Grybai, archyvinė nuotrauaka

Gydytojai prakalbo apie grybų naudą

36
(atnaujinta 14:49 2019.07.08)
Pasak ekspertų, grybų vartojimas gali sukelti virškinamojo trakto ligos ūminę fazę — gastritą, skrandžio opą, kolitą, pankreatitą, inkstų ir kepenų nepakankamumą

VILNIUS, liepos 8 — Sputnik. Pasak RIA Novosti apklaustų ekspertų, apie 150 gramų grybų galima vartoti kasdien be jokios žalos sveikatai, o šis produktas — tikras vitaminų ir maistinių medžiagų šaltinis, teigiamai veikiantis širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemos darbą, be to, turi priešvėžinį poveikį.

"Viena porcija yra 120–150 gramų. Jei nėra jokių ligų, kurios riboja grybų vartojimą, tada iš esmės galite vartoti grybus kiekvieną dieną nekenkiant sveikatai", — teigė Federalinio mitybos, biotechnologijos ir maisto saugos tyrimų centro mitybos ir biotechnologijos dietologė Elena Livancova.

Ji pabrėžė, kad grybai yra baltymų šaltinis, juose galima rasti B ir C grupių vitaminų, nikotino ir folio rūgščių, kalcio, fosforo, kalio ir geležies.

Visi šie elementai turi teigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių bei centrinės nervų sistemos darbui, stiprina kaulų audinius, turi antioksidacinį poveikį organizmui, taip pat turi teigiamą poveikį kraujo gamybai organizme, sakė dietologė.

Taip pat grybai turi minimalų riebalų kiekį, kuriame nėra cholesterolio, nes tai yra augalinės kilmės produktas, todėl juos gali vartoti žmonės, kenčiantys nuo nutukimo, pabrėžė Livancova.

Be to, grybai gali būti naudingi žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, nes angliavandeniai yra maistinių skaidulų pavidalu, o tai padeda sumažinti gliukozės kiekį kraujyje.

Pasak jos, dėl juose esančio seleno ir vitamino C, kurie yra antioksidantai, grybai turi priešvėžinį poveikį.

"Priešnavikinis aktyvumas taip pat yra susijęs su proteinais — lektinais, kurie dabar yra aktyviai tiriami onkologijoje, jie yra navikų ląstelių spąstai", — sakė Levancova.

Savo ruožtu, Rusijos gastroenterologų mokslinės visuomenės prezidentas profesorius Leonidas Lazebnikas pabrėžė, kad grybų nauda priklauso nuo to, kur jie auga.

"Jokiu būdu neturėtumėte valgyti grybų, surinktų vietose, esančiose šalia greitkelių", — sakė jis.

Pasak jo, grybai yra kaip kempinė — surenka tas medžiagas, kurios yra dirvožemyje, todėl juose gali būti toksinų ir sunkiųjų metalų.

Lazebnikas pabrėžė, kad geriau vartoti augalininkystės ūkiuose auginamus grybus.

Kita vertus, pasak ekspertų, grybų vartojimas gali sukelti virškinamojo trakto ligos ūminę fazę — gastritą, skrandžio opą, kolitą, pankreatitą, inkstų ir kepenų nepakankamumą.

Šiuo atveju gydytojų nuomonė sutampa, kad grybai neturėtų būti valgomi neapdoroti.

"Sveikos mitybos požiūriu geriausias variantas ruošti grybus — kepti juos be sviesto. Manoma, kad naudingos savybės maksimaliai išsaugomos kepant ant grotelių, nes tai yra trumpalaikis procesas, kitaip nei virimas", — sakė Livancova.

