Sąjungininkų išsilaipinimas, archyvinė nuotrauka

Karštas krantas. Kaip sąjungininkai išsilaipino Normandijoje

127
(atnaujinta 10:35 2019.06.07)
Sąjungininkų išsilaipinimas Normandijoje laikomas didžiausia desantininkų operacija karų istorijoje, šiandien minimos šio įvykio 75-osios metinės

VILNIUS, birželio 6 — Sputnik, Andrejus Stanavovas. Beveik trys milijonai kareivių, trylika tūkstančių orlaivių ir septyni tūkstančiai laivų — lygiai prieš 75 metus, 1944 metų birželio 6 dieną, sąjungininkų pajėgos išsilaipino Normandijoje. Generolo Dvaito Eizenhauerio (Dwight Eisenhower) divizija nugalėjo nacių pozicijas ir plačiu frontu pradėjo žygį į rytus — ėjo sutikti Raudonąją armiją, kuri veržėsi į Berlyną. Apie didžiausią desantininkų operaciją karų istorijoje, gavusią pavadinimą "Overlord", — RIA Novosti straipsnyje.

Svečiai iš jūros

Negalima teigti, kad koalicijos karių įsiveržimas nustebino vokiečius. Jis buvo laukiamas, jis pleveno ore. Tačiau nebuvo tikslios informacijos apie pajėgas, vietą ir laiką — nepaisant milžiniško karių skaičiaus, britai ir amerikiečiai sugebėjo pasiekti didelio slaptumo laipsnį, rengdami išsilaipinimą.

Высадка Американских военных с десантного корабля на нормандский пляж Омаха во Франции, 6 июня 1944 года, архивное фото
© Photo : US Navy
Išsilaipinimas Prancūzijos papludimyje Omaha

"Per Anglijos pietus vyrai eina link kranto, — 1944 metų balandžio pabaigoje britų moksleivis Danielis Coksas rašė savo dienoraštyje. — Southamptone — kariai. Karo stovyklos — kiekviename laisvame žemės lopinėlyje. Aplink miestą — priešgaisriniai ginklai ir prožektoriai. Įsiveržimo karštligė apėmė visus".

Normandijos pakrantėje tomis dienomis buvo įsitvirtinusi vokiečių karių grupė "B", kurią sudarė 7-oji ir 15-oji armijos, joms vadovavo generolas-feldmaršalas Ervinas Romelis (Erwin Rommel).

Iš viso — 38 divizijos, iš kurių trys buvo dislokuotos įsiveržimo vietoje. Iš oro situaciją valdė pusė tūkstančio bombonešių ir naikintuvų. Be to, pietinę Prancūzijos pakrantę ir Biskajos įlanką saugojo grupė "G" — 1-oji ir 19-oji armijos, iš viso 17 divizijų.

Kariniai padaliniai rėmėsi galinga pakrančių įtvirtinimų sistema, vadinama "Atlanto pakilimas".

Sąjungininkai nusprendė atakuoti jį vienu metu dviejose zonose — Vakaruose, kur išsilaipino amerikiečių kariai, ir Rytuose — ten veikė britai. Vakarų zona apėmė du, o rytų — tris ruožus, kiekviename iš jų turėjo išsilaipinti viena sustiprinta pėstininkų divizija. Antrajame ešelone liko viena Kanados ir trys Amerikos armijos.

Diena "D"

Iš viso operacijai "Overlord" buvo ruošiamasi daugiau nei tris mėnesius. Iki 1944 metų gegužės pabaigos didžioji dalis desantininkų buvo perkelti į susirinkimo zoną, iš kurios jie etapais judėjo link laivų.

Aviacija pradėjo atakuoti vokiečių pozicijas. Birželio 6-osios naktį pirmosios bombos nukrito ant Vermachto tranšėjų ir blindažų. Bombonešių grupės, kiekvienoje po 200 lėktuvų, užpuolė iš anksto ištirtas vietas ir artilerijos pozicijas.

Бомбардировка авиацией артиллерийских береговых батарей на Пуэнт-дю-ок, архивное фото
© CC0 / Public domain
Bombonešių grupės, kiekvienoje po 200 lėktuvų, užpuolė iš anksto ištirtas vietas ir artilerijos pozicijas ir išdėliojo į didžiulę oro karuselę

Iš viso tą naktį į dangų pakilo daugiau nei 2,5 tūkst. bombonešių, kurie naikino apkasus ir tranšėjas. Tačiau, nepaisant didelio masto atakų, orlaiviai nesugebėjo padaryti didelės žalos nacių įtvirtinimams — padėjo gera maskuotė.

