Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Apklausa: dauguma lietuvių nori naujojo prezidento susitikimo su Putinu

118
(atnaujinta 13:48 2019.05.20)
Kita vertus, dauguma respondentų atsargiai vertina tokio susitikimo galimybę

VILNIUS, gegužės 20 — Sputnik. Daugiau nei 60 proc. lietuvių mano, kad naujasis šalies prezidentas turėtų susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, praneša RIA Novosti su nuoroda į "Spinter tyrimų" atliktą apklausą, kurią užsakė portalas "Delfi".

Lietuvoje gegužės 26 dieną vyks antrasis prezidento rinkimų turas ir Europos Parlamento rinkimai. Pirmajame prezidento ture daugiausia balsų pelnė konservatorių kandidatė Ingrida Šimonytė — ją palaikė 31,31 proc. rinkėjų. Be to, į antrąjį turą pateko ekonomistas Gitanas Nausėda, kuris surinko 30,94 proc. balsų.

"Į klausimą, ar naujasis Lietuvos prezidentas, kuris bus išrinktas gegužės pabaigoje, turėtų susitikti su Rusijos vadovu, 65 proc. respondentų atsakė "taip". Tiesa, dauguma atsargiai įvertino tokio susitikimo galimybę", — sakoma portalo pranešime.

Pranešime pabrėžiama, kad tik 8,7 proc. apklaustųjų mano, jog naujasis prezidentas "turėtų kryptingai siekti tokio susitikimo savo iniciatyva", o daugiau nei trečdalis — 36,8 proc. sutiko, kad išrinktasis Lietuvos vadovas "turėtų stengtis susitikti su Putinu pasitaikius progai".

"20 proc. apklaustųjų taip pat sutiko su tokio susitikimo būtinybe, bet "tik sulaukus Rusijos kvietimo be jokių išankstinių sąlygų". Panašus procentas (19,5 proc.) buvo tų, kurie nepageidavo tokio susitikimo, o dar 15 proc. nežinojo arba neatsakė į klausimą", — teigiama straipsnyje.

Pasak portalo, "Spinter tyrimai" paklausė respondentų, kurioje valstybėje pirmiausia turėtų apsilankyti naujai išrinktas Lietuvos prezidentas.

Dauguma apklausos dalyvių (40 proc.) nurodė Baltijos šalis — Latviją arba Estiją. Antrojoje vietoje — Lenkija (21,6 proc.), JAV — trečioji (11,7 proc.), o Rusija — ketvirtoji (9,6 proc.).

Tik 7,7 proc. respondentų atsakė, kad pirmiausia naujasis prezidentas turėtų skristi į Briuselį, kuriame yra ES ir NATO atstovybės, 6,6 proc. teigė, kad pirmoji kelionė turėtų būti į Vokietiją, 2,2 proc. nurodė kitą šalį, o 0,6 proc. neatsakė į klausimą.

"Delfi" duomenimis, apklausa buvo atlikta 2019 metų balandžio 20–29 dienomis, joje dalyvavo 1 009 tūkst. respondentų. Leistina apklausos rezultatų paklaida siekia 3,1 proc.

Anksčiau Lietuva sukritikavo Estijos prezidentę už jos susitikimą su Vladimiru Putinu. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigė, kad Estijos prezidentė pirmiausia turėtų pasikonsultuoti su Baltijos kaimynais. Jis sakė, kad tokiais veiksmais ji "kenkia" Lietuvos, Latvijos ir Estijos vienybei.

118
Tegai:
Vladimiras Putinas, Lietuvos prezidento rinkimai
Dar šia tema
Politologas: Putino dekretas dėl išmokų veteranams ypač svarbus Baltijos šalims
Lietuvos prezidentės atstovė spaudai parašė knygą apie Grybauskaitę
Estijos prezidentę nustebino Lietuvos reakcija į jos susitikimą su Putinu
Paminklas lietuvių literatūros klasikui Kristijonui Donelaičiui Kaliningrado srities Gusevo mieste, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 25-osios šventės

(atnaujinta 21:29 2020.09.24)
Nuo rugsėjo 25-osios iki metų galo lieka 97 dienos, dienos ilgis — 12 val. 02 min.

Rugsėjo 25 yra 267-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 269-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 97 dienos.

2020 metų rugsėjo 25 dieną saulė teka 07:09, leidžiasi 19:11, dienos ilgis — 12 val. 02 min.

Šią dieną Lietuvoje minima Mokymosi šeimoje diena.

Tai Mokymosi šeimoje bendruomenės ir visų tėvų, kurie moko vaikus šeimose, namuose, diena.

Visame pasaulyje plačiai paplitęs taip vadinamas "Homeschooling" judėjimas — šią mokymosi formą įvairiose šalyse renkasi 1–3 proc. šeimų kaip alternatyvą mokyklai.

Paskutinė rugsėjo savaitė žinoma ir švenčiama kaip "International Homeschooling Spirit Week".

Ši diena istorijoje

1604 metais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmono Jono Karolio Chodkevičiaus vadovaujama lietuvių kariuomenė ties Baltakmene sumušė švedų kariuomenę. Po didžiųjų pergalių prieš švedus apie Lietuvos kariuomenės vadą ėmė sklisti ne tik legendos, bet ir dainos. Tyrinėtojai dar visai neseniai aptiko mūsų senolių karo dainas, kuriose skambėjo žodžiai: "O tas Katkus, tas Katkavič, su žuvedu labai mušas" arba: "Mūsų Katkus labai drūts, tikras buvo karaliuks".

