Vilnius, archyvinė nuotrauka

Profesorius pažadėjo, kad 2050-aisiais Lietuvoje vėl gyvens 3 milijonai

55
(atnaujinta 14:39 2019.04.16)
Tačiau Darbo rinkos instituto vadovas pabrėžia, jog toks gyventojų skaičius susidarys, jei valdžia pradės atsakingai priiminėti trečiųjų šalių gyventojus

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Ateityje Lietuvoje iš tiesų gali gyventi 3 mln. žmonių, tačiau to neįmanoma pasiekti be imigracijos iš trečiųjų šalių, forume "Lietuvos demografinė politika ir sprendimai" sakė Darbo rinkos instituto vadovas, profesorius Boguslavas Gruževskis.

Profesorius įsitikinęs, kad šį skaičių įmanoma pasiekti iki 2050 metų.

Paklaustas, ar turėti 3 mln. gyventojų Lietuva gali iki 2050 metų nepriimdama trečiųjų šalių gyventojų, Gružesvkis atsako paprastai: "Ne, tai neįmanoma. Tai būtų ir netikslinga".

Profesorius pabrėžia — imigracija turėtų būti skatinama per reemigraciją, o trečiųjų šalių piliečių atvykimas turėtų būti reguliuojamas.

"Pavėlavome apie 10–12 metų, kai Ukrainos vyriausybė neprieštaravo, kad steigtume konsultacinius centrus. <...> Tikrai neturi atskiras darbdavys vaikščioti po valstybes ir rinktis tuos žmones. Turi būti bendras tikslas", — cituoja profesorių LRT.

Gruževskio pastebėjimu, išlieka tendencija, kad iš Lietuvos išvyksta jauni, vos mokyklą baigę ar jaunesnio amžiaus žmonės, o grįžta vyresni.

"Išvažiuoja jaunesnio amžiaus grupės ir grįžta vyresnio amžiaus. Tai ir pliusas, ir minusas. Pliusas — grįžta patyrę žmonės, kai kalbame apie profesinį pasirengimą, pilietinę brandą. [...] Atkreipkite dėmesį, kad turėtume stiprinti kvalifikacijos kėlimo būtinumą. Atsižvelgiant į mūsų migracijos srautus ir gebėjimą prisitaikyti. Kvalifikacijos kėlimas turėtų būti norma [...] ir gal net turėtų sudaryti krepšelio dalį", — tvirtina profesorius.

Neigiama tokio grįžimo pusė — visuomenės senėjimas, todėl, teigia Gruževskis būtina mažinti emigraciją. Jeigu tai būtų padaryta, apie 2050-uosius metus gyventojų skaičius vėl turėtų atsistatyti ir pasiekti 3 mln. Nepaisant to, tvirtina ekspertas, darbo rinkos įtampos nepavyks išvengti.

Lietuvoje šiuo metu gyvena 2,794 mln. žmonių — 14,9 tūkst. mažiau nei praėjusiais metais, darbingo amžiaus žmonių skaičius taip pat mažėja. Prognozuojama, kad dirbančiųjų pramonėje šiemet sumažės 3,6 tūkst., tačiau pramonės sektorius yra vienas sparčiausiai augančių, kuriame laisvų darbo vietų skaičius nuosekliai didėja ir jaučiamas didelis kvalifikuotų darbuotojų poreikis. Šioje srityje būtinas kompleksinis sprendimas.

Prieš kelias dienas Registrų centras išplatino informaciją, kad specialistų atlikta naujausių Gyventojų registro analizė atskleidžia, jog balandžio 1 dieną savo gyvenamąją vietą Lietuvoje buvo deklaravę 3,026 mln. gyventojų.

Lietuvos Respublikos gyventojų skaičius
© Sputnik /
Lietuvos Respublikos gyventojų skaičius
55
Tegai:
Lietuva, emigracija, imigracija, darbo rinka, gyventojai
Dar šia tema
Apklausa: už dvigubą pilietybę balsuotų mažiau nei pusė apklaustųjų
Ekonomistas: ES dirbtinai išlaiko žemą gyvenimo lygį Lietuvoje
Pernai apie 310 tūkst. Lietuvos gyventojų patyrė didelį materialinį nepriteklių