Birželio 6 dieną, lygiai 06:30, pajūrį pasiekė jūrų desantininkai. Vokiečiai sugebėjo nugalėti pirmas dvi bangas, o tik vakare sąjungininkai sugebėjo užimti 10–15 kilometrų zoną, užgrobė strategines perkėlas per Duvos ir Orno upes. Tai leido pradėti pagrindinių jėgų išsilaipinimą.

"Plokščias baržos dugnas palietė Prancūzijos žemę, — rašė savo memuaruose karo fotografas Robertas Capa. — Už metalo ežerų, išsikišusių iš vandens, buvo matyti plona kranto linija, apgaubta dūmų. Štai mes esame Europoje, štai "Easy Red". Sunku buvo žiūrėti į mano gražią Prancūziją. Ji atrodė pražūtingai ir nedraugiškai, o vokiečių kulkosvaidis, kuris atakavo baržą, visiškai viską sugadino. Kareiviai iš mano baržos šoko į vandenį. Jie įbrido iki juosmens, ėjo nešini šautuvais, kartu su kliūtimis ir degančiu paplūdimiu sudarė puikią kompoziciją. Minutei sustojau ir padariau pirmąją tikrąją išsilaipinimo nuotrauką".

Немецкие пикирующие бомбардировщики Юнкерс Ju 87, архивное фото
© AP Photo /
Iš viso tą naktį į dangų pakilo daugiau nei 2,5 tūkst. bombonešių

Per artimiausias dvi dienas užimta bazė buvo greitai pastiprinta kitų pajėgų. Sutelkę jėgas atakai, sąjungininkai pradėjo puolimą ir iki birželio 19 dienos užėmė Kanų miestą. Tuo pačiu metu jų įsiveržimas sustojo — vokiečiai atsigavo po pirmųjų atakų ir pradėjo blokuoti visus bandymus veržtis toliau.

Antrasis frontas

Sąjungininkai sugebėjo pakeisti situaciją tik liepos pabaigoje. Liepos 25-ąją ekspedicijos pajėgos pradeda visuotinį įsiveržimą visame fronte. Dėl skaičiaus pranašumo prieš priešą, sąjungininkai iš karto pralaužia Vokietijos gynybą, išvaduoja Bretanės pusiasalį, blokuoja Saint-Malo, Bresto ir Saint-Nazero uostus. Didelė nacių grupė lieka apsupta Falezo mieste.

Высадка американских военные на десантном корабле на нормандский пляж Омаха во Франции, 6 июня 1944 года
© CC0 / Public domain
Prancūzijos pakarantėje išsilaipino sąjungininkų pajėgos

Jau rugpjūčio 25 dieną pagrindinės 1-osios amerikiečių, 2-osios britų ir 1-osios Kanados kariuomenių pajėgos pasiekė Senos upę, išlaisvino Paryžių ir užėmė visą šiaurės vakarų Prancūziją. Per kelias savaites sąjungininkai pasiekė vakarinę Vokietijos sieną ir įsiskverbė į įtvirtintą Zygfrydo liniją.

Nesugebėjus iš karto jos įveikti, sąjungininkų vadovybė iš Olandijos teritorijos pradėjo plataus masto puolimą. Šešis mėnesius trukusios kovos metu ekspedicijos pajėgos užėmė Italiją, nuvyko į Vokietiją ir išlaisvino keletą strategiškai įtvirtintų teritorijų. Balandžio 25 dieną 12-oji armijos grupė pasiekė Elbę ir susijungė su Sovietų pajėgomis.

Išsilaipinimas Normandijoje laikomas didžiausia desantininkų operacija karų istorijoje. Joje dalyvavo 21-oji armijos grupė (1-oji amerikiečių, 2-oji britų ir 1-oji Kanados kariuomenės), sudaryta iš 66 divizijų, iš jų — 39 įsiveržimo divizijos, trys —desantininkų oro gynybos divizijos.

Tai 2 mln. 876 tūkst. kareivių, apie 11 tūkst. kovinių ir 2,3 tūkst. transportinių lėktuvų. Perkėlimui buvo naudojami septyni tūkstančiai laivų ir pagalbinių laivų. Nors sąjungininkų išsilaipinimas atliko svarbų vaidmenį bendroje pergalėje prieš Hitlerio koaliciją, pagrindiniu Antrojo pasaulinio karo frontu išliko Sovietų-Vokietijos frontas, kur kovojo stipriausi priešo padaliniai.

