Lietuvos išlaisvinimo nuofašistų 30-metis, archyvinė nuotrauka

Vilniaus išvadavimo metinės: saliutas Maskvoje ir operacijos eiga

93
(atnaujinta 19:33 2019.07.13)
Prieš 75 metus Raudonoji Armija išlaisvino Vilnių ir išvijo iš Lietuvos sostinės fašistinės Vokietijos karius

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Liepos 13 dieną Poklonaja kalvoje Maskvoje nugriaudės fejerverkai, skirti 75-osioms Vilniaus išvadavimo metinėms, rašo RIA Novosti.

Tai bus ketvirtas iš eilės renginys, skirtas paminėti Europos šalių sostinių išvadavimo nuo fašistinės Vokietijos metines.

Nuo balandžio 10 dienos Maskvos dangus jau tris kartus buvo nušvitęs fejerverkais, skirtais pagerbti pergalingas operacijas Odesoje, Sevastopolyje ir Minske.

Салют в честь 75-летия освобождения Минска от немецко-фашистских захватчиков
© Sputnik / Евгений Биятов
Fejerverkai Maskvoje Minsko 75-ųjų išvadavimo metinių proga

Iki 2020 metų gegužės 9-osios fejerverkais bus pagerbti Vilnius, Brestas, Kaunas, Kišiniovas, Bukareštas, Talinas, Ryga, Belgradas, Varšuva, Budapeštas, Bratislava, Viena, Praha ir Berlynas.

Kiekvieną kartą Vakarų karinės apygardos padalinys lygiai 22:00 Maskvos laiku paleidžia 12 salvių kaip duoklę 1943 metų rugpjūčio 5 dieną įvykusiam pirmajam artilerijos saliutui Maskvoje, kuris buvo surengtas sėkmingos sovietų kariuomenės operacijos, išvaduojant Orelo ir Belgorodo miestus, proga.

"Bagration" Baltijos šalyse

Nuo 1941 metų birželio 24 dienos Vilnius buvo okupuotas vokiečių užpuolikų. Okupacija truko daugiau nei tūkstantį dienų, iki 1944 metų liepos 7 dienos, kai trečiojo Baltarusijos fronto kariai pradėjo kovoti už miestą.

Operacijai vadovavo 37 metų kariuomenės generolas Ivanas Černiachovskis — jauniausias fronto vadas.

Генерал армии Иван Черняховский со своими боевыми соратниками обсуждает план штурма Вильнюса, архивное фото
© Sputnik / Александр Фридлянский
Operacijai vadovavo 37 metų kariuomenės generolas Ivanas Cherniachovskis — jauniausias fronto vadas (antras iš kairės).

Vilniaus išlaisvinimas įvyko didelio masto Baltarusijos strateginio puolimo operacijos "Bagration" metu, ši operacija tapo didžiausiu Vokietijos kariuomenės pralaimėjimu jos istorijoje. Kova už Lietuvos sostinę truko savaitę, iki liepos 13 dienos. Per šį laiką žuvo apie 8 tūkst. žmonių, paimta į nelaisvę apie 5 tūkst. vokiečių kareivių ir pareigūnų.

Lenkijos pogrindžio karinė organizacija Armija Krajova ketino užgrobti Vilnių prieš sovietų karių atvykimą, tačiau nesugebėjo ir vėliau dalyvavo operacijoje, išvaduojant miestą, tai tapo vienu iš nedaugelio Lenkijos partizanų karinio bendradarbiavimo su Raudonosios armijos pavyzdžių.

Siaurose senamiesčio gatvėse kariai kovojo už kiekvieną namą

Liepos 7 dieną, nutraukus vokiečių kariuomenės pasipriešinimą, pirmieji į Vilniaus miesto pakraštį įsiveržė sargybos leitenanto Šundino žvalgai. Po jų į pietvakarių miesto pakraštį atvyko Sovietų Sąjungos herojaus generolo majoro Aslanovo padalinio tankininkai, kuriems vadovavo generolas Kazarianas, pulkininkas Donecas bei pulkininko leitenanto Sitko ir Alijevo padaliniai.

Vilniaus pietiniame pakraštyje ir geležinkelio stoties rajone prieš nacių užpuolikus kovojo vienuolika Lietuvos partizanų padalinių, sujungtų į Vilniaus ir Trakų partizanų brigadas, kurioms vadovavo Miceika ir Mončiunskas.

