Černobylis, scena iš filmo, archyvinė nuotrauka

Vakarai privertė Lietuvą pamilti "sovietinės okupacijos" palikimą

119
(atnaujinta 12:21 2019.07.07)
Vertinant tai, su kokiu džiaugsmu Vilnius priima TSRS stagnacijos populiarumą tarp serialo "Černobylis" gerbėjų iš Vakarų, netrukus Lietuva galės pasiskelbti "sovietinės sistemos rezervatu"

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Sovietinių pastatų rajonai, kurie iki šiol buvo laikomi "gėdingomis dėmėmis" Vilniaus ir Kauno žemėlapiuose, tapo Lietuvos žurnalistams ir entuziastams ypatingai vertingi. Ir visgi visa tai nutiko dėl to, kad Amerikos ir Vakarų Europos turistai į juos atkreipė dėmesį, rašo ekspertas Aleksandras Nosovičius savo straipsnyje portale Rubaltic.ru.

Tokio anksčiau nepopuliarių Lietuvos vietų populiarumo priežastimi tapo HBO kompanijos "Černobylis"  serialas, kuris buvo nufilmuotas ne Pripetėje, bet daugiausia Lietuvos miestuose.

O dar visai neseniai Vilniaus meras Remigijus Šimašius ne kartą žadėjo atnaujinti Fabijoniškių ir Justiniškių rajonus. Planus modernizuoti sostinės miegamuosius rajonus nulėmė ne tik vietos gyventojai, bet ir ideologija. Kaip planavo meras, niekas neturėtų priminti gyventojams apie "sovietinės okupacijos "palikimą".

"Estetinis komponentas vaidina svarbų vaidmenį visiškame sovietinio laikotarpio neigime. Tik nusikalstamas totalitarinis režimas, kur su žmonėmis elgiamasi, kaip su galvijais, gali sukurti tokias murzino pilkumo dėžes su atviromis daugiaaukščių siūlėmis. Toks požiūris yra plačiai paplitęs visose buvusiose Rytų bloko šalyse, todėl jose jau 30 metų iš esmės keičiama socializmo laikų gyvenamųjų namų išvaizda", — rašo Nosovičius.

Lenkijoje, Čekijos Respublikoje ir Rytų Vokietijoje pilkieji sovietiniai pastatai yra dažomi ryškiomis spalvomis, puošiant juos raštais ir paveikslais. Tačiau Lietuvoje — arba trūksta lėšų, arba ji yra "daug mažiau europietiška, nei nori". Kad ir kaip bebūtų, Vilniaus ir Kauno gyventojai dešimtmečius gyvena sovietinės statybos blokuose, o valdžios institucijos šaukia apie "sovietinę okupaciją", tačiau neketina keisti miesto kraštovaizdžio.

Viskas pasikeitė sovietinės statybos namų atžvilgiu Lietuvoje po serialo. Dabar jie tapo turistų lankomomis vietomis, o Kaune jie net pradėtos rengti ekskliuzyvines ekskursijas po "Černobylio" filmavimo vietas. Panašus maršrutas kuriamas Vilniuje. Akivaizdu, kad kitas Lietuvos valdžios institucijų žingsnis bus paversti Ignalinos AE ir branduolinių mokslininkų Visagino miestą į turistinį objektą.

"Visa tai, žinoma, yra nuostabu, tačiau kyla vienas klausimas. Amerikiečiai neslėpė to, kad Lietuvoje filmavo "Černobylio" serialą, nes ten jie atrado puikių sovietinių vietų. Kadangi HBO serialas kino kompanijos yra neabejotinai antisovietinis, 1980-ųjų dešimtmečio Sovietų Sąjungos įvaizdžio kūrimui  buvo atrinktos (amerikiečių televizijos skoniui) labiausiai pasibjaurėtinos vietos", — rašoma straipsnyje.

Tačiau, atsižvelgiant į dabartinį Vilniaus ir Kauno valdžios institucijų elgesį, paaiškėja, kad jie visiškai nesigėdija "pasibjaurėtinos sovietų laikų panoramos", be to, jie "saugos" juos turistams kaip istorinio paveldo ir laikotarpio paminklą. Ir visa tai susiję su genocido ir pasipriešinimo muziejaus egzistavimu, kai turistai ir gerbiami svečiai yra vedami savanoriškai- priverstinu būdu, pabrėžia ekspertas.

