Teismas, archyvinė nuotauka

Teisinės sistemos gėda: Lietuva paskelbė nuosprendžius "Sausio 13-osios byloje"

132
(atnaujinta 17:25 2019.08.07)
Dauguma kaltinamujų nuteisti už akių, jiems skirtos bausmės nuo ketverių iki 14 metų

VILNIUS, kovo 27 — Sputnik. Vilniaus apygardos teismas paskelbė 67 Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos piliečiams nuosprendį "Sausio 13-osios byloje".

Didžioji dalis kaltinamųjų nuteisti už akių, jiems skirtos bausmės nuo ketverių iki 14 metų. Tik du Rusijos piliečiai dalyvavo teisme — Rusijos kariuomenės rezervo pulkininkas Jurijus Melis, sulaikytas Lietuvoje 2014 metais, ir buvęs karininkas Genadijus Ivanovas, gyvenantis Lietuvoje.

Posėdis prasidėjo 9 val. ryto. Rusijos ambasados darbuotojai ir Rusijos žiniasklaidos atstovai į teismo posėdį neįleisti, teigiant, kad salėje nėra vietų, tačiau diplomatinė atstovybė tai paneigė.

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pavadino šį Lietuvos valdžios poelgį absurdišku išpuoliu ir priminė, kad tai visiškai prieštarauja visoms teisinėms normoms, kuriomis vadovaujamasi teismų praktikoje, kai dalyvauja užsienio piliečiai.

Buvusiam TSRS gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui paskirta 10 metų laisvės atėmimo bausmė, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui — 12 metų, buvusiam sovietų armijos Vilniaus įgulos vadovui Vladimirui Uschopčikui — 14 metų laisvės atėmimo bausmė.

Melis, kuris nuo 2014 metų buvo suimtas Lietuvoje, nuteistas septyneriems metams laisvės atėmimo, o Ivanovas — ketveriems metams. Kaip pažymėjo Ivanovo advokatė Julija Žukienė, jis gavo nedidelį terminą, nes "beveik niekur nedalyvavo, tiesiog stovėjo uniformuotas prie Spaudos rūmų".  

Anot teismo, 1991 metų įvykiai buvo "Sovietų Sąjungos agresija prieš Lietuvą". Taip pat pažymima, kad sovietų karių veiksmai "atitinka tarptautinėje teisėje numatytus nusikaltimus žmonijai", o civilių nužudymas karinės operacijos metu buvo "ne atsitiktiniai nusikaltimai, o nuosekliai, iš anksto suplanuota ir numatyta didelio masto ir sistemingo civilių gyventojų užpuolimo dalis".

Buvęs KGB karininkas Michailas Golovatovas interviu "Sputnik Lietuva" pakomentavo Vilniaus apygardos teismo nuosprendį. Jo nuomone, Lietuvos valdžios atstovams reikėjo teismo dėl 1991 metų sausio 13 dienos įvykių, kad po to panaudotų nuosprendį, reikalaudami kompensacijos iš Rusijos už Baltijos šalių "sovietinę okupaciją".

"Galutinis tikslas yra gauti apkaltinamąjį nuosprendį ir po to panaudoti jį, reikalaujant kompensacijos už Lietuvos, Latvijos ir Estijos "okupaciją"", — pažymėjo jis.

Golovatovas šį sprendimą pavadino Lietuvos užgaida, o patį procesą — šališku teismu, kurį Lietuvos valdžia surengė tik "sau". Jis pridūrė, kad ketina pateikti apeliacinį skundą.

Savo ruožtu Federacijos Tarybos Tarptautinio komiteto narys Olegas Morozovas pažymėjo, kad "Sausio 13-osios bylos" teismas parodė, jog Lietuvoje politika yra aukščiau įstatymų. Senatorius mano, kad niekas nesiruošė gilintis į detales ir iš tikrųjų svarstyti šiuos sudėtingus istorinius procesus.

Be to, Rusijos tardymo komitetas pradėjo procedūrinę patikrą, susijusią su Lietuvos teismo teisėjais, paskelbusiais "neteisingą nuosprendį" Dmitrijui Jazovui.

1991 metų sausio 13-osios įvykiai Vilniuje

Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Susidūrimų metu šalia Vilniaus televizijos bokšto žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti. Tai pat įvykių metu žuvo Tarybinės armijos desantininkas leitenantas Viktor Šatckich, jis buvo nušautas šūviu į nugarą.

Lietuvos prokuratūra nepagrįstai teigė, kad prie televizijos bokšto žuvę žmonės buvo nužudyti sovietų karių.

Įvykių dalyviai iš Tarybų pusės teigia, kad laisvės gynėjai buvo nužudyti provokatorių, kurie šaudė iš kaimyninių namų stogų.

Rusija ne kartą pabrėžė, kad teismo procesas dėl 1991 metų įvykių bylos pažeidžia tarptautinės teisės ir Lietuvos baudžiamojo įstatymo normas ir yra paremtas "blogiausiomis baudžiamojo teisingumo tradicijomis".

