Vaikas, archyvinė nuotrauka

Gyvybės langeliai iliuzija ar reali galimybė išgelbėti vaikus

18
(atnaujinta 10:10 2019.05.22)
Šiemet sukanka dešimt metų, kai tėvai anonimiškai gali palikti savo naujagimius gyvybės langelyje

VILNIUS, gegužės 22 — Sputnik. Vadinamieji gyvybės langeliai, į kuriuos tėvai anonimiškai gali atiduoti savo naujagimius, Lietuvoje veikia jau dešimt metų, praneša LRT.

Per šį laikotarpį pavyko išgelbėti ne vieną dešimtį vaikų, kurie vėliau yra sėkmingai įvaikinami.

Gyvybės langelis — speciali kapsulė pastato sienoje, kur galima anonimiškai palikti vaiką, o šis atsidurs medikų globoje. Asmens, kuris paliko kūdikį, niekas neieškos, jam teisinė atsakomybė dėl palikto vaiko taikoma nebus.

10 gyvybės langelių Lietuvoje 

Diskusijos dėl tokių gyvybės langelių atsiradimo Lietuvoje prasidėjo dar 2005 metais, šios specialios patalpos po ilgų ginčų šalyje atsirado 2009 metais.

Pirmasis gyvybės langelis atidarytas 2009 metų lapkritį Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose. Šiuo metu Lietuvoje iš viso veikia 10 gyvybės langelių: be Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų, gyvybės langeliai yra Kauno Prano Mažylio gimdymo namuose, Kauno krikščioniškuosiuose gimdymo namuose, Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namuose, Šiaulių moters ir vaiko klinikoje, Marijampolės miesto ligoninėje, Alytaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, VšĮ Tauragės ligoninėje, VŠĮ Jonavos ligoninėje.

Kaip numato teisės aktai, įstaiga, radusi vaiką gyvybės langelyje, surašo jo radimo aktą, kuriame nurodo vaiko radimo vietą, laiką, lytį, būklę, aprašo jo išvaizdą. Jeigu randamas vaikas, prie kurio nėra palikta dokumentų iš sveikatos priežiūros įstaigos arba vaiko gimimo pažymėjimo, kurie leistų nustatyti vaiko motinos tapatybę, kviečiamas policijos pareigūnas, jis surašo protokolą apie vaiko radimo aplinkybes ir šį dokumentą perduoda VTAT.

Gyvybės langelyje palikto vaiko motina ar tėvas gali kreiptis, norėdami susigrąžinti vaiką, kol jam sukanka 3 mėnesiai ir kol neįsiteisėja teismo sprendimas dėl įvaikinimo.

Per 10 metų Lietuvoje iš 67 vaikų, paliktų gyvybės langelyje, 11 vaikų susigrąžino 10 biologinių tėvų.

Gyvybės langelių idėja — gėdinga?

Vaikų ir paauglių psichiatras, Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių tarybos ekspertas Dainius Pūras tvirtina, kad Lietuva turėtų ieškoti ir kitų būdų šeimos politikai stiprinti.

Pūras mano, kad gyvybės langelių idėja turi nemažai trūkumų, vienas iš jų — įsivaizdavimas, kad gyvybės langeliai sumažins kūdikių nužudymų skaičių. Tyrimų duomenimis, į gyvybės langelius patenka ne tie vaikai, kuriuos tėvai nužudytų. Jei tėvai nebūtų atidavę vaikų, tai būtų juos auginę, bet nutarė atiduoti, nes yra tokia galimybė.

"Mes nematome valstybės institucijų noro atlikti monitoringą, nes turbūt po jo paaiškėtų, kad, atidarius gyvybės langelius, nužudomų naujagimių skaičius išliko toks pats. Taigi valstybė surado būdą, kaip paskatinti žmones atsisakyti vaikų ir anonimiškai juos atiduoti valstybei. Tada Jungtinių Tautų Vaiko teisių komitetas ir sako, kad gal galima surasti brandesnių metodų šeimai stiprinti, tėvams padėti, o ne siūlyti anonimiškai vaikus atiduoti į gyvybės langelius ir dar tuo didžiuotis", — aiškino psichiatras.

Psichiatras akcentavo, kad gyvybės langeliuose rasti vaikai iš esmės praranda galimybę susipažinti su savo biologiniais tėvais, kas yra šiurkštus žmogaus teisių pažeidimas.

"Kai kuriose valstybėse atlikti tyrimai rodo, kad į gyvybės langelius vaikus atiduoda visai ne mama, o, pavyzdžiui, sąvadautojai. Jeigu moteris yra išnaudojama sekso paslaugų, prostitucijos tinkle, ji pastoja, tai sąvadautojai labai piktinasi ir moters pagimdytas kūdikis yra atiduodamas, moters neatsiklausus", — komentavo Pūras.  

Pašnekovas pažymėjo, kad Lietuva, nutarusi įteisinti gyvybės langelius, nesuskubo įvertinti ir neigiamų šios idėjos įgyvendinimo pasekmių, nepagalvojo apie kitas šeimos, vaikų politikos priemones.

"Gyvybės langeliai skatina žmones ne auginti vaikus, o juos anonimiškai atiduoti, ir nereikia savęs apgaudinėti, kad mes tokiu būdu apsaugome vaikus nuo nužudymų. Apibendrinęs pasakyčiau, kad gyvybės langeliai turi daugiau minusų negu pliusų", — teigė psichiatras.

18
Tegai:
Gyvybės langelis, vaikai
Dar šia tema
Lenkijoje pirmą kartą gimė šeši kūdikiai
Australijoje nuotrauka padėjo motinai išgelbėti savo dukterį nuo vėžio