Įvykusio perversmo valdžios smegenyse priežastis tik viena- mados vėjai, pūstelėję Jungtinėse Valstijose ir Vakarų Europoje.

"Socialistiniai elrmentai Vakaruose tapo madingi, o Lietuvoje džiaugiasi, kad prigriebs šią tendenciją, kad ilgiau išlaikytų amerikiečių ir europiečių dėmesį. Jei Černobylio populiarumas nepasikeis, o serialas taps kultiniu, Vilniuje vyks sovietinio gyvenimo rekonstrukcijos festivaliai", — sako Nosovičius.

Todėk neatmetama, kad kai Paryžiuje, Londone ir Niujorke taps madingas socializmas, Lietuva imsis  ir šios tendencijos. Tai reiškia, kad "sovietinė okupacija" oficialiai bus pripažinta geriausiu Lietuvos istorijos laikotarpiu.

Kaip ironizuoja ekspertas, galbūt,  ne už kalnų ta diena, kai išeinanti prezidentė Dalia Grybauskaitė gaus partijos narystės bilietą, "Lietuvos demokratijos patriarchas" Vytautas Landsbergis demonstruos komjaunimo ženklelį, o Lietuva bus paskelbta "sovietinės sistemos šalimi".

119
Tegai:
Černobylis, HBO, Lietuva
Temos:
Pasaulį sujudinęs "Černobylis": serialas ir realybė (46)
Dar šia tema
Antrojo serialo "Černobylis" sezono nebus
Kaip gyvena vienas iš "Černobylio" personažų prototipų
Džordžas Martinas serialui "Černobylis" pranašauja "sunkvežimį" apdovanojimų
Международный праздник День огурца

Kokia šiandien diena: liepos 14-osios šventės

(atnaujinta 22:43 2020.07.13)
Šią dieną Lietuvoje minima Agurkų diena. Natūralu, kad tokią šventę pasiūlė Kėdainiai, kurie kaip agurkų sostinė garsėjo nuo seno

Liepos 14 yra 195-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 196-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 170 dienų.

Liepos 14-ąją Kėdainių kraštas paskelbė Agurkų diena. Pirmą kartą pagerbti agurkų augintojus sumanyta dar 1997 metais. Agurkų šventė švenčiama liepos viduryje, nes tuo metu agurkai atpinga ir prasideda konservavimo ir šių daržovių ruošimo žiemai laikas.

Kėdainiai kaip agurkų sostinė garsėjo nuo seno. Kad čia auginami agurkai, minima jau XVII a., karaliaus Jono Sobieskio laikais (1674 metais). Agurkų auginimo verslas klestėjo carinės Rusijos laikais, tarpukario Lietuvoje bei sovietmečiu.

Beje, Jungtinėse Amerikos Valstijose lapkričio 14-ąją minima raugintų agurkų diena. Manoma, kad tarp 1800 ir 1900 metų į Ameriką atvykę žydai čia išpopuliarino raugintus agurkus.

Katalikai liepos 14-ąją mini Šv. Kamilį Lelietį (1550–1614), kunigą. Jis gimė Abrucuose. Jau nuo jaunystės tarnavo kariuomenėje, dalyvavo karuose su Turkija, vėliau dirbo ligoninėse. Buvo linkęs į pasaulietinį gyvenimą. Galiausiai atsivertė ir atsidavė nepagydomų ligonių slaugai ligoninėje, tarsi slaugytų patį Kristų. Šv. Pilypo Nėrio paskatintas tapo kunigu, Romoje padėjo pamatus Reguliarių kunigų kongregacijai ligoniams slaugyti.

Šią dieną savo vardadienį švenčia Eigilė, Liberata, Liberatas, Vydas.

Tegai:
šventės, šventė
Peizažas, archyvinė nuotrauka

Liepos 14 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 22:14 2020.07.13)
Liepos 14-osios horoskopas Jaučiams pataria nepradėti naujų darbų, kol yra neužbaigtų senų, Mergelėms žadamos naujos pažintys ir romantiški susitikimai, o Žuvims derėtų pasisaugoti bendradarbiavimo su mažai pažįstamais žmonėmis

Nepriklausomybė, valia ir emocingumas — tai rytoj labiausiai pasižymės. Tai puiki diena imtis iniciatyvos, kūrybiškumo, sugalvoti naują projektą. Kasdieninė rutina nesukels jūsų entuziazmo, tačiau bet kokios nestandartinės idėjos ir užduotys bus priimtos su trenksmu. Diena palanki visuotinėms idėjoms ir dideliems laimėjimams, tačiau nebūsite linkę ieškoti bendros kalbos su kitais, todėl svarbesnes diskusijas ir derybas geriau atidėti vėlesniam laikui.