132
Tegai:
Lietuva, Sausio 13-osios byla
Temos:
Sausio 13-osios byla (110)
Dar šia tema
Jazovo padėjėjas sureagavo į "Sausio 13-osios" bylą Lietuvoje
Rusijos ambasadorius Lietuvoje: diplomatų neįleidimas į teismą — provokacija
Rusijos Federacijos taryba pakomentavo "Sausio 13-osios bylos" nuosprendžius
Kontrabandinės cigaretės

Neries upėje rasta 2 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių

(atnaujinta 12:42 2021.03.01)
Pranešime teigiama, kad sekmadienį VSAT pareigūnai gavo informaciją apie Neryje ties Vilniaus rajono Buivydžių I kaimu ledų sangrūdoje pastebėtą įtartiną objektą

VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Pavoverės užkardos pasieniečiai su ugniagesiais gelbėtojais Vilniaus rajone iš Neries ištraukė 2 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Pabrėžiama, kad kroviniui pasiekti prireikė specialios įrangos.

Pranešime teigiama, kad sekmadienį VSAT Vilniaus pasienio rinktinės Pavoverės užkardos pasieniečiai gavo informaciją apie Neryje ties Vilniaus rajono Buivydžių I kaimu ledų sangrūdoje pastebėtą įtartiną objektą.

"VSAT pareigūnai nedelsdami nuvyko į nurodytą vietą. Ji yra Lietuvos teritorijoje, tačiau Neriai prieš įsukant į ją upe eina siena su Baltarusija. Įvertinus situaciją paaiškėjo, kad už maždaug 30 metrų nuo kranto ledų sangrūdoje įstrigusio krovinio be specialios įrangos ištraukti nepavyks", — teigiama pranešime.

Į pagalbą buvo pasitelkti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Vilniaus miesto 6-os komandos narai.

Jie į upę nuleido gelbėjimo roges ir panaudodami gelbėjimo virvę krovinį ištraukė į krantą. Vėliau paaiškėjo, kad tai buvo 4 polietileno plėvele surišti ryšuliai, kuriuose aptikta 2 tūkst. pakelių cigarečių "NZ Gold" su baltarusiškomis banderolėmis.

Контрабанда сигарет в Литве
Kontrabandinės cigaretės.

Be to, viename iš jų buvo paslėptas GPS siųstuvas. Tokius įrenginius kontrabandininkai naudoja krovinio judėjimui sekti.

Teigiama, kad plaustas į Nerį nuleistas Baltarusijos krante tikintis, jog srovė jį atplukdys į Lietuvą.

Tegai:
kontrabandiniai rūkalai, kontrabanda, Neris, Vilnius, Lietuva
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Koronaviruso testas

Toliau mažėja: per parą Lietuvoje nustatyta daugiau nei 240 COVID-19 atvejų

(atnaujinta 10:09 2021.03.01)
Karantino režimas galioja iki kovo pabaigos, tačiau judėjimo tarp savivaldybių apribojimai pratęsti iki kovo 15 dienos

VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Lietuvoje per pastarąją parą buvo nustatyti 243 nauji koronaviruso atvejai, pranešė Statistikos departamentas.

Iš viso nuo pandemijos pradžios patvirtinti 199 397 koronaviruso atvejai. Šiuo metu serga 7 645 žmonės, 184 848 žmonės pasveiko.

Be to, per pastarąsias 24 valandas nuo koronaviruso mirė septyni žmonės. Nuo pandemijos pradžios iš viso žuvo 3 253 žmonės.

Per pastarąją parą pirmąją vakcinos dozę gavo 382 žmonės. Iš viso pirmąja doze buvo paskiepyti 164 089 žmonės, o visiškai paskiepyti — 73 103 žmonės.

Vyriausybė pratęsė karantiną iki kovo 31 dienos imtinai, o judėjimo tarp savivaldybių apribojimai pratęsti iki kovo 15 dienos. Taip pat panaikintas privalomas kaukių dėvėjimas atvirose vietose, kur nėra kitų žmonių, išskyrus šeimos narius.

Tegai:
Lietuva, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje

Nufilmuotas ledonešis Jūros upėje ties Taurage

(atnaujinta 12:38 2021.03.01)
Hidrometeorologijos tarnyba pažymėjo, kad per dvi dienas vandens lygis šalies upėse pakilo dviem metrais

Lietuvoje nufilmuotas ledo judėjimas upe prie Tauragės. Vaizdo įrašą Hidrometeorologijos tarnyba paskelbė Facebook paskyroje.

Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip po atšilimo plūduriuojantys ledo gabalai plaukia upe. Reiškinį pastebėjo pora dešimčių žmonių.

"Gamtos galia ir ankstyvo pavasario garsai. Taip atrodo ledonešis Jūros upėje (ties Taurage)", — rašo pranešime Meteo.lt.

Hidrometeorologijos tarnyba pažymėjo, kad per dvi dienas vandens lygis upėse pakilo dviem metrais.

Pirmadienį kritulių Lietuvoje nenumatoma, dieną temperatūra svyruos nuo keturių iki devynių laipsnių šilumos.

Tegai:
orai, ledas, upė, pavasaris