Karšta vasaros diena vaikai žaidžia fontane, archyvinė nuotrauka

Mitybos specialistai papasakojo, kaip karštyje jaustis gerai

74
(atnaujinta 16:17 2019.06.05)
Pasak dietologų, karštis neigiamai veikia žmogaus sveikatą, mažėja darbo našumas, žmogus jaučia silpnumą, o to priežastis yra didelis skysčių praradimas

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Kaip teisingai maitintis užplūdus karščiams, kam sūdyti maistą, ir kokius pasirinkti gėrimus troškuliui numalšinti, kad išliktų gera savijauta, RIA Novosti pasakojo mitybos specialistai.

Anksčiau sinoptikai pranešė, kad šią savaitę termometro stulpelis pakils iki 30-ties laipsnių šilumos. Tokia oro temperatūra yra nekomfortiška, ypač didmiesčių gyventojams.

Pasak gydytojų dietologų, karštis neigiamai veikia žmogaus sveikatą, mažėja darbo našumas, žmogus jaučia silpnumą, o to priežastis yra didelis skysčių praradimas.

Imuniteto susilpnėjimas

Pasak Rusijos federalinės medicinos ir biologijos agentūros profesorės, mitybos specialistės Margaritos Korolevos, karštyje, kartu su prarastais skysčiais kūnas netenka būtinų vitaminų ir mineralų, o tai lemia bendrą imuniteto susilpnėjimą.

"Žmogus praranda daug skysčių karštu oru prakaituodamas ir net kvėpuodamas, kraujas sutirštėja, kraujotaka sulėtėja, be to, netgi sumažėja audinių ir organų aprūpinimas deguonimi. Prakaituojant ir prarandant skysčius, kartu prarandami C ir B grupės vitaminai, o tai gali sukelti vitaminų trūkumą, kas priveda prie astenijos ir imuniteto susilpnėjimo, todėl nenuostabu, kad silpnumas, nuovargis bei peršalimo simptomai yra karštos dienos palydovai", — sakė ji.

Be to, šilumos metu sumažėja seilių išsiskyrimas beveik du kartus, o burnos džiūvimas sukelia sutrikusią maisto absorbciją ir sumažina apetitą, todėl ekspertai pataria keisti mitybos įpročius karštu oru.

Gerti, gerti ir dar kartą gerti

RIA Novosti apklausti ekspertai sutiko, kad karščio metu reikia gerti bent 3 litrus skysčių per dieną. Geriausias gėrimas per karščius yra arbata. Pasak mitybos specialistės Korolevos, pirmenybė turėtų būti teikiama žaliosios ir baltosios arbatos rūšims.

Taip pat svarbi yra ir gėrimo temperatūra. Pasak terapinių disciplinų katedros vedėjos 2 PMFI, medicinos mokslų kandidatės, gastroenterologės Leilos Bolatčievos, karštyje verta imti pavyzdį iš azijiečių ir gerti tik karštą arbatą.

"Azijoje, tiesiogine to žodžio prasme, geria karšta arbatą litrais. Iš tiesų, šie gėrimai normalizuoja šilumos mainus iš vidaus. Temperatūros kilimas viduje, matyt, sukuria vėsumo jausmą išorėje. Žinoma, tai nėra labai estetiška, tačiau pernelyg didelis prakaitavimas yra vienas iš šilumos normalizavimo argumentų", — sako ji.

Be to, jos nuomone, karštyje galite gerti rauginto pieno gėrimus, pavyzdžiui, airaną, o, jei jo nėra po ranka,  kefyras gali būti naudojamas kaip pakaitalas, tačiau jis turėtų būti nuriebintas.

Pasak gydytojo dietologo Sergejaus Obložko, taip pat leidžiama gerti girą karštu oru, svarbiausia yra pasirinkti nelabai saldžią.

"Rūgšti gira yra daug sveikesnė nei saldi. Galite pasižiūrėti į cukraus ir bendrą kalorijų kiekį. Jei giroje yra 40 kalorijų, tai yra pavojinga gira. Jei ribos neviršija 20 kalorijų, tai visiškai normalu", — sako jis.

Paprastas vanduo išlieka geriausias pasirinkimas gėrimui karštyje. Korolevos teigimu, rekomenduojama kas 45 minutes gerti 150-200 ml paprasto negazuoto vandens.

