Smurtas prieš moterį, archyvinė nuotrauka

Stereotipai: Lietuvoje dėl smurto dažniausiai kaltinamos pačios aukos

25
(atnaujinta 10:37 2019.05.18)
Vilniaus policijos teigimu, kasmet į juos kreipiasi apie 40 tūkstančių asmenų dėl smurto artimoje aplinkoje, pradedama apie 10 tūkstančių ikiteisminių tyrimų

VILNIUS, gegužės 18 — Sputnik. Suvaldyti smurtą namų aplinkoje dažnai kliudo ne tik biurokratinė sistema, bet ir įsigalėję stereotipai, apie tai kalbama LRT reportaže.

Pagal statistiką, Europos Sąjungoje Lietuva išsiskiria tuo, kad dažnai dėl smurto kaltinamos pačios aukos.

Specialistai pastebi, kad vis dar daug įvairių institucijų nesusikalbėjimo, biurokratijos, užtikrinti aukų apsaugą neretai trukdo asmens duomenų apsaugos reikalavimai.

Vyro smurtas dviejų vaikų mamą atvedė į krizių centrą. Po dviejų čia praleistų mėnesių vilnietė tikina, kad šeimą mėgins lipdyti iš naujo.

"Aš tikrai radau tą pagalbą ir jos tikrai yra, tiktai aš nežinau, žmonės galbūt tiesiog bijo kreiptis, bet čia nieko nėra tokio gėdingo. Čia atvirkščiai stiprus žmogus yra tas, kuris prašo pagalbos", — sako smurtą patyrusi moteris.

Šiuo metu krizių centre glaudžiasi keturiolika moterų, dar daugiau vaikų. Tačiau ekspertai pastebi, kad moterys, nukentėjusios nuo smurto artimoje aplinkoje, ne visada išdrįsta pranešti apie tokius atvejus. Taip pat dažnai klaidingai mąstoma, kad smurtas gali būti tik fizinis. Centro direktorė Nijolė Dirsienė sako, kad šiandien viena pagrindinių problemų — biurokratija ir įstaigų nesidalijimas informacija.

Ekspertų teigimu, Europos Sąjungoje Lietuva išsiskiria tuo, kad dažnai dėl smurto kaltinamos pačios aukos. Statistika rodo, jog taip mano pusė apklaustųjų. Ekspertai pastebi, kad aukų apsaugos sistemoje vis dar daug nesusikalbėjimo, dažnas kliuvinys — duomenų apsaugos reikalavimai.

Vilniaus policijos teigimu, kasmet į juos kreipiasi apie 40 tūkstančių asmenų dėl smurto artimoje aplinkoje, pradedama apie 10 tūkstančių ikiteisminių tyrimų. 

25
Tegai:
smurtas, policija, Vilnius