Переход малых десантных кораблей типа LCI(L) через Ла-Манш в направлении Нормандии, архивное фото
© Photo : National Archives USA
Iki 1944 metų gegužės pabaigos didžioji dalis desantininkų buvo perkelti į susirinkimo zoną, iš kurios jie etapais judėjo link laivų

Pasak daugelio istorikų, sąjungininkai sąmoningai nuvilkino antrojo fronto pradžią ir galiausiai pradėjo operaciją "Overlord" tik 1944 metų birželio mėnesį, kai Raudonoji armija sėkmingai puolė Vokietijos kariuomenę.

127
Tegai:
Antrasis pasaulinis karas
Koronaviruso testai

ULAC vadovas įvardijo pagrindines koronaviruso plitimo Lietuvoje problemas

(atnaujinta 16:00 2020.08.06)
Tuo tarpu jis pažymi, kad žmonės yra pikti ir pavargo nuo draudimų ir gyvenimo baimėje. Todėl tai daro neigiamą poveikį savanoriškam testavimuisi bei kontaktinių asmenų greitam identifikavimui ir jų saviizoliacijai

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Lietuvoje plintant koronavirusui, daugėja ir neaiškios kilmės atvejų, teigia Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas Facebook'e.

Jo teigimu, tai yra tam tikrų problemų pasekmės.

"Kai į Lietuvą atvyko pirmieji koronavirusu (SARS-CoV-2) užsikrėtę žmonės, jie negalėjo išsitirti, nebuvo testuojami ir, patys to nežinodami, perdavė virusą aplinkiniams, o pastarieji irgi nežinodami, kad yra infekuoti, nesiėmė saugumo priemonių ir platino virusą toliau...Taip susiformavo vietinės viruso perdavimo grandinės, tikėtina net platus tinklas, todėl Lietuvoje pradėjo dominuoti vietinis plitimas", — taip Čaplinskas apibūdino pirmąją problemą.

Jo teigimu, prasidėjus testavimui, testavimo apimtys buvo nepakankamos, nes buvo testuojami tik simptominiai asmenys, o besimptomiai patys to nežinodami, sėkmingai platino infekciją toliau.

Pažymima, kad seroepidemiologiniai tyrimai yra labai geras signalinės stebėsenos įrankis epidemiologijoje.

Būtent tokie tyrimai daugelyje šalių leido nustatyti, kur cirkuliuoja virusas, tačiau jų Lietuvoje nebuvo ir nėra. ULAC vadovo teigimu, trūksta kompetencijos, kaip tą įrankį naudoti.

Tuo tarpu ULAC vadovas pažymi, kad žmonės yra pikti ir pavargo nuo draudimų ir gyvenimo baimėje. Todėl tai daro neigiamą poveikį savanoriškam testavimuisi bei kontaktinių asmenų greitam identifikavimui ir jų saviizoliacijai.

Naujausiais duomenimis, bendras užsikrėtusiųjų skaičius Lietuvoje siekia 2171, tebeserga 421 asmuo, 1656 — pasveiko, 81 mirė.

Pastaruoju metu Lietuvoje blogėja epidemiologinė padėtis, padaugėjo koronaviruso atvejų. Dabar Lietuvoje galioja ekstremali situacija. Nuo rugpjūčio 1 dienos Lietuvoje galioja privalomo kaukių dėvėjimo režimas viešose uždarose patalpose.

Koronavirusas: simptomai ir apsaugos metodai
Tegai:
Lietuva, koronavirusas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC)
Dar šia tema
Ekspertas: Europa neatlaikys antro ekonomikos uždarymo dėl COVID-19
Lietuvoje naujų COVID-19 atvejų skaičius padidėjo beveik du su puse karto
Pensininkų sėdinčių ant monetų figūrėlė

Paaiškėjo, kada pensininkai gaus 200 eurų išmokas

(atnaujinta 15:56 2020.08.06)
Mokėjimų į sąskaitas grafikas buvo paskirstytas į daugiau mokėjimo dienų, kad būtų užtikrintas sklandus išmokų mokėjimas ir sureguliuotas operacijų srautas

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Ketvirtadienį Lietuvos socialinio draudimo fondas ("Sodra") pradėjo mokėti vienkartines 200 eurų išmokas.

Jos pasieks pensininkus, neįgaliuosius ir šalpos išmokų gavėjus kartu su periodiniais mokėjimais, todėl pervedimų skaičius šį mėnesį bus beveik dvigubai didesnis.