Avinas (03.21-04.20) Norėdami pasiekti gerų rezultatų, turite veikti savarankiškai. Tai išgelbės jus nuo daugelio rūpesčių ir bergždžių vilčių. Jei turite galimybę atsipalaiduoti, pabendrauti su draugais, įdomiais žmonėmis, to neatsisakykite. Šiuo metu įmanoma lemtinga pažintis.

Jautis (04.21-05.21) Prieš pradėdami naujus darbus, turėtumėte užbaigti ankstesnius. Nepasiduokite kliūtims, kurios iš pradžių atrodo neįveikiamos. Dabar gali prasidėti nauji verslo ryšiai. Asmeniniame gyvenime ne viskas klostysis sklandžiai. Susilaikykite nuo santykių aiškinimosi.

Dvyniai (05.22-06.21) Ši diena pareikalaus griežtos disciplinos, tikslumo ir atidumo. Lėtai, bet užtikrintai judėsite savo tikslo link. Susilaikykite nuo naujų susitarimų su nepatikimais žmonėmis. Kai kurios perspektyvos jums gali atrodyti viliojamos, tačiau turite pasverti pliusus ir minusus.

Vėžys (06.22-07.22) Turite parodyti daug aktyvumo, kad pasiektumėte teigiamų rezultatų bet kuriame, net ir sunkiausiame versle. Jei turite bendrauti ne tik su sąjungininkais, bet ir su oponentais, pabandykite bent laikinai susitarti dėl taikių santykių. Nesielkite skubotai.

Liūtas (07.23-08.23) Daugelis šiai dienai suplanuotų darbų vyks sklandžiai. Jūsų veikla visų pirma pasireikš bendraujant. Gana nesunkiai rasite bendrą kalbą su žmonėmis iš įvairių gyvenimo sričių ir visur jausitės gana jaukiai.

Mergelė (08.24-09.22) Ši diena pareikalaus didžiulės atsakomybės ir gero pasirodymo. Norėdami įgyvendinti savo planus, pirmiausia turėsite baigti visus anksčiau pradėtus darbus. Šis laikotarpis palankus romantiškiems susitikimams ir naujoms pažintims.

Svarstyklės (09.23-10.22) Neskubinkite dalykų ir nepriimkite skubotų sprendimų. Kūrybingas požiūris į bet kokį verslą žada, jei ne visišką sėkmę, tai bent jau gerą rezultatą. Pokalbiuose su artimaisiais derėtų kontroliuoti emocijas.

Skorpionas (10.23-11.21) Turite numatyti situaciją keliais žingsniais į priekį ir aktyviai veikti. Būkite lankstūs, daugiau dėmesio skirkite namų ruošos darbams ir santykiams su artimaisiais. Mankšta, pasivaikščiojimas ar apsipirkimas padės pralinksmėti.

Šaulys (11.22-12.21) Problemos gali kilti meilės fronte ir santykiuose su kolegomis. Bet stenkitės viso to neimti į širdį. Geriau daryti tai, kas teikia malonumą. Daugeliui problemų išspręsti reikės kantrybės.

Ožiaragis (12.22-01.20) Negaiškite laiko, bandydami kam nors įtikti. Tiesą sakant, įrodykite, kad tiesa yra jūsų pusėje. Neigiamos emocijos gali užgožti proto balsą. Tyrinėkite situaciją ramiai ir kantriai užmegzkite ryšius su žmonėmis, kuriems gali prireikti pagalbos.

Vandenis (01.21-02.19) Šis laikotarpis tinkamas verslo problemoms spręsti. Reikia dirbti komandoje su kolegomis. Bendravimas gali sukelti gerą rezultatą. Venkite konfliktų, ginčų ir lažybų. Finansiniuose reikaluose verta būti santūriems ir susilaikyti nuo neplanuotų pirkinių.

Žuvys (02.20-03.20) Ši diena atneš sėkmę profesinėje veikloje. Bet prieš imdamiesi veiksmų, pirmiausia sukurkite aiškų planą. Susilaikykite nuo bendradarbiavimo su žmonėmis, kurių gerai nepažįstate, būtent jų kišimasis į jūsų reikalus gali labai sutrikdyti.

Tegai:
horoskopas