Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius Maratas Kasemas

Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius savo sulaikymą laiko apgalvota akcija

90
(atnaujinta 19:44 2019.05.29)
Žurnalistas išsamiau papasakojo apie savo bendravimą su Lietuvos specialiosiomis tarnybomis, draudimą atvykti, tolimesnius planus ir reakciją į įtraukimą į bazę "Taikdarys"

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius Maratas Kasemas savo sulaikymą Vilniaus oro uoste pavadino "apgalvota Lietuvos specialiųjų tarnybų akcija". Jis taip pat pridūrė, kad ketina apskųsti draudimą atvykti į Lietuvą penkerius metus.

Antradienį žurnalistas buvo sulaikytas Lietuvos sostinėje, apieškotas ir apklaustas. Po to jam buvo įteiktas dokumentas, kuriame teigiama, kad jis "kelia grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

Taip pat Kasemas buvo informuotas, kad jis, Latvijos pilietis, buvo įtrauktas į nepageidaujamų asmenų sąrašą Lietuvoje ir jam uždrausta atvykti į šalį penkerius metus. Žurnalistas buvo priverstas nuskristi į Rygą tą pačią dieną.

VSD spektaklis

Pokalbyje Sputnik Lietuva jis vėl priminė, kad pokalbis su juo, jam atvykus iš Maskvos, buvo "tikra apklausa", o ne "detalių išaiškinimas", kaip tai pavadino Lietuvos valdžios atstovai.

"Tai labai svarbu, nes aš klausiau, koks mūsų pokalbio statusas. Man buvo pasakyta, kad nėra statuso, mes tiesiog bendraujame su jumis, turime keletą klausimų. Tai tokia graži pakuotė, bet iš tikrųjų tai buvo tikra apklausa, kuri buvo vykdoma primygtinai, žinoma, be agresijos, be jokių grasinimų, be fizinio smurto. Tai buvo pokalbis iš pozicijos "kaltintojas — kaltinamasis"", — pasakoja Kasemas.

Pasak žurnalisto, priešais jį buvo vaidinamas klasikinis žaidimas "geras policininkas ir piktas policininkas". Iš pradžių vienas vyras, greičiausiai, Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojas, šiek tiek vyresnis, atėjo pas jį ir palaikė malonų pokalbį, po to pasirodė kitas, kuris pradėjo daryti spaudimą.

Tačiau, kaip pažymėjo Kasemas, jiems nieko nepavyko, nes jis neketino dalintis duomenimis apie savo ir redakcijos darbą, nes tai yra konfidenciali informacija.

Tai, kas vyko pasų kontrolėje, gali būti pavadinta provokacija ar linksma inscenizacija, tačiau žurnalistas neabejoja, kad tai buvo apgalvota specialiųjų tarnybų akcija, "verta Maskvos teatrų, kuriuose, kaip žinoma, dirba Lietuvos režisieriai".

"Matyt, tie, kurių nepriėmė Maskvos teatrai, dabar duoda meistriškumo pamokas pasienyje su mano ir mano kolegų sulaikymais. <...> Iš pradžių visa tai buvo daroma prižiūrint sienos apsaugos pareigūnams, o jau po to atėjo žmonės apsirengę kostiumais ir kaklaraiščiais. Aš atidariau krepšį, ištraukiau viską, o tada visa tai surinkau, kada nebuvo jokių klausimų. Mūsų pokalbio metu jau vėliau su VSD darbuotojais jie jau žinojo viską, ką turėjau savo krepšyje. Tai reiškia, kad ši vieta buvo apžiūrinėjama", — pasidalino savo įspūdžiais Kasemas.

"Esminė grėsmė" Lietuvai

Kasemą stebina tas faktas, kad "esminę grėsmę" dabartiniu metu Lietuvai kelia jis kaip žurnalistas, kuris, pasak vietinių specialiųjų tarnybų, "nežino žaidimo taisyklių". Jis pridūrė, kad jis teigiamai vertina susiklosčiusią situaciją.

"O aš tikrai nežinau žaidimo taisyklių. Žinau žurnalistinę etiką, žurnalisto darbo taisykles. <...> Pirmiausia, į tai aš žiūriu, žinoma, teigiamai. Be abejonės, tai pirmiausia mūsų redakcijos, galiausiai mano darbo pripažinimas, nes mūsų kolektyvas dirbo sklandžiai ir neblogai apšvietė pirmąjį prezidento rinkimų turą, antrąjį turą", — pasakoja žurnalistas.