36
Tegai:
gydytojai, virškinimo sutrikimai, grybai
Dar šia tema
Lietuvą užklupo alinantis karštis. Gydytojai ir gelbėtojai įspėja
VSAT

Gabenant kontrabandą įkliuvo du pareigūnai ir mikroautobuso vairuotojas

(atnaujinta 16:59 2020.05.28)
VSAT toliau atlieka ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis ir piktnaudžiavimo tarnyba

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Varėnos rajono pasieniečiai sulaikė Varėnos gyventoją gabenusį 40 tūkst. kontrabandinių cigarečių, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Antradienį VSAT pareigūnai Varėnos rajono Krokšlio kaimo ribose patikrinti stabdė mikroautobusą "VW Transporter" lietuviškais numeriais. Ši vieta yra maždaug už 3 km nuo sienos su Baltarusija

Vairuotojas nepakluso teisėtiems VSAT pareigūnų reikalavimams ir padidinęs greitį pradėjo važiuoti Rudnios kaimo link. Pasieniečiai panaudojo priverstinio stabdymo juostą, vadinamąjį "ežį", bei iš ginklo "Winchester Defender" į mikroautobusą iššovė dujinį užtaisą, pramušusį jo langą.

Mikroautobusą žvyrkeliu Krokšlys — Rudnia pasieniečiai dar vijosi apie 3 kilometrus, kol "VW Transporter" vairuotojas nesuvaldė transporto priemonės ir nuvažiavo nuo kelio. Jį galėjo paveikti akis graužusios dujos. Be to, dviejų priekinių ratų padangos buvo pradurtos "ežio".

Sulaikytasis pasirodė esantis 43-ejų Varėnos gyventojas. Automobilyje jis gabeno 40 000 pakelių cigarečių "NZ Gold" ir "Minsk Capital QS", pažymėtų Baltarusijos akcizo ženklais.

Betęsiant tyrimą pasieniečiai  taip pat sulaikė 33-ejų ir 36-erių Aleksandro Barausko užkardos pasieniečius. Jiems buvo pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dėl padėjimo gabenti akcizines prekes. Tiek vairuotojas, tiek pareigūnai buvo uždaryti į areštinę.

Ketvirtadienį teismo sprendimu Varėnos gyventojas buvo suimtas mėnesiui, o abu pasieniečiai— 10 dienų.

VSAT toliau atlieka ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis ir piktnaudžiavimo tarnyba.

Tegai:
cigarečių kontrabanda, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Dar šia tema
Pasieniečiai sulaikė kontrabandininką ir 10 tūkst. pakelių cigarečių
Sulaikytas eismo įvykį sukėlęs ir bandęs pasprukti latvis
Pasieniečiai sulaikė cigaretes krovusį varėniškį
Policijos automobilis, archyvinė nuotrauka

Sučiupti du jaunuoliai, Radviliškyje pavogę automobilį

(atnaujinta 15:20 2020.05.28)
Pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl vagysčių. Teisme buvo priimtas sprendimas jaunuolius izoliuoti nuo visuomenės

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Radviliškyje, naktį du jaunuoliai dalyvavo neužrakintų automobilių paieškoje ir jų vagystėje, pranešė Lietuvos policijos departamentas.

Gegužės 26-osios rytą į Šiaulių apskrities policiją kreipėsi Radviliškyje, Maironio gatvėje, gyvenantis vyras, po nakties gyvenamojo namo kieme neberadęs savo automobilio "Toyota Land Cruiser", pareigūnai įtarė, kas jį galėjo pavogti, nes vagystės bruožas buvo labai pažįstamas.

Policijos duomenimis, pavogtasis automobilis nakčiai buvo paliktas neužrakintas, o jame buvo palikti atsarginiai užvedimo rakteliai, automobilio dokumentai bei piniginė su banko kortelėmis.

Pradėjus automobilio vagystės tyrimą, sulaukta pranešimo iš Radviliškio rajono, Mažulių kaimo. Moteris pranešė apie pasikėsinimą pavogti jos automobilį "Opel Astra", kuris naktį buvo paliktas taip pat neužrakintas.

Pareigūnai įtarė, kad tai bus pasidarbuota tų pačių vaikinų, kurie vasario mėnesį buvo sulaikyti irgi po neužrakintų automobilių vagysčių.

