Шеф-редактор Sputnik Литва Марат Касем, архивное фото

Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius atskleidė detales apie sulaikymą Vilniuje

330
(atnaujinta 22:29 2019.05.28)
Kaip sakė Kasemas, jam uždrausta atvykti į Lietuvą penkerius metus

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius Maratas Kasemas papasakojo apie jo sulaikymą Vilniaus oro uoste, kai jis darbo tikslais atvyko į Lietuvą.

Pasak Kasemo, Lietuvos valdžios atstovai oficialiai nepasakė, kad vyko sulaikymas, ir pavadino visa tai "aplinkybių išsiaiškinimu".

"Egzistuoja elektroninė siena — padedi pasą, jei turi ES pilietybę. Vartai atsidaro, skenuojamas veidas, jis (skenavimo aparatas — Sputnik) užstrigo. Po kiek laiko atėjo sienos apsaugos pareigūnai, pakvietė mane parodyti savo daiktus, perkratė absoliučiai visus mano daiktus, kiekvieną daiktą perdėliojo. Jie paprašė manęs parodyti viską, ką turiu piniginėje, nusiimti viršutinius drabužius. Tai buvo išsamus patikrinimas", — sakė žurnalistas.

Po to jam buvo liepta palaukti.

"Atėjo, matyt, kažkoks pareigūnas — tikriausiai migracijos tarnybos darbuotojas, bet greičiausiai Valstybės saugumo departamento atstovas, kuris pradėjo uždavinėti klausimus apie mano veiklą, visų pirma, ar ketiname atidaryti atstovybę Lietuvoje, kaip randame kontaktus su pranešėjais, kas iš lietuvių dirba Vilniuje. Žinoma, sakiau, kad sutartis neleidžia mums atskleisti tokių dalykų... Kalbėjo apie prezidento rinkimus, kiek jie mus domina, kur gavome kontaktus žmonių, kurie davė mums interviu. Na, aišku, nuskambėjo frazė: "Įsidėmėkite, Sputnik čia nebus"", — pabrėžė Kasemas.

Pasak žurnalisto, jis buvo laikomas oro uoste šešias valandas — nuo 10:00 iki 16:00.

"10 valandą ryte pradėjau eiti pasų kontrolę, ir tik dabar, 16:00, po šešių valandų buvau paleistas, kad galėčiau skristi. Buvo ilgas pokalbis. Mano telefonas buvo paimtas. Kai jį atgavau, pamačiau, kad buvo atidaryta daug langų. Buvo atidaryta, visų pirma, galerija su mano asmeninėmis nuotraukomis, visi "Word" dokumentai, visiškai perkratytas visas turinys. Vėliau man buvo įteiktas popierius, kuriame buvo parašyta, kodėl manęs neįleido", — sakė Kasemas.

Pasak jo, jis buvo nuvestas į kambarį, kuriame laikomi nelegalūs migrantai.

"Gana švarios patalpos, panašios į nakvynės namus, vaizdo kamera buvo ten, buvo uždrausta naudotis telefonu. Turėjau nusipirkti bilietą į Rygą, kad mane išleistų. Aš nevalgiau, jie tik davė man vandens iš čiaupo. Kartą leido parūkyti. Jie nuvedė į kambarį, kur už sienos buvo girdima, kas vyksta duty-free zonoje", — sakė žurnalistas.

Kaip pažymėjo Kasemas, Lietuvos valdžios institucijų atstovai teigė, kad jei jis išeis iš šio darbo, draudimo atvykti į Lietuvą laikotarpis gali būti persvarstytas ir sutrumpintas.

"Natūralu, kad nesutinku su tokiomis priemonėmis ir nevyksiu — nepažeidžiau jokių įstatymų, nepadariau jokių nusikaltimų. Man taip pat buvo pasakyta, kad man labai pasisekė, jog esu Latvijos pilietis, kitaip jie būtų kalbėję visai kitaip ir visiškai kitokiu tonu... Taip pat man pasakė frazę, kad reikia suprasti, kokios yra žaidimo taisyklės: "Ar nesuprantate, kokios yra žaidimo taisyklės?" Man tai skamba klaikiai, aš žinau tik žurnalistikos ir žiniasklaidos darbo taisykles", — sakė Kasemas.

"Grėsmė nacionaliniam saugumui"

Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius atsiuntė Valstybės sienos apsaugos tarnybos dokumento, kurį jam įteikė Lietuvos pareigūnai, nuotrauką.

Службы охраны государственной границы
VSAT įteiktas dokumentas

Dokumente teigiama, kad Kasemo buvimas "kelia realią, dabartinę ir gana rimtą grėsmę Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai, nacionaliniam saugumui, valstybių narių vidaus saugumui arba tarptautiniams santykiams, ar grėsmę visuomenės sveikatai".