1621 metais Švedijos kariuomenė užėmė Lenkijos ir Lietuvos valdomą Rygą.

1793 metais paskutinis Lietuvos ir Lenkijos valstybės Seimas Gardine patvirtino sutartį su Prūsija, kuria įteisino antrąjį Abiejų Tautų Respublikos (ATR) padalijimą. Pagal sutartį Prūsijai atiteko Gdanskas, Dobrynės žemė, Krokuvos ir Mozūrijos vaivadijų dalis. Pridėjus Rusijos užgrobtas teritorijas, per šį padalijimą ATR neteko apie 50 proc. savo teritorijos.

1920 metais Lietuvos Steigiamasis Seimas išleido atsišaukimą, kuriame ragino kiekvieną lietuvį priešintis lenkams, kurie "Lietuvos dvarininkų vedami puola mūsų žemę, plėšia mūsų sodžius".

1927 metais Vilniuje, Žvėryne, ant Neries kranto, prasidėjo pirmosios radijo stoties įrengimo darbai.

1939 metais šią dieną nacistinės Vokietijos lyderis Adolfas Hitleris oficialiai prabilo apie siekį okupuoti Lietuvą. Šie pasisakymai ir liko kalbomis, nes pagal naujesnę TSRS–Vokietijos 1939 metų rugsėjo 28-osios slaptą sutartį, Lietuva iš Vokietijos įtakos zonos "perėjo" į sovietų "interesų lauką".

1989 metais Lietuvos Aukščiausioji Taryba paskelbė, kad 1940 metų Lietuvos prijungimas prie Sovietų Sąjungos buvo neteisėtas.

2004 metais minint 290-ąsias švietėjo ir poeto Kristijono Donelaičio gimimo metines Rusijos Kaliningrado srityje, buvusioje Gumbinėje, dabar Guseve, lietuvių literatūros klasikui atidengtas paminklas.

2011 metais pagerbiant Holokausto aukas, Kėdainių rajone, Daukšių kaime, atidengtas memorialas, įamžinęs 1003 žydų pavardes.

2013 metais Slovakijoje paskirtas pirmasis Lietuvos garbės konsulas.

Savo vardadienius šiandien švenčia Aurelija, Aušrinė, Budrė, Budrius, Budrys, Kleopas, Vaigina, Vaiginas, Vaiginta, Vaigintas.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Belgų aviganis Džinas padėjo sulaikyti pažeidėjus
 

Šakių rajone tarnybinis šuo sučiupo cigarečių kontrabandininkus

(atnaujinta 21:27 2020.09.24)
Pranešime teigiama, kad nusikaltėliai buvo 33 ir 38 metų Jurbarko gyventojai. Vyrai į Lietuvos gilumą gabeno savadarbėmis petnešomis tarpusavyje sukabintus 4 ryšulius, kuriuose iš viso buvo 2 tūkst. pakelių cigarečių

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Šakių rajone pasieniečiai su įkalčiais sulaikė kontrabandininkus, gabenusius 2 tūkst. pakelių cigarečių, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Pabrėžiama, kad bėgti bandžiusius Jurbarko gyventojus tamsoje susekė tarnybinis belgų aviganis vardu Džinas.

"Trečiadienį vakare Pagėgių pasienio rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus ir Specialiosios paskirties skyriaus Pagėgių komandos pareigūnai ties Šakių rajono Rukšnių kaimu pastebėjo du įtartinus asmenis su nešuliais", — teigiama pranešime.

Pažymima, kad VSAT pareigūnai jau turėjo informacijos, jog šioje vietovėje ketinama gabenti neteisėtą krovinį. Teigiama, kad kontrabandininkai metė nešulius ir bandė sprukti. Nekart panašiose sulaikymo operacijose dalyvavęs tarnybinis šuo Džinas nesunkiai surado pažeidėjus ir padėjo pasieniečiams juos sulaikyti.

Контрабанда
Cigarečių kontrabanda

Pranešime teigiama, kad nusikaltėliai buvo 33 ir 38 metų Jurbarko gyventojai. Vyrai į Lietuvos gilumą gabeno savadarbėmis petnešomis tarpusavyje sukabintus 4 ryšulius, kuriuose iš viso buvo 2 tūkst. pakelių cigarečių "LF" ir "Dakota". Rūkalai pažymėti rusiškomis banderolėmis.

Jurbarkiškiams dėl akcizais apmokestinamų prekių gabenimo pažeidžiant nustatytą tvarką pradėtos administracinės teisenos, jiems įteikti šaukimai atvykti į teismą. Vyrams gresia baudos nuo 3500 iki 6000 eurų. Cigaretės saugomos Rociškių pasienio užkardoje.

Tegai:
šuo, cigaretės, kontrabanda, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Dar šia tema
Vilniaus oro uoste sučiuptas 3 metus ieškotas kaunietis, nusikaltęs JK ir Lietuvoje
Baltarusijos pasienyje iš sraigtasparnio tikrintas radioaktyvios spinduliuotės lygis