Didelis vaidmuo sėkmingoje operacijoje atiteko bombonešio Pe-2 ir smogiamojo lėktuvo Il-2 sovietų pilotams, kurie prieš šturmą atakavo pagrindines priešo būstines.

Baltijos šalys prieštarauja fejerverkams Rusijoje jų sostinių išvadavimo proga >>

Nepaisant to, kad kitą dieną priešų pajėgos gavo stiprų pastiprinimą, įskaitant oro pajėgas, liepos 9 dieną Vilnius buvo apsuptas Raudonosios armijos padalinių.

Didžios pergalės maži žygdarbiai  

Paprastai didelė pergalė susideda iš daugelio mažesnių, bet labai svarbių pasiekimų ir kartais didvyriškų sprendimų. Taip įvyko ir šį kartą, kovoje už Vilnių. Jaunojo leitenanto Gusarovo tankininkų būrys ir vyresniojo leitenanto Zacharovo automatininkų kuopa įsiveržė prie geležinkelio tilto, užėmė jį ir išlaikė iki pėstininkų atvykimo. Jų žygdarbis turėjo didelį poveikį mūšio rezultatams.

1944 metų liepos 9 dieną per gatvių kovas politinių reikalų bataliono vado pavaduotojo Ivano Jaborovo vadovaujama nedidelė automatininkų grupė savo gyvybių sąskaita užėmė ir sugriovė vokiečių komendantūrą.

Istorija taip pat prisimena vyresniojo seržanto Ischanovo, kuris, kaip kuopos vadas kapitonas Žukovas, buvo rimtai sužeistas, asmeniškai vadovavo šturmuojant priešo įtvirtinimus.

Pagal mūšių rezultatus 20 geriausių sovietų kariuomenės padalinių ir formacijų buvo apdovanotos garbės pavadinimu "Vilenskij".

Rusijos Gynybos ministerija išslaptino dokumentus apie Vilniaus išvadavimą >>

Liepos 13 dieną, kai mieste buvo nuslopinti paskutiniai pasipriešinimo centrai, Maskva pasveikino Vilniaus išlaisvinimą 24 salvėmis, duotomis iš 324 ginklų.

Pasibaigus karui, 1945 metais, Antakalnio karių kapinėse, Vilniuje, atsirado 900 broliškų ir individualių Raudonosios armijos karių ir karininkų kapų, kuriuose palaidoti beveik 3 tūkst. žmonių.

93
Tegai:
Antrasis pasaulinis karas, Raudonoji armija, Vilnius
Lietuvos geležinkelių pastatas, archyvinė nuotrauka

"Lietuvos geležinkeliai" išsikrausto istorinio pastato Vilniuje

(atnaujinta 14:54 2020.07.10)
Ilgus metus LTG simboliu buvęs pastatas Mindaugo gatvėje bus perduotas Lietuvos visuomenei. Skaičiuojama, kad bendrovei tai leis sutaupyti daugiau nei 700 tūkst. eurų per metus

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. "Lietuvos geležinkeliai" (LTG) paliks istorinį pastatą Vilniuje ir perduos jį valstybei. Apie tai pranešama įmonės Facebook paskyroje.

"Bendrovės pagrindiniame administraciniame pastate dirbantys žmonės iki metų pabaigos persikels į Vilniaus stoties teritorijoje esančius įvairius pastatus, o ilgus metus bendrovės simboliu buvęs pastatas Mindaugo g. 12 bus perduotas Lietuvos visuomenei", — skelbiama pranešime.

Kaip pažymi LTG, šiuolaikiškos bendrovės poreikiams pastatas Mindaugo gatvėje jau nėra tinkamas, tačiau Vilniaus panoramą puošiantys "rūmai" galėtų puikiai tarnauti kaip viešbutis ar kitas visuomenei atviras objektas.

Tuo tarpu bendrovės administracija persikelia į Vilnius Connect teritoriją Geležinkelio gatvėje.

Вид на здание Литовские железные дороги в Вильнюс
"Lietuvos geležinkelių" pastatas Mindaugo g. 12

"Per pusmetį išsikelsime iš pastato, dauguma įsikurs arčiau geležinkelio — ir tiesiogine, ir juridine prasme. Įmonių buveinės bus įregistruotos Geležinkelio gatvėje esančiuose LTG pastatuose. Aplink geležinkelio stotį įsikurs ir didžioji dalis Mindaugo g. dirbusių darbuotojų. Jau dabar šalia stoties turime įrengę 40 mobiliųjų darbo vietų — bet kuris LTG darbuotojas pasirinktą dieną gali rezervuotis darbo vietą ir ten dirbti", — savo Facebook paskyroje praneša bendrovės Komunikacijos direktorius Mantas Dubauskas. 