"Pagal Lietuvos Respublikos įstatymo "Dėl užsieniečių teisinės padėties" 138 straipsnį šis sprendimas gali būti apskųstas Vilniaus apygardos administraciniam teismui per 14 dienų nuo sprendimo įteikimo dienos", — teigiama dokumente.

Kaip Sputnik Lietuva stebėjo prezidento rinkimus

Kasemo sulaikymas įvyko praėjus dviem dienoms po antrojo Lietuvos prezidento rinkimų turo, kurį laimėjo nepriklausomas kandidatas, ekonomistas Gitanas Nausėda.

Sputnik Lietuva aktyviai stebėjo abu prezidento rinkimų turus, referendumus ir rinkimus į Europos Parlamentą.

Antrojo turo metu agentūros korespondentas buvo Vilniuje ir stebėjo balsavimo procesą. Jis surengė interviu su vietos politikais, visuomenės veikėjais ir žiniasklaidos atstovais.

Jis pasikalbėjo su buvusiu Lietuvos prezidentu Rolandu Paksu, su "Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos" lyderiu Valdemaru Tomaševskiu, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Akto dėl Lietuvos Nepriklausomos valstybės atstatymo signataru Zigmu Vaišvila, Darbo partijos lyderiu Viktoru Uspaskichu, su Seimo nariais Jaroslavu Narkevičiumi ir Petru Gražuliu, su buvusiu Kauno meru Vytautu Šustausku, visuomeniniu veikėju Žilvinu Razminu, Rusijos istoriku Valerijumi Ivanovu, su "Laisvo laikraščio" vadovu Aurimu Drižiumi, su buvusiu Vilniaus Tarybos nariu Rafaeliu Muksinovu, kandidate į Europos Parlamentą Larisa Dmitrijeva, politologu Michailu Bugakovu.

Kampanija prieš Sputnik Vakaruose

Vakarų šalyse pradėta plataus masto kampanija prieš Sputnik. Lietuvos valdžia susirūpinusi dėl portalo veiklos, nes jis pateikia požiūrį, kuris skiriasi nuo "vienintelio teisingo". Nuo 2017 metų vasario BNS agentūra nutraukė ryšius su portalu Sputnik Lietuva.

Margarita Simonian, RT ir MIA "Rossija segodnia" vyriausioji redaktorė, pažymėjo, kad šaltojo karo metu propagandos metodai yra sistemingai naudojami Baltijos šalyse, be to, šie metodai trijose respublikose tapo "įprasta praktika".

Savo ruožtu Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad tokie incidentai Baltijos šalyse "aiškiai rodo, ko iš tikrųjų verti demagoginiai pareiškimai apie Vilniaus, Rygos ir Talino įsipareigojimą laikytis demokratijos ir žodžio laisvės principų".

330
Temos:
Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus sulaikymas Vilniuje (16)
Karalius Mindaugas

Kokia šiandien diena: liepos 6-osios šventės

(atnaujinta 10:10 2020.07.04)
Ši diena simboliškai laikoma pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo 1253 metais karūnavimo data

 Šiandien mūsų šalyje švenčiama Valstybės diena — dar vadinama Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Ši diena simboliškai laikoma pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo 1253 metais karūnavimo data. Švenčiama nuo 1991 metų.

Be to, šią dieną 1382 metais buvo pasirašyta Bražuolės sutartis. Jogaila sutartimi garantavo Vokiečių ordino paramą prieš Kęstutį, o Vokiečių ordinas pasiekė, kad Kęstutis prarastų galimybę susitarti su Jogaila ir dėl to paaštrėtų lietuvių kunigaikščių tarpusavio kovos. 

1483 metų liepos 6-ąją Ričardas III karūnuotas Anglijos karaliumi.

Katalikai šią dieną mini Šv. Mariją Goreti (1890–1902), kiri buvo mergelė ir kankinė. Jos vaikystė buvo sunki, teko daug padėti motinai namuose, bet, nepaisant to, ji nepaliaudama meldėsi. Sulaukusi dvylikos metų, gindama nuo prievartautojo savo skaistybę, netoli Netūno, Italijos Lacijuje, mirė kankinės mirtimi.

Šiandien vardadienius švenčia Ginvilė, Nervydas, Dominyka, Domė, Mindaugas.

Mindaugo karūnavimo diena
© Sputnik /
Mindaugo karūnavimo diena
Tegai:
Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Kelias link jūros, Vokietija

Liepos 6 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 13:55 2020.07.05)
Jaučiams rekomenduojama vengti streso ir nekurti rimtų planų, o štai Svarstyklės neturėtų imtis rimtų reikalų, nes gali pasigailėti, žvaigždės Skorpionams pataria, prieš ką nors darant, labai gerai pagalvoti apie pasekmes

Rytojus bus kupinas sėkmės, aktyvumo, minties aiškumo. Tačiau įsitikinkite, kad pasitikėjimas savimi niekur nedingtų! Apskritai rytojaus diena yra palanki bet kokiems reikalams. Sveikatos prasme diena taip pat nėra bloga: imunitetas yra geriausias, o valios jėgos padės susidoroti su bet kokia liga. Tačiau būkite atsargūs: jūsų tikėjimas savimi gali būti toks didelis, kad privers apsirengti ne pagal orą ar nepaisyti kelių taisyklių.

