Sumuštinis, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai įvardijo produktus, kurie sutrumpina gyvenimą

93
(atnaujinta 14:05 2019.06.01)
Mokslininkai patikrino, koks pavojingo maisto produktų kiekis didina mirties nuo įvairių sveikatos problemų riziką

VILNIUS, birželio 1 — Sputnik. Labai apdorotas maistas prisideda prie širdies ir kraujagyslių sistemos ligų vystymosi ir padidina ankstyvos mirties riziką. Šią išvadą padarė mokslininkų iš Ispanijos, Brazilijos ir JAV grupė, praneša portalas MedicalXpress.

Ypač apdoroti maisto produktai — tai kepiniai, pusgaminiai, gazuoti gėrimai, kukurūzų dribsniai, apdoroti mėsos ir žuvies produktai. Visi jie gaminami per kelis pramoninio perdirbimo etapus. Juose yra daug cukraus, riebalų ir druskos, dirbtinių dažiklių ir aromatinių medžiagų, bet nepakankamai vitaminų ir skaidulų. Kaip pažymi mokslininkai, tokie produktai sudaro 20–60 proc. įvairių šalių gyventojų dienos raciono.

Tyrimo grupė išnagrinėjo ryšį tarp itin apdorotų maisto produktų vartojimo ir širdies ir kraujagyslių ligų vystymosi bei ankstyvos mirties rizikos.

Pirmame tyrime dalyvavo beveik 105,16 tūkst. savanorių, kurių vidutinis amžius siekė 43 metų. Specialistai juos apklausė ir surinko duomenis apie jų mitybą. Tada dešimt metų mokslininkai stebėjo pacientų sveikatą. Nustatyta, kad gausus labai apdorotų produktų vartojimas padidina įvairių širdies ir kraujagyslių ligų riziką 11–13 proc.

Įtraukus į racioną minimaliai apdoroto maisto sumažėjo patologijų atsiradimo tikimybė.

Antrame eksperimente dalyvavo beveik 20 tūkst. pacientų. Mokslininkai išanalizavo, kokią įtaką mityba daro ankstyvos mirties rizikai. Remiantis jų duomenimis, daugiau nei keturios porcijos stipriai apdoroto maisto per dieną 62 proc. padidina mirties dėl įvairių priežasčių, susijusių su bloga sveikata, riziką.

Kiekviena papildoma tokių produktų dalis padidina šią riziką 18 proc.

"Norint visame pasaulyje pagerinti žmonių sveikatą reikalinga politika, kuri apribotų itin apdorotų maisto produktų kiekį mityboje ir skatintų neapdorotų arba minimaliai apdorotų maisto produktų vartojimą", — teigia mokslininkai.

93
Tegai:
maistas, sveikata
Dar šia tema
Įvardytas produktas, dėl kurio Lietuvoje pabrango maisto produktų krepšelis
Įvardytas produktas, kuris žymiai padidina ankstyvos mirties riziką
Įvardytas produktas, kuris padeda sumažinti infarkto riziką
Koronaviruso testas, archyvinė nuotrauka

Praėjusią parą patvirtinta virš 30 naujų COVID-19 atvejų

Lietuvoje šiuo metu sergančių asmenų yra 588, pasveiko 1704

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti trisdešimt keturi koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai, informuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Iš jų 13 — Kauno apskrityje, 4 — Klaipėdos apskrityje, 1 — Panevėžio apskrityje, 2 — Šiaulių apskrityje, 3 — Tauragės apskrityje ir 11 — Vilniaus apskrityje. 4 atvejai yra įvežtiniai iš Rusijos, Anglijos, Lenkijos, Nyderlandų.

Kauno apskrityje užsikrėtė ne tik kauniečiai

Nemažai susijusių atvejų buvo nustatyta tiriant protrūkį UAB "Nuo sutemų iki aušros" — Adform kiemelis. Iki vakar dienos su šiuo protrūkiu siejama  net 11 atvejų. Vakar gauta informacija apie 2 užsikrėtusius UAB "Nuo sutemų iki aušros" darbuotojus, 1 samdomą darbuotoją bei 5 užsikrėtusius lankytojus, iš jų vienas vilnietis ir du šiauliečiai.

Klaipėdos apskrityje vakar nustatyti 4 atvejai

Vieno užsikrėtusiųjų infekcijos šaltinis nėra žinomas, toliau vykdoma epidemiologinė diagnostika.

Kitas asmuo galimai užsikrėtė Nyderlandų Karalystėje nuo bendradarbio. Kiti du atvejai turėjo kontaktą su patvirtintais atvejais.

