VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Vilniuje buvo atnaujinta ir prie Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos vėl pakabinta Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta, praneša "Parlamentskaja gazeta".
Praėjusios savaitės pradžioje lentą kūju sudaužė advokatas ir žmogaus teisių aktyvistas Stanislovas Tomas. Savo puslapyje "Facebook" jis paskelbė tiesioginę transliaciją, kurioje pareiškė, kad atminimo lentos Noreikai bei jo vardas, priskiriamas gatvėms, yra didelė gėda Lietuvai.
Interviu Sputnik Lietuva Tomas papasakojo, kad tai buvo politinis protestas prieš "nacizmo nusikaltimų neigimą ir karo nusikaltėlių šlovinimą".
Po incidento advokatas buvo sulaikytas ir apklaustas. Prokuroras teismo prašė Stanislovą Tomą pripažinti kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir viešosios pagarbos vietos išniekinimo vandališkais veiksmais bei paskirti jam galutinę 600 MGL (30 000 eurų) baudą.
Politikas pasiprašė politinio prieglobsčio Austrijoje. Tomas teigia, kad Lietuvos valstybė jį persekioja už "antifašistinę veiklą".
1941 metais Šiaulių apskrities vadovu tapo Noreika, nacionalistinės organizacijos "Lietuvos aktyvistų frontas" narys. Jis įsakė, kad visi regiono žydai būtų patalpinti į getą ir jų turtas būtų atimtas. Vėliau šiame gete žuvo tūkstančiai žmonių.
Po ketverių metų jis prisijungė prie "miško brolių". Devintajame dešimtmetyje Lietuvoje jam buvo suteiktas "Kovotojo už nepriklausomybę" titulas.
2015 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Birutė Burauskaitė pasirašė pažymą, kad "vokiečių okupacijos laikotarpiu Jonas Noreika nėra dalyvavęs žydų masinėse naikinimo operacijose Telšių ir Šiaulių apskrityse".
Pernai Lietuvos žydų bendruomenė ir kai kurie intelektualai pareikalavo pašalinti Noreikai skirtą atminimo lentą nuo Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sostinės centre.
Šių metų kovo pabaigoje Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė JAV gyvenančio Lietuvos piliečio Granto A. Gochino skundą ir kaltinimus Noreikai kolaboravus su naciais.
VILNIUS, vasario 28 — Sputnik. Pagalvės nuo raukšlių yra ne kas kita, kaip rinkodaros triukas. Kaip iš tikrųjų reikia miegoti, norint išsaugoti jaunystę ir grožį, interviu Sputnik radijui pasakojo Jelenos Malyševos medicinos centro dermatologė-kosmetologė Svetlana Žabojeva.
Norint ryte pabusti be patinimų ir sunkumo galvoje pojūčio, reikia pasirinkti tinkamą pagalvę, kad miegant kakle būtų geras limfos ir kraujo tekėjimas, patarė Žabojeva. Ji pažymėjo, kad pagalvė gali būti bet kokia, svarbiausia, kad jos aukštis būtų bent pusė peties ilgio. Taip pat svarbi poza, kurioje žmonės miega, pabrėžė gydytoja.
"Labai svarbu miegoti patogiai. Svarbiausia, kad ne veidu į pagalvę. Jei turite problemų dėl kaklo osteochondrozės, tuo labiau miego metu reikia stebėti savo pozą", — paaiškino gydytoja.
Anot jos, svarbų vaidmenį odos grožio ir jaunystės, taip pat geros viso organizmo būklės palaikyme atlieka miego trukmė. Ilgalaikis miego trūkumas daro įtaką visų medžiagų apykaitos procesų hormoniniam reguliavimui. Todėl miegas turėtų trukti bent septynias, o geriausia — nuo aštuonių iki devynių valandų.
"Geriau eiti miegoti anksčiau ir keltis anksčiau. Tai yra biologiškai teisingiau, atsižvelgiant į saulėtekio ir saulėlydžio ritmus. Net jei miegate nuo septynių iki aštuonių valandų, tačiau tai yra, pavyzdžiui, dieninis miegas, o ne naktinis, tai vis tiek yra paros ritmų (susijusių su dienos ir nakties pasikeitimu — Sputnik) pažeidimas", — pažymėjo Žabojeva.