Tuo tarpu visi RIA Novosti apklausti ekspertai vienbalsiai teigė, kad geriausia vengti kavos ir cukraus gėrimų, nes kava neigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, padidina spaudimą ir toliau kūnas netenka skysčių, o saldūs gėrimai neslopina troškulio ir yra žalingi dėl to, kad juose yra didelis cukraus kiekis. Taip pat karštyje nerekomenduojama vartoti alkoholinių gėrimų, nes jie taip pat sukelia papildomą dehidrataciją.

Du viename

Kitas skysčių šaltinis ir puikus patiekalas karštuoju sezonu, pagal mitybos specialistus, yra šalta vasaros sriuba. Pavyzdžiui, šaltibarščiai, kurie numalšina alkį, bet nesukelia persivalgymo jausmo", — sakė Obložko.

Jo nuomone, tai yra puikus patiekalo pasirinkimas vasarą, nes karštyje dauguma žmonių nesijaučia alkani.

Sūdyti maistą — tinkama strategija

Nepaisant bendros nuomonės, kad druska palaiko vandenį organizme, dietologai teigia, kad nereikia atsisakyti druskos karščio metu, priešingai, druska tokiu metu yra netgi naudinga organizmui, nes ji papildo mineralus, kurie prarandami prakaituojant.

"Su prakaitu prarandamos mineralinės druskos, daugiausiai natrio, todėl gausiai gerti ir naudoti nedidelį kiekį druskos, galbūt net specialius druskos tirpalus, kuriuos naudoja sportininkai, nes būtina atkurti vandens ir druskos pusiausvyrą", — sakė Koroleva.

Atėjo laikas vaisiams ir daržovėms

Vasarą mitybos specialistai vieningai rekomenduoja valgyti sezoninius vaisius, uogas, daržoves ir žalumynus, nes jie ne tik palaiko drėgmę, bet ir kompensuoja vitaminų ir mineralų praradimą, suteikia galimybę gauti antioksidantų, siekiant pagerinti imunitetą.

Pasak mitybos specialistės Korolevos, jei pageidaujama, daržovės ir žalumynai gali būti vartojami gaiviųjų gėrimųpavidalu, o šviežiai spaustų sulčių geriau vengti.

"Nerekomenduoju šviežiai spaustų sulčių, nes tai yra saldus produktas, be to, dėl sulėtėjusio virškinimo karštyje, susidarys sąlygos rūgimui žarnyne. Tačiau šviežiai paruoštos šviežios daržovės ir salotų žalumynai kompensuos drėgmės praradimą ir suteiks galimybę gauti daugiau mineralų",— sakė Koroleva.

Vasara nėra priežastis tapti vegetaru

Nors manoma, kad karštyje rekomenduojama atsisakyti mėsos, nes tai būtų sunkūs ir riebus maistas, tai nėra priežastis valgyti tik daržoves, pakanka pakeisti mėsą liesa žuvimi ir paukštiena, sako gastroenterologė Leila Bolatčieva.

"Sunkų maistą, mėsą, riebų maistą, geriau vartoti esant vėsesniems orams, nes tokiam maistui virškinti mes išnaudojame daug energijos, o to karštyje mums nereikia. Nesakau iš viso atsisakyti mėsos, tačiau turėtumėte pasirinkti mažiau riebų maistą, o vasarą taip pat galite pakeisti mėsą žuvimis arba paukštiena ", — sako ji.

Svarbu — nepersivalgyti

Kaip sako gydytojai, svarbiausia yra nepersivalgyti, kad nepasireikštu sunkumo pojūtis skrandyje. Norėdami tai padaryti, turite tinkamai paskirstyti valgius per dieną, kad ryte būtų suvartojamas didžiausias kalorijų kiekis.

"Maždaug 35–40% kalorijų turėtų būti gaunamos su pusryčiais, pirmaisiais patiekalais. Dieną, pietų metu, tai bus maždaug ketvirtadalis visos energijos, kurią asmuo turėtų gauti per dieną, ir 20% dienos kalorijų turėtų būti vakarienė",— sako Koroleva.

 Kaitros metu reikėtų dėvėti šviesesnius, laisvesnius drabužius, ant galvos užsidėti kepurę ar skrybėlaitę, pasislėpti nuo saulės spindulių po skėčiu.