Avinas ( 03.21-04.20) Ši diena pareikalaus didžiulės atsakomybės, aukšto pasirodymo ir ryžto. Norėdami įgyvendinti savo planus, pirmiausia turėsite baigti visus anksčiau pradėtus darbus ir nubrėžti tam tikrą liniją pagal jau atliktus darbus. Venkite konfliktų ir ginčų.

Jautis (04.21-05.21) Ši diena gali sukelti stresą, todėl nekurkite rimtų planų. Jei nenorite apsunkinti gyvenimo sau, nesakykite jokių pažadų, ypač žmonėms, nuo kurių esate priklausomi. Bet dabar geras laikas susitikti su žmonėmis, su kuriais jaučiatės gerai.

Dvyniai (05.22-06.21) Neleisk sau būti tingiems. Galbūt turite įdomių idėjų. Ir nedvejodami kreipkitės į tuos, kurie gali padėti juos įgyvendinti. Būkite paslaugūs ir dėmesingi mylimam žmogui, kad išvengtumėte įžeidimų ir kivirčų. Turite rimtai išanalizuoti savo finansines galimybes ir apsvarstyti, kaip išvengti nuostolių.

Vėžys (06.22-07.22) Neatmeskite reikalų, kurių negalima išspręsti. Jei manote, kad negalite įveikti kliūties, geriau atidėti tam tikrą laiką. Tačiau šis laikotarpis gali būti perspektyvus kalbant apie meilės ryšius, pramogas, poilsį ir keliones.

Liūtas(07.23-08.23) Sunku numatyti, kaip elgsitės tam tikroje situacijoje. Į tą patį veiksmą ar teiginį galite reaguoti labai skirtingai ir visiškai neįmanoma nustatyti, kas turėjo įtakos jūsų reakcijai. Įspėkite artimus draugus ir kolegas, kad jie susitaikytų ir neįsižeistų dėl jūsų lūžių.

Mergelė (08.24-09.22) Emocinių protrūkių neturėtų būti, nebent nuspręsite juos išsikelti patys. Ir jūs galite sugadinti nuotaiką sau ir savo mylimam žmogui, jei pradėsite kabintis į smulkmenas ir be jokios priežasties sukelsite skandalą. Jei įmanoma, tada šią dieną geriau skirti poilsiui.

Svarstyklės (09.23-10.22) Jūsų darbo grafikas bus perpildytas iki ribos. Šiuo metu reikia spręsti skubias problemas. Atėjo geras laikas profesionaliam darbui, ir jūs galėsite susitvarkyti su daugeliu dalykų. Venkite rimtų finansinių išlaidų.

Skorpionas (10.23-11.21) Prieš ką nors darydami, pagalvokite apie tai ir pasverkite. Jei susidaro sudėtinga padėtis, pabandykite neleisti jos vystymuisi įsibėgėti. Jei nesate tikri dėl savo nekaltumo, nepamirškite artimųjų pagalbos. Jie gali duoti labai praktiškų patarimų.

Šaulys (11.22-12.21) Dabar tinkamas laikas sąžiningai išspręsti bet kokias problemas, tačiau jei pradėsite apgaudinėti, susipainiosite ir padarysite klaidų. Diena palanki aktyviam darbui, todėl pabandykite suplanuoti dalykus, kurių ilgą laiką vengėte.

Ožiaragis (12.22 - 01.20) Nuotaika gali pablogėti, nes nejausite tvirtos žemės po kojomis. Pabandykite susirasti sau tokią veiklą, kuri padėtų atsisakyti neigiamų minčių. Nepageidautina planuoti dalykus, susijusius su rimtu fiziniu krūviu.

Vandenis (01.21-02.19) Šią dieną neturėtumėte paprašyti kažkokių asmenų pagalbos ar palaikymo, nes jūs patys galite susitvarkyti su bet kokia užduotimi. Savo stipriąsias puses ir įkvėpimą pasisemsite iš santykių su mylimuoju. Nauja pažintis gali paveikti jūsų nuotaiką.

Žuvys (02.20-03.20) Ne visos jūsų idėjos gaus palaikymą iš kitų. Tai gali sukelti pasipiktinimą ir susierzinimą. Tačiau artimiausiu metu gali atsirasti profesinės veiklos perspektyvos. Ir nors vis dar nėra galutinio aiškumo, pradėkite rinkti reikiamą informaciją.

Tegai:
horoskopas