Tauragės apskrityje 3 nauji atvejai

Vienas asmuo, kuriam nustatyta koronavirusinė infekcija, turėjo sąlytį su sergančiu šeimos nariu. Kaip užsikrėtė kiti 2 dar aiškinamasi, tikslinami maršrutai.

Atvejis Panevėžio apskrityje

Užsikrėtęs asmuo simptomų nejautė, tyrėsi profilaktiškai, nes turėjo sąlytį su COVID-19 infekcija sergančia dukra.

Į Šiaulius atsivežė infekciją iš Kauno

Užsikrėtę šiauliečiai dalyvavo renginyje Kaune. Susirgimo atvejai siejami su jau aprašytu UAB "Nuo sutemų iki aušros" — Adform kiemelis protrūkiu.

Nauji atvejai Vilniaus apskrityje

Per vakarykščią parą Vilniaus apskrityje patvirtinta 11 naujų atvejų, 3 iš jų įvežtiniai. Daugumos nustatytų atvejų epidemiologiniai tyrimai dar tęsiami.

Vakar nustatytas dar vienas atvejis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro darbuotojui. Su meno atstovų protrūkiu jau siejama 19 atvejų.

Vilniaus apskrityje vakar nustatytas ir šeiminis protrūkis. Užsikrėtęs asmuo su kolegomis (apie 40 asmenų) šventė vasaros šventę.

Lietuvoje iš viso patvirtintų koronaviruso atvejų konkretiems žmonėms — 2386, šiuo metu sergančių asmenų yra 588, pasveiko 1704.

Visais tiriamais atvejais nustatyti sąlytį turėję asmenys, jiems nurodyta izoliuotis 14 dienų.

Privalomo kaukių dėvėjimo režimas
© Sputnik /
Privalomo kaukių dėvėjimo režimas
Tegai:
Lietuva, koronavirusas, COVID-19
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Eismo įvykis, archyvinė nuotrauka

Radviliškio rajone du automobiliai mirtinai sužalojo moterį

Pranešama, kad velionė ėjo važiuojamąja kelio dalimi, jos tapatybė nustatoma. Renkama išsami informacija apie įvykį

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Penktadienį vakare Radviliškio rajone du automobiliai partrenkė ir mirtinai sužalojo pėsčiąją, pranešama policijos įvykių suvestinėje.

Pranešama, kad incidentas įvyko rugpjūčio 14 dieną apie 23:10 Januškonių kaime, 79-ame kelio Jonava–Kėdainiai–Šeduva kilometre.

Automobilis "Audi A6", vairuojamas vyro (g. 1988 m.), ir kitas nenustatytos markės automobilis, partrenkė ir mirtinai sužalojo važiuojamąja kelio dalimi ėjusią nenustatytos tapatybės moterį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį Kelių transporto eismo saugumo ar transporto priemonių eksploatavimo taisyklių pažeidimas.

Tegai:
mirtis, eismo įvykiai, Radviliškio rajonas
Amerikos kariai, archyvinė nuotrauka

Lenkija ir JAV pasirašė karinio bendradarbiavimo susitarimą

Pasirašytas dokumentas reiškia, kad Lenkijos teritorijoje padidės Amerikos karinis kontingentas

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Vašingtonas ir Varšuva pasirašė karinio bendradarbiavimo susitarimą, sustiprinantį Amerikos karinį buvimą respublikoje, praneša RIA Novosti korespondentas.

Iš Amerikos pusės susitarimą pasirašė valstybės sekretorius Maikas Pompėjus, iš Lenkijos pusės — krašto apsaugos ministras Mariuszas Baszczakas.

Šis dokumentas tęsia prezidentų Andrzejaus Dudos ir Donaldo Trampo deklaraciją, kurią jie pasirašė pernai Vašingtone.

Visų pirma, dokumentas padidina JAV karinio kontingento skaičių tūkstančiui karių ir įtvirtina JAV sausumos pajėgų Penktojo korpuso vadovybės perkėlimą į Lenkiją.

Šiuo metu Lenkijoje dislokuota apie 5000 amerikiečių karių.

Pasirašydamas dokumentą Duda sakė, kad karinis Lenkijos ir JAV bendradarbiavimas "reiškia padidintą mūsų Europos dalies, saugumą", ypač Baltijos šalių ir Ukrainos.

Tegai:
Lenkija, JAV
Dar šia tema
Ekspertas: Baltijos šalims nepavyks aplenkti Lenkijos kovoje dėl JAV lojalumo
Lietuva nori pastatyti naują karinio rengimo poligoną prie Rusijos sienų
Penktojo Amerikos armijos korpuso vadovybė dislokuota Lenkijoje
Lenkijos ekspertas įvardijo silpniausią Baltijos šalių vietą karo su Rusija atveju