Kasemui kelia pasipiktinimą, kad specialiosios tarnybos Lietuvoje apklausą vadina "prevenciniu pokalbiu", nors atrodo tai visiškai kitaip. Jis paaiškino, kad jo atveju — tai "detalių išaiškinimas".

"Kas yra prevencinis pokalbis? Pas tave į namus atvažiuoja, pradeda skaityti paskaitą, kaip tu, lietuvis, dirbi tokiems žmonėms, kaip tau ne gėda. <...> Jie tai gražiai pavadina, nors iš tikrųjų tai yra kietas pokalbis tavo namuose. Tai reiškia, tau skambina į duris, ir jei neatidarysi durų, išjungia elektrą laiptinėje, ir tu eini pažiūrėti, kas atsitiko su elektros skydeliu, o pas tave į namus įsiveržia, kad surengtų prevencinį pokalbį. Įsivaizduokite, kaip tai atrodo? O po to jie pareiškia, jog ne, mes neapklausėme jūsų, mes neskaitėme jums paskaitos, neįsiveržėme pas jus į namus", — dalijasi jis.

Draudimo atvykti apeliacija

Kasemas greičiausiai apskųs draudimą atvykti į Lietuvą. Pasak jo, sprendimas bus priimtas artimiausioje ateityje ir paskelbtas oficialiai. Visiems akivaizdu, koks bus Vilniaus teismo nuosprendis, tačiau tokioje situacijoje negalima tylėti.

"Aš visiškai nesu kaltas — tai reikia pabrėžti, aš nepažeidžiau nei Lietuvos, nei ES įstatymų, nieko neteisėto, nežmoniško nedariau. Nėra kuo mane kaltinti, todėl nereikia tylėti. Kaip žinoma, tylėjimas yra pritarimo ženklas, todėl tai tik sustiprins šią Lietuvos reakciją. Manau, kad mes turime parodyti, jog aš nepažeidžiau jokių įstatymų ir kad Lietuva neveikė pagal įstatymus", — sako žurnalistas.

Kasemas pažymėjo, kad skundas bus susijęs tik su draudimu atvykti, nes prieš jį fizinis smurtas panaudotas nebuvo.

Jis pažymėjo, kad Latvija yra racionalesnė šalis ir taip aistringai nepalaiko "rusofobijos". Jo nuomone, Latvija galvoja apie ekonominius santykius su Rusija ir joje gyvena daug rusakalbių gyventojų.

Patekimas į Ukrainos bazę "Taikdarys"

Po naujienų apie Kasemo sulaikymą Lietuvoje buvo pranešta, kad skandalingas Ukrainos tinklas "Taikdarys" įtraukė jį į savo bazę. Tai, kad Lietuva pateikė Ukrainai informaciją apie kitos ES šalies pilietį, papiktino žurnalistą. Be to, tai valstybė, kuri netgi nėra ES narė.

"Manau, kad tai yra absoliuti nesąmonė, kai viena ES šalis perduoda informaciją apie kitos ES valstybės pilietį valstybei, kuri net nėra ES dalis. Ką mes suprantame iš to? Kad Lietuvai Ukrainos sueuropinimo scenarijus yra svarbesnis nei ES piliečiai. Jei aš būčiau Lietuvos pilietis, greičiausiai atsitiktų tas pats. Yra "tinkami" ir "netinkami" piliečiai — Latvijos pilietis, kaip jie mane pavadino tardymo metu, Kasemas. Ir perduoti informaciją jiems, žinoma, yra svarbiau", — sakė jis.

Žurnalistas pabrėžė, kad jis nėra suinteresuotas Ukraina, nesiruošė ten važiuoti, niekada nedirbo šia kryptimi. Jis sakė, kad yra visiškai neutralus dėl patekimo į bazę "Taikdarys", tačiau tai, kad informacija apie jį, kaip apie Latvijos pilietį, buvo ramiai perduota Ukrainai, laiko nesąmone.

Rusijos žurnalistų sulaikymas Baltijos šalyse

Kasemas mano, kad Lietuvai, kaip "demokratinei valstybei", toks požiūris į žurnalistus yra normalus, bet apskritai nėra teisingas. Jis pabrėžia, kad valdžios institucijos žurnalistus skiria į "teisingus" ir "neteisingus".

Lietuvos valdžios institucijos ramiai įleido į šalį tuos žurnalistus, kurie atvyko į antirusišką "Laisvės Rusijos" forumą. Pasak Kasemo, tardymo metu jam buvo pasakyta, kad "jis nėra žurnalistas".