Todėl tiesiai nuvažiavo į Linkaičius pas 17-metį į namus, jis prisipažino. Kartu su vaikinu buvo jo 18-metis draugas, kurį praėjus porai valandų sulaikė pareigūnai.

Kaip pranešama, iš pradžių vaikinai išgėrė, po ko kilo noras pasivažinėti automobiliu, todėl jie dviračiais išvažiavo ieškoti, kurį automobilį galima būtų pavogti. Radviliškyje suradę nerakintą "Toyota Land Cruiser", dviračius įkėlė į jį ir išvažiavo. Prie vairo sėdo teisės vairuoti dar neįgijęs 17-metis. Pasivažinėję Šeduvoje, Raudondvaryje, jie sustojo Mažulių kaime esančiame griovyje. Nepilnametis nesuvaldė automobilio ir įklimpo griovyje.

Vaikinai išsitraukė dviračius iš pavogto "Toyota Land Cruiser" ir nuvyko iki artimiausios Mažulių kaime esančios sodybos. Kieme jaunuoliai rado neužrakintą "Opel Astra", pabandė jį užvesti, tačiau nepavykus to padaryti, jie paliko iš kiemo išstumtą automobilį likimo valiai, sėdo ant dviračių ir grįžo namo į Linkaičius.

Pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl vagysčių. Teisme buvo priimtas sprendimas jaunuolius izoliuoti nuo visuomenės. Nepilnametis suimtas dviem, jo draugas — trims mėnesiams.

Tegai:
automobiliai, vagystė, policija
Dar šia tema
Apsimelavęs ir prasiskolinęs šiaulietis po dešimties metų surastas ir grąžintas į Lietuvą
Kaune vyras, galimai gabenęs naminę degtinę, bandė papirkti policijos pareigūnus
Marijampolėje nuo pastato pavogtos vėliavos
Vakcinos kūrimas, archyvinė nuotrauka

Rusija PSO pasiūlė aštuonias vakcinas nuo koronaviruso

(atnaujinta 16:06 2020.05.28)
Pranešama, kad gegužės 22 dieną pateiktais duomenimis yra pateiktos 124 potencialios vakcinos kandidatės

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Rusija Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) pasiūlė aštuonias vakcinas nuo naujos koronavirusinės infekcijos, 

užregistruota daugiau kaip 120 galimų vakcinų, sakė PSO Rusijos Federacijos atstovė spaudai Melita Vujnovič. Apie tai rašo RIA Novosti.

"Rusijos indėlis yra labai didelis. Mes užregistravome aštuonias vakcinas kandidates iš įvairių Rusijos Federacijos institutų",— sakė Vujnovič per internetinį RAS mokslo tarybos "Gyvosios gamtos mokslų" posėdį tema: "Vakcinos nuo COVID-19: prognozės ir realybė", kurį organizavo MIA "Rossija segodnia".

Ji taip pat sakė, kad gegužės 22 dienos duomenimis yra pateiktos 124 potencialios vakcinos kandidatės.

"Galbūt jų yra daugiau. Bet tai tie tos, apie kurias mums pateikta informacijos ir pritaikyti vertinimo kriterijai. Iš jų dešimt yra klinikinio įvertinimo stadijoje, o 114 - ikiklinikiniame etape", — aiškino PSO atstovė Rusijos Federacijoje.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos protrūkį sergant COVID-19 pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota beveik 5,5 milijono ligos atvejų, daugiau nei 349 tūkstančiai žmonių mirė.

Koronaviruso veikimo laikas įvairiomis sąlygomis
© Sputnik /
Koronaviruso veikimo laikas įvairiomis sąlygomis
Tegai:
Rusija, vakcinacija, COVID-19
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
ES vaistų agentūra tikisi, kad koronaviruso vakcina pasirodys po metų
JAV nepalaikys vakcinos pateikimo nuo COVID-19 be patento
Ekspertai įvertino vakcinos nuo koronaviruso sukūrimo perspektyvas
Šnipų manija. JAV įtaria, kad Kinija nori pavogti COVID-19 vakciną