Kaip išgyventi karštį
© Sputnik /
Kaip išgyventi karštį
74
Tegai:
žmogus, darbas, sveikata, karštis
Temos:
Medicina ir sveikata (347)
Dar šia tema
Kaip apsisaugoti karštą dieną — specialistų patarimai
Литовский солдат

Girtas Lietuvos kariškis grasino moteriai smurtu

(atnaujinta 12:45 2020.07.11)
Įtariamasis buvo sulaikytas. Neblaivumo laipsnis buvo 1,92 promilės alkoholio. Pradėtas ikiteisminis tyrimas

VILNIUS, liepos 11 — Sputnik. Vilniaus rajone neblaivus Lietuvos karys grasino moteriai fiziniu susidorojimu, praneša Lietuvos policija.

Incidentas įvyko penktadienio vakarą viename iš Kalviškių kaimo namų. 1998 metais gimęs kariškis, kuris ne tarnybos metu buvo apsvaigęs, grasino 1967 metais gimusiai moteriai.

Jo kraujyje buvo 1,92 promilės alkoholio.

Įtariamasis buvo sulaikytas. Pagal straipsnį dėl nužudymo grėsmės ar rimto pakenkimo žmonių sveikatai pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
smurtas, kariškis, Lietuva
Dar šia tema
Kauno rajone paauglys peiliu sužeidė vyrą, kuris užpuolė jo motiną
Lietuvos policija papasakojo apie vyriausią policijos žirgą
COVID-19

COVID-19 nustatytas Trakų rajono ir Ukmergės rajono gyventojams, kitas įvežtinis

(atnaujinta 12:43 2020.07.11)
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusią parą nustatyti keturi koronaviruso atvejai

VILNIUS, liepos 11 — Sputnik. Per vakar dieną patvirtinti 4 atvejai, visi jie nustatyti Vilniaus apskrityje, informuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Vienas iš patvirtintų atvejų — įvežtinis iš Baltarusijos. 2 asmenys — Trakų rajono gyventojai, abu susiję su COVID-19 ligos protrūkiu "Maximos" sandėlyje, kitas atvejis Ukmergės rajone.

Vienas įvežtinis atvejis iš Baltarusijos buvo nustatytas šios šalies piliečiui, kuris su savo artimuoju dirba Lietuvoje. Liepos 9 dieną jie atvyko į Lietuvą. Darbovietėje jiems buvo liepta išsitirti. Asmenys pasidarė mokamus COVID-19 tyrimus ir vienam iš jų nustatytas koronavirusas. Vykdoma išsamesnė epidemiologinė diagnostika.

Atvejis patvirtintas susirgusio "Maximos" sandėlyje dirbančio asmens artimajam. Apie susirgusį "Maximos" sandėlio darbuotoją skelbta anksčiau, tačiau tuo metu manyta, kad asmuo dirba "Maximos" bazėje. Tęsiant epidemiologinę diagnostiką, išaiškinti 24 kartu dirbantys sąlytį turėję asmenys, iš jų didelė rizika nustatyta 7 asmenims. Atliekant atvejo epidemiologinę diagnostiką, nustatyti 3 sąlytį turėję asmenys namų aplinkoje, tačiau šis artimasis nebuvo įtrauktas į sąlytį turėjusių asmenų sąrašus, nes asmuo jo nepaminėjo. Asmuo lanko Rūdiškių vaikų lopšelį-darželį "Pasaka". Simptomų vaikas neturi, tirtas profilaktiškai gydytojo siuntimu. Vakar duotas nurodymas stabdyti darželio veiklą, vykdyti valymą ir dezinfekciją, bus organizuojamas visų darbuotojų ištyrimas.

Kitas — su protrūkiu "Maximos" sandėlyje susijęs atvejis — tai kitas šio sandėlio darbuotojas. Jis buvo izoliuotas savaitgalį, kai buvo nustatytas atvejis jo kolegai. Asmenys kartu vykdavo į darbą.

Atvejis taip pat nustatytas Ukmergės rajono gyventojui po mirties. Asmuo mirė liepos 7 dieną. Užsikrėtimo aplinkybės tiriamos. Šeimoje nustatyti 4 sąlytį turėję asmenys. Didelės rizikos sąlytį nustatyta, jog turėjo 1 policijos tyrėjas, mažos rizikos iš 3 GMP darbuotojai. 

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Paaiškėjo, iš kurių šalių įregistruota daugiausia įvežtinių koronaviruso atvejų Lietuvoje
Rūdiškėse dėl COVID-19 protrūkio laikinai stabdoma vaikų darželio veikla
SAM: šalies gyventojai kviečiami tikrintis greitaisiais COVID-19 testais