"Jūs užsiimate propaganda, kišatės į mūsų reikalus. Jūs nesate žurnalistas, o mes įleidžiame tik žurnalistus. Tokiu būdu Lietuva nusprendžia, kas yra žurnalistas. Ji yra tokia trečiųjų teismų teisėja, paskutinės instancijos teismas, kuris nustato, kas yra žiniasklaida ir kas nėra žiniasklaida. Formaliai jie save išteisina — tai nebuvo žurnalistai, tai propagandistai. <...> Jie save įtikina, kad daro teisingą dalyką", — sakė jis.

Kasemas pabrėžė, kad tokių dalykų, žinoma, negalima nutylėti.

Lietuvos rinkimai

Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius buvo sulaikytas Vilniaus oro uoste praėjus dviem dienoms po antrojo prezidento rinkimų turo, kuriame laimėjo nepriklausomas kandidatas, ekonomistas Gitanas Nausėda.

Sputnik Lietuva tapo viena iš nedaugelio žiniasklaidos priemonių už Lietuvos ribų, kuri išsamiai stebėjo abu prezidento rinkimų turus, abu referendumus, rinkimus į Europos Parlamentą.

Agentūra gavo išskirtinius interviu su buvusiu Lietuvos prezidentu Rolandu Paksu, su "Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos" lyderiu Valdemaru Tomaševskiu, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Akto dėl Lietuvos Nepriklausomos valstybės atstatymo signataru Zigmu Vaišvila, Darbo partijos lyderiu Viktoru Uspaskichu.

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pavadino incidentą "bjauria akcija", kuri "daro Lietuvai gėdą". Pasak jo, Lietuvoje vyksta karas su nesutarimu, kova prieš bet kokius požiūrius.

90
Tegai:
Sputnik Lietuva, Maratas Kasemas
Temos:
Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus sulaikymas Vilniuje (16)
Dar šia tema
Bijo savo šešėlio: Sputnik Lietuva vadovas video papasakojo apie apklausą
Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius įtrauktas į bazę "Taikdarys"
Rusijos nuolatinė misija ESBO pasisakė apie situaciją su Sputnik vyriausiuoju redaktoriumi
Simonian pakomentavo Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus išsiuntimą iš Lietuvos
Smurtas šeimoje

Kauno rajone paauglys peiliu sužeidė vyrą, kuris užpuolė jo motiną

(atnaujinta 09:15 2020.07.10)
Pranešama, kad incidentas įvyko namuose. Smurtaujantysis buvo neblaivus ir naudojo fizinį smurtą prieš moterį vaikų akivaizdoje

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Kauno rajone paauglys, gindamas motiną, peiliu sužeidė vyrą, praneša Lietuvos policija.

Incidentas įvyko ketvirtadienį, apie 22:30, namuose. Policijos duomenimis, neblaivus 1974 metais gimęs vyras nepilnamečių akivaizdoje naudojo fizinį smurtą prieš moterį, gimusią 1977 metais.

Paauglys, gimęs 2003 metais, puolė ginti motinos ir peiliu sužalojo smurtaujantįjį.

Vyras iš įvykio vietos pasišalino ir dabar yra ieškomas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
smurtas šeimoje, policija, Kauno rajonas
Dar šia tema
Šiaulietis, nesustojęs prie "Stop" ženklo pervažoje, mėgino papirkti pareigūnus
Nuteisti dideliais kiekiais narkotines medžiagas platinę klaipėdiečiai
Policijos pareigūnai sulaikė du asmenis, gabenusius didelį kiekį cigarečių
Policijos automobilis, archyvinė nuotrauka

Vilniuje melagingai pranešta apie užminuotą Lazdijų ligoninę

(atnaujinta 08:32 2020.07.10)
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl melagingo pranešimo apie visuomenei gresiantį pavojų ar ištikusią nelaimę

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Policijos pareigūnai gavo pranešimą, kad Lazdijų ligoninė užminuota, rašo Lietuvos policijos departamentas.

Incidentas įvyko ketvirtadienį apie 15:33. Pranešta, kad ligoninė užminuota ir apie 16:00 sprogs.

Patikrinimo metu sprogmenys nebuvo rasti. Buvo apklaustas įtariamasis, gimęs 1978 metais.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl melagingo pranešimo apie visuomenei gresiantį pavojų ar ištikusią nelaimę.

Jam gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki vienerių metų

Tegai:
policija, melagingas pranešimas, Vilnius
Dar šia tema
Neringoje nukrito parašiutu skridęs vyras
Šiaulietis, nesustojęs prie "Stop" ženklo pervažoje, mėgino papirkti pareigūnus
Nuteisti dideliais kiekiais narkotines medžiagas platinę klaipėdiečiai