Senjoras Vilniuje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Siekiant sklandaus išmokų mokėjimo ir reguliuojant operacijų srautus, mokėjimų į sąskaitas grafikas buvo paskirstytas į daugiau mokėjimo dienų. Išmokos gavėjus gali pasiekti kitomis nei įprasta dienomis. Didžioji dalis pensijų gavėjų išmokų į sąskaitas sulauks anksčiau nei įprastai, dalis įprastą mokėjimo dieną. Maža dalis gavėjų išmokas gaus viena diena vėliau negu įprastai", — sakė "Sodros" Fondo finansų ir apskaitos skyriaus vedėja Rasa Domarkienė.

Jei gavėjas yra pasirinkęs gauti pensiją į banko sąskaitą, pensijos bei vienkartinių 200 eurų išmokėjimo terminas priklausys nuo to, kurio banko paslaugomis žmogus naudojasi ir kokiame regione gyvena. Jei pensija pristatoma į namus, vienkartinė išmoka taip pat bus pristatyta į namus. Išmokų pristatymas į namus ir atsiėmimas pašte vyks įprastu grafiku – nuo rugpjūčio 10 iki 26 dienos.

Vienkartinė 200 eurų išmoka taip pat pasieks ištarnauto laiko pensijos ar kompensacijos už ypatingas darbo sąlygas gavėjus. Pinigų sulauks ir tie asmenys, kurie gauna įvairių rūšių šalpos pensijas ir šalpos kompensacijas bei socialines pensijas. Žmonėms, gaunantiems kelias pensijas, skiriama viena vienkartinė 200 eurų išmoka.

Pinigų sulauks beveik milijonas gyventojų, jiems iš viso bus išmokėta apie 180 mln. eurų.

Gegužę Seimo narė ir Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė kreipėsi į Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą su raginimu vetuoti įstatymo projektą dėl vienkartinės 200 eurų išmokos, kurią vyresnio amžiaus žmonės gaus rugpjūtį.

Anot jos, "valstiečiai" tokiu būdu tiesiog bando nusipirkti vyresnio amžiaus rinkėjų palankumą prieš Seimo rinkimus. Ji taip pat pažymėjo, kad pensijos Lietuvoje yra mažos ir jas reikia nuosekliai kelti, o ne kartą "ne iš sraigtasparnio barstyti vienkartinius pinigus".

Tegai:
Valstybinis socialinio draudimo fondas "Sodra", išmokos, pensininkai
Dar šia tema
Senjorus ir socialiai pažeidžiamas grupes šią savaitę pasieks 200 eurų išmokos
Nuo skurdžiaus iki vargšo — tik keli duonos kepalėliai
Vilniaus senamiestis, archyvinė nuotrauka

"Vokiškos atostogos" Vilniuje: renginių programa

(atnaujinta 16:09 2020.08.06)
Visą savaitgalį Vilnius alsuos seniausiomis vokiškomis tradicijomis ir modernia kultūra – sostinėje vyks "Vokiškos atostogos"

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Kitą savaitę, rugpjūčio 14–16 dienomis, vilniečių laukia vokiškos atostogos, su šokiais, dainomis bei gardžiais tradiciniais patiekalais. 

Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami pasinaudoti proga sudalyvauti "Oktoberfest" festivalyje Vilniuje. Į Vilnių taip pat persikelia įspūdinga vokiška naktinių ritmų ir klubinio gyvenimo kultūra. Klasikos gerbėjų laukia išskirtinė Liudvigo van Bethoveno (Ludwig van Beethoven) 250-ųjų gimimo metinių paminėjimo programa.

Dalgių fabrike svečių lauks netikėtumai, o gatvėse rikiuosis išskirtiniai vokiški automobiliai ir motociklai. 

Vokiškų atostogų renginių programa

"Oktoberfest" maisto ir muzikos festivalis

Nors Vokietijoje "Oktoberfest" šiais metais yra atšauktas, tačiau garsusis festivalis persikelia į Rotušės aikštę Vilniuje.

Trijų dienų alaus ir vokiško maisto šventė – ypatinga patirtis, kurią tikrai verta patirti. Festivalio svečiai kviečiami ne tik paragauti tradicinių vokiškų patiekalų ir skaniausio alaus, bei ir sudalyvauti smagiose varžybose ir žaidimuose, be kurių neįsivaizduojama ši gilias tradicijas turinti šventė. 

Rugpjūčio 14 d. 17:00-22:00 val.

Rugpjūčio 15 d. 10:00-22:00 val.

