Darbas, archyvinė nuotrauka

Darbo teisės ekspertai: dauguma darbuotojų nesugeba ginti savo teisių

52
(atnaujinta 16:44 2019.03.23)
Praėjusiais metais Darbo ginčų komisija daugiausia nagrinėjo skundus dėl nesumokėto darbo užmokesčio ir neteisėto darbo sutarties nutraukimo

VILNIUS, kovo 23 — Sputnik. Dauguma darbuotojų labai menkai išmano darbo teisę ir nesugeba apginti savo teisių, interviu LRT RADIJUI pasakojo Lietuvos profesinių sąjungų aljanso pirmininkas Audrius Cuzanauskas.

Pasak Cuzanausko, viena didžiausių problemų yra ta, jog dvišalė darbo sutartis tarp darbdavio ir darbuotojo dažniausiai lieka tiesiog žodiniu susitarimu, tačiau domėtis savo teisėmis bei užtvirtinti darbo sandorį raštiškai būtina.

"Kartais darbdaviai manipuliuoja apeliuodami į darbuotojų išdidumą ir paklausia "Tu ką? kolekcionuoji tas darbo sutartis?". Be abejo, žmogus sako "ne" ir ta sutartis nėra sudaroma", ― pasakoja Cuzanauskas. 

Neišmokėtas darbo užmokestis

Kaip teigia Valstybinės darbo inspekcijos Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus patarėjas Šarūnas Orlavičius, didžioji dalis darbuotojų į VDI arba Darbo ginčų komisiją kreipiasi dėl neišmokėto darbo užmokesčio.

"Pasitaiko, kad susitaria, jog ant popieriaus mokės tiek, o kitą dalį kitaip mokės. Viskas būna gerai, kol neprasideda ginčai: darbdavys neišmoka to, ką prižadėjo mokėti, darbuotojas pradeda reikalauti ir darbdavys sako, kad mes nieko nesitarėme. Jeigu alga duodama vokelyje, sunku įrodyti savo tiesą, reikia liudytojų, raštiško ir vaizdinio įrodymo, o tai yra sudėtinga", ― sako Orlavičius.

Būna ir taip, kad darbdavys reikalauja pasirašyti raštišką susitarimą, esą darbuotojas tam tikrą laiką neprašys didesnės algos. 

"Darbuotojams visada aiškinama, kad nėra pinigų ir atlyginimai nekeliami metų metus. Jie net pasirašo raštiškus susitarimus, kad tam tikrą laikotarpį neprašys papildomų priedų. Jie pasirašo tokį raštišką susitarimą ir po to praėjusio laikotarpio niekas sutartyje nesikeičia", ― komentuoja Cuzanauskas.

Dienpinigių klausimas

Seimo narys, Socialinių reikalų ir darbo komiteto vicepirmininkas Tomas Tomilinas teigia, kad egzistuoja problemos, susijusios su darbe išmokamais dienpinigiais.

Jo aiškinimu, dažnu atveju dienpinigiais mokama labai didelė dalis atlyginimo, kurie negarantuoja pensijos, tačiau už dienpinigius neskaičiuojama jokia įmoka į "Sodrą", kas reiškia ir mažesnę pensiją.

Patogus atleidimas

Praėjusiais metais Darbo ginčų komisija daugiausia nagrinėjo skundus dėl nesumokėto darbo užmokesčio ir dėl neteisėto darbo sutarties nutraukimo. Orlavičiaus aiškinimu, dažniausios to priežastys yra atleidimai darbdavio iniciatyva.

"Darbuotojas yra atleidžiamas, kai jis padaro šiurkštų pažeidimą, pavyzdžiui, pasirodo neblaivus, neatvyksta į darbą, padaro nusikaltimą, darbuotojo funkcija tampa pertekline ar jis nesutinka dirbti pakeistomis darbo sąlygomis. Tokius atvejus darbuotojai skundžia ir nori, kad tai būtų pripažinta neteisėta", ― kalbėjo ekspertas.

Kaip teigia Orlavičius, darbdaviai, norėdami atleisti darbuotoją, dažnai reikalauja pasirašyti prašymą išeiti iš darbo tam, kad nereikėtų mokėti išeitinės išmokos.

Pasak pašnekovo, darbo ginčai nėra taip paprastai išsprendžiami, todėl profesinės sąjungos gali padėti kreiptis į Darbo ginčų komisiją. VDI teritoriniuose skyriuose veikiančios Darbo ginčų komisijos praėjusiais metais gavo 6,7 tūkst. prašymų. Tai yra beveik penktadaliu daugiau nei 2016 metais.

52
Dar šia tema
Tarp Lietuvos sostinės ir regionų didėja darbo užmokesčio atotrūkis
"Pirmoji darbo diena": vyras įkliuvo gabenęs 1,5 mln. eurų vertės kontrabandą