilniaus žydų bendruomenės įkūrėjo Matityahu Strashun (1817–1885) vardu. YIVO bibliotekai jis testamentu paliko milžinišką žydų religinių darbų iš visos Europos rinkinį, kurio didžioji dalis Antrojo pasaulinio karo metu buvo išsaugota.

1990 metais bibliotekose surasti Vilniaus žydų bendruomenės leidiniai saugomi Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos studijų centre Vilniuje ir skaitmenizuojami, vykdant projektą "YIVO Vilna Online Collections", taip sujungiant juos su YIVO instituto archyvų leidiniais.

Prezidentė su instituto vadovais aptarė prasidedantį naują Mažvydo bibliotekos ir YIVO bendradarbiavimo etapą, kurio metu bus tiriami Šv. Jurgio bažnyčioje atrasti dar 200 tūkst. judaikos dokumentų.

70
Tegai:
žydai, Niujorkas, Dalia Grybauskaitė
Temos:
Žydų bendruomenė Lietuvoje (59)
Dar šia tema
Tarp Lenkijos ir Izraelio kilo diplomatinis skandalas
Teismas kovo 27-ąją skelbs, ar reikia pakeisti istorinę išvadą apie Noreiką
Premjeras išreiškė užuojautą dėl Tobijo Jaafeto mirties
ES skiria pinigų žydų kapinių inventorizacijai Lietuvoje