Yandex.Taxi automobilis, archyvinė nuotrauka

"Yandex.Taxi" jau metai: kodėl Lietuvai nepavyko uždrausti paslaugų tiekimo

31
(atnaujinta 15:51 2019.07.10)
Šiuo metu užsienio ekspertai atlieka programėlės saugumo patikrinimus

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. LRT žurnalistas pasipiktino, kad "Yandex.Taxi" vis dar veikia Lietuvoje, nepaisant to, kad prieš metus Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) atliko tyrimą ir padarė išvadą, kad mobilioji programėlė yra nesaugi, rašoma leidinyje.

LRT pabrėžia, kad nors tyrimo medžiaga buvo perduota Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, "nebuvo imtasi jokių realių veiksmų, kad būtų apsaugoti programėlės naudotojų duomenys".

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos Teisės departamento patarėja Raminta Sinkevičiūtė-Šečkuvienė paaiškino, kad norint išspręsti šią problemą su "Yandex.Taxi", būtina nustatyti, kuri įstaiga pirmiausia atsakinga už valstybės asmeninius duomenis ES.

"Yandex.Taxi" registruota vienoje valstybėje, tačiau bendrovės duomenų centras yra kitoje. Pasak specialistės, šiuo metu šį klausimą sprendžia Suomijos asmens duomenų apsaugos priežiūros institucija, ji atlieka reikiamas procedūras ir veiksmus, kad nustatytų pagrindinę duomenų valdytojo būstinę ES.

Suomijos duomenų apsaugos specialistai LRT pranešė, kad "Yandex.Taxi" turėjo pateikti atsakymus ir leido patikrinti informaciją, tačiau dar neaišku, kada bus žinomi tyrimo rezultatai.

Reijo Aarnio, duomenų apsaugos ombudsmenas Suomijoje sakė, kad informacija šiuo metu yra tikrinama.

"Tiesa, kada pavyks užbaigti šį itin sudėtingą tyrimą, priimti konkrečius sprendimus, kol kas negaliu pasakyti. Vyksta procesai ir jie užtrunka", — sakė jis.

"Yandex.Taxi" tarnyba Vilniuje pradėjo dirbti nuo 2018 metų liepos pabaigos. Po to Nacionalinis kibernetinio saugumo centras rekomendavo, kad Lietuvos gyventojai, ypač karinių departamentų pareigūnai ir karininkai, nesisiųstų šios programėlės.

Be to, "Yandex.Taxi" paslaugą kritikavo Lietuvos politikai. Į jų pretenzijas bendrovė atsakė, kad ji dirba pagal Europos teisės aktus.

"Yandex.Taxi" mobilioji programėlė yra populiari Estijoje ir Latvijoje. Taline šią paslaugą pradėjo tiekti gegužės mėnesį ir Rygoje — nuo praėjusių metų kovo.

Estijos valstybinių informacinių sistemų kibernetinio saugumo departamento vadovė Tina Tamer teigė, kad Estija nėra prieš Rusijos "Yandex.Taxi" tarnybos darbą. Tačiau ji pabrėžė, kad išmaniųjų telefonų naudotojai turėtų būti atsargūs.

Savo ruožtu Latvijoje kibernetinio saugumo ekspertai atliko mobiliojo ryšio paslaugų testą. Remiantis jų duomenimis, funkcionalumas, kuris griežtai pažeidžia arba viršija nustatytus standartus, nebuvo nustatytas.

Interviu Sputnik Lietuva tarptautinės stebėjimo organizacijos CIS-EMO analitikas Stanislovas Bišokas sakė, kad išpuoliai prieš "Yandex.Taxi" yra Vilniaus kovos prieš Rusiją politikos dalis.

Pasak jo, Rusijos požiūriu tai, kas vyksta, atrodo absurdiška ir nepriimtina. Tačiau Lietuvos Respublikoje absurdiškumas pasireiškia ypač dideliu mastu — tiek žiniasklaidoje, tiek valstybinėje retorikoje, kurioje Rusija nuolat pateikiama kaip šalis, kuri visada norėjo "užkariauti" Baltijos šalis ir "primesti joms savo taisykles".

31
Tegai:
saugumas, Yandex.Taxi, Baltijos šalys, Rusija, Suomija, Lietuva
Dar šia tema
Siūloma patikslinti keleivių vežimo už atlygį ir taksi paslaugų teikimo sąlygas
Vokietijoje tėvai netyčia paliko savo naujagimį taksi
Nuo liepos Kaune nebeliks maršrutinių taksi