Rugpjūčio 16 d. 10:00-22:00 val.

Oktoberfest“ maisto ir muzikos festivalis
© Photo : Vilnius
"Oktoberfest“ maisto ir muzikos festivalis

Muzikinė programa

"Oktoberfest" neįsivaizduojamas be šokių ir muzikos. Festivalis prasidės tradiciniu Alaus maršu ir alaus statinės kamščio išmušimu. Muzikos grupė "Allegretto" taps lietuviškojo "Oktoberfest" žvaigžde. Bavariško stiliaus muziką atliekanti grupė nepritrūks jėgų ir smagių melodijų viso festivalio metu.

Rugpjūčio 14 d. 17:00-22:00 val.

Rugpjūčio 15 d. 17:00-22:00 val.

Vokiškas vakarėlis Halės turguje

Berlyno vakarėliai – tikriausiai garsiausi pasaulyje. Laisva atmosfera, elektroninė muzika, urbanistinė atmosfera – tai juk neįkainojama patirtis. Bet ir Vilnius nenusileidžia savo naktiniu gyvenimu. Šokti po žvaigždėtu vasaros dangumi skambant šiuolaikiškos muzikos ritmams ir vėjui veliant plaukus – fantastiškas pojūtis. 

Rugpjūčio 14 d. 18:00-22:00 val.

Koncertas Liudvigo van Bethoveno 250-osioms gimimo metinėms paminėti

Garsusis vokiečių klasikinės muzikos kompozitorius Liudvigas van Bethovenas – vienas žymiausių kompozitorių, kurio kūryba įkvepia žmones jau daugiau nei 200 metų. Jo simfonijos yra išskirtinės, o muzika – veržli ir skatinanti išgyventi stiprų laisvės pojūtį. Vokiško savaitgalio metu visiškai nemokamai klausykitės gražiausių kūrinių, skirtų paminėti kompozitoriaus 250-ąsias gimimo metines.

Koncertas yra nemokamas, tačiau būtina užsiregistruoti iš anksto.

Koncertas vyks Šv. Kotrynos bažnyčioje, Rugpjūčio 15 d., 19:00-20:00 val.

Koncertas Liudvigo van Bethoveno 250-osioms gimimo metinėms paminėti
© Photo : Vilnius
Koncertas Liudvigo van Bethoveno 250-osioms gimimo metinėms paminėti

Šeimų erdvė Lukiškių aikštėje

Šeštadienį Lukiškių aikštėje įsikursiančioje vaikų zonoje mažieji vilniečiai kviečiami klausytis gražiausių vokiškų pasakų ir stebėti ypatingus teatro pasirodymus, pasakojančius įtraukiančias istorijas. Vaikų laukia staigmenos – žaidimas "Palymobil". Gerą nuotaiką kurs ir skambanti muziką, energijos "įsikrausite" ragaudami patiekalų iš greta esančių maisto vagonėlių. 

Renginys vyks rugpjūčio 15 d. 11:00-20:00 val.

Iliuzionisto pasirodymas

12:00 / 14:00 / 15:00 val. 

Iš Vokietijos atvykęs  magas Tobias Campoverde demonstruos fokusus. Vaikų laukia interaktyvus ir žaismingas mago pasirodymas. O po pasirodymo patys vaikai galės išmokti fokusų ir pasigaminti tam reikalingų priemonių. Tobias Campoverde – tarsi magiškasis vokiečių kalbos ambasadorius, bendradarbiaujantis su Goethe`s institutu. 

Futbolas Lukiškių aikštėje

11:00-20:00 val. 

Vokiško savaitgalio metu Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje (AHK) kviečia pažaisti futbolą. Vokiškų įmonių darbuotojai parodys savo sugebėjimus aikštelėje.

Futbolą išbandyti galės ir visi norintys vaikai – Vokietijos ambasada pakvies futbolo trenerį, savo dėmesį skirsiantį mažiesiems Vilniaus gyventojams ir svečiams.

O kaipgi Vokietija be vokiško maisto? Tikriausiai Jums nesvetimi šie pavadinimai: "Saumagenburger", "Currywurst", "Bratwurst", "Frankfurter mit Kartoffelsalat", "Apfelwein BEMBEL-WITH-CARE, Pur, Gold, Kirsch" - tiek ir dar daugiau rasite Lukiškių aikštėje.

Площадь Лукишкю
Lukiškių aikštė
Tegai:
savaitgalis, renginiai, Vilnius
Temos:
Lietuvos kultūrinis gyvenimas