Dar vienas grožio priešas — didelis skysčių kiekis prieš miegą. Likus trims ar keturioms valandoms iki miego negalima piktnaudžiauti jokiais gėrimais.
Kosmetikos priemonių taip pat nereikėtų tepti ant veido prieš pat einant miegoti, joms reikia skirti bent pusvalandį, kad jos spėtų susigerti. Kategoriškai negalima užmigti su akių pagalvėlėmis, nes silikoninė plėvelė sutrikdo odos kvėpavimą, perspėjo kosmetologė.
Naktinių odos priežiūros priemonių naudojimas, pasak jos, nustatomas individualiai. Jos reikalingos, jei pastebimi su amžiumi susiję pokyčiai.
"Jauniems žmonėms nieko nereikia tepti. Vyresnio amžiaus žmonėms turėtų būti sustiprinta priežiūra vakarais. Dieninės priemonės išsiskiria mažesne veikliųjų medžiagų koncentracija, tačiau dideliu kiekiu apsauginių. O vakarinės priemonės, priešingai, neturi apsauginių veiksnių, tačiau jose yra didelė veikliųjų medžiagų koncentracija. Naktį dėl funkcinio aktyvumo odos absorbcija ir visi procesai yra aktyvesni", — paaiškino Žabojeva.
Gydytoja taip pat pabrėžė, kad visiems be išimties prieš miegą reikia kruopščiai nusiprausti veidą, kad ant jo neliktų jokių nešvarumų.
Šių metų pavasaris prasideda pirmadienį. Kovo 1 d. Mėnulis bus fazėje tarp pilnaties ir trečiojo ketvirčio. Ši fazė prasideda iškart po pilnaties ir trunka apie septynias dienas. Kiekvieną dieną Žemės palydovo apšvietimas mažėja.
Fazėje po pilnaties Žemės palydovas matomas vakarinėje dangaus dalyje ir anksti ryte.
Visiško Mėnulio fazių pasikeitimo trukmė, vadinamasis sinodinis mėnuo, yra kintanti dėl Mėnulio orbitos elipsiškumo ir svyruoja nuo 29,25 iki 29,83 Žemės parų. Vidutiniškai šis laikotarpis yra 29,53 paros. Sinodinio mėnesio metu vyksta aštuonių Mėnulio fazių ciklas.
Jaunaties data 2021 metų kovą — kovo 13 d., šeštadienis.
Pilnaties data 2021 metų kovą — kovo 28 d., sekmadienis.
Pilnatis įvyks 20:50 Svarstyklių zodiako žvaigždyne. Šiemet pilnatis kovo 28 dieną bus pirmoji po pavasario lygiadienio, kuris įvyks kovo 20 d. Be to, Vakaruose šiemet pirmoji pavasario pilnatis kovo mėnesį vadinama Velykų pilnatimi — ji įvyks prieš Velykas balandžio 4 d. Mėnulio pilnatis kovą iki pavasario lygiadienio vadinama Pasnininkine, nes vyksta Gavėnios metu.
Žvaigždžių lietaus kalendorius 2021: kada ir kaip stebėti >>
Taip pat pagal vakarietišką tradiciją Mėnulio pilnatis kovą bus vadinama "Kirminų mėnuliu" (angl. "Worm Moon") pagal senas žemės ūkio tradicijas. Remiantis senosiomis Šiaurės Amerikos čiabuvių idėjomis, kiekvienai pilnačiai turėjo būti priskirtas pavadinimas, atspindintis konkretaus mėnulio mėnesio įvykius.
Toks mėnulio pilnaties pavadinimas kovą kilo dėl to, kad kai kuriuose Europos ir Šiaurės Amerikos regionuose dirvožemis taip sušilo, kad jame pasirodė kirminai. Taip pat tuo metu grįžo ir migruojantys paukščiai, ypač strazdai, o tai buvo tikras pavasario atėjimo ženklas.
Skirtinguose Šiaurės Amerikos regionuose yra ir kitų kovo mėnulio pilnaties pavadinimų — "Erelio mėnulis", "Žąsų mėnulis", "Cukrinis mėnulis", "Vėjuotas mėnulis". Visi pavadinimai vienaip ar kitaip susiję su perėjimu nuo žiemos prie pavasario ir gamtos pokyčiais.
Šių metų astronominiai reiškiniai: supermėnulis, užtemimai, meteorų lietus >>