Skaičiuojama, kad išsikėlus iš Mindaugo gatvės, bendrovė gali sutaupyti daugiau kaip 700 tūkst. eurų per metus.

Pastatą Mindaugo gatvėje suprojektavo rusų ir lenkų architektas Tadeušas Marija Rostvorovskis. XX amžiuje jis priklausė Polesės geležinkelio direkcijai. 

Saulius Skvernelis, archyvinė nuotrauka

Liepos pabaigoje Skvernelis išeina trijų savaičių atostogų

(atnaujinta 14:51 2020.07.10)
Be to, ministras pirmininkas pasiima dar dvi papildomas poilsio dienas: praėjusį kartą Skverneliui teko grįžti iš atostogų, nes prasidėjo COVID-19 pandemija

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis liepos pabaigoje išeis trijų savaičių atostogų.

Atitinkamą dekretą šiandien, liepos 10 dieną, pasirašė prezidentas Gitanas Nausėda. Dekreto kopija paviešinta Prezidentūros tinklalapyje.

Prezidento dekrete nurodoma, kad Skvernelis atostogaus nuo liepos 20 iki rugpjūčio 7 dienos. Liepos 17 dieną, penktadienį prieš atostogas, ministrui pirmininkui taip pat suteikiama papildoma poilsio diena.

Dar vieną poilsio dieną Skvernelis yra suplanavęs rugpjūčio 28 dieną.

Per atostogas premjerą liepos 17-ąją ir liepos 20–26 dienomis pavaduos finansų ministras Vilius Šapoka, nuo liepos 27 dienos iki rugpjūčio 7 bei rugpjūčio 28 dieną — energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Anksčiau premjeras sakė, kad vasarą planuoja ilsėtis Lietuvoje, bei ragino ir šalies piliečius šiemet ilsėtis tėvynėje.

Praėjusį kartą, kovo mėnesį, ministrui pirmininkui teko sugrįžti iš atostogų Ispanijoje, nes tuo metu kaip tik prasidėjo pandemija.

Tegai:
atostogos, Saulius Skvernelis
Michailas Jefremovas

Advokatai Jefremovo byloje sureagavo į drausminę procedūrą prieš juos

(atnaujinta 15:40 2020.07.10)
Anot Federalinių teisininkų rūmų, Dobrovinskis ir jo kolegos Michailo Jefremovo advokatas Elmanas Pašajevas gali būti įspėti, o kraštutiniais atvejais jiems gali būti atimta licencija

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Eismo įvykyje su Michailu Jefremovu, mirusiojo šeimos advokatas Aleksandras Dobrovinskis ir aktoriaus advokatas Elmanas Pašajevas pakomentavo "360" žinią apie jiems iškeltą drausmės bylą dėl etikos kodekso pažeidimo.

"Aš nieko apie tai nežinau. Bet aš žinau, kad tyrime nieko neparašė, nes vakar mačiau tyrėją", — sakė Dobrovinskis.

Informacija, jis pažymėjo, taps žinoma tik tada, kai gaus dokumentus dėl drausminės bylos iškėlimo. Tai, pasak Dobrovinskio, gali nutikti kitą savaitę.

Advokatas Elmanas Pašajevas teigė nematantis jokių pažeidimų, o Rusijos Federacijos Federalinių teisininkų rūmai neturėjo teisės tokiems veiksmams.

"Šiaurės Osetijos ir Alanijos Respublikos įstatymų rūmai svarsto bet kokį pažeidimą prieš mane", — pabrėžė aktoriaus advokatas.

Jis taip pat nustebo, kaip jam gali būti iškelta byla, nes jis turėjo būti iškviestas į komisiją. Tokiu atveju laiškas turėjo būti atvežtas į teritorinius rūmus, tačiau Pašajevas nieko negavo.

"Melas. Jie tiesiog nori pritraukti dėmesį", — padarė išvadą jis.

Anot Federalinių teisininkų rūmų, Dobrovinskis ir jo kolegos Michailo Jefremovo advokatas Elmanas Pašajevas gali būti įspėti, o kraštutiniais atvejais jiems gali būti atimta licencija.

Anksčiau Rusijos Federalinių teisininkų rūmai nerimavo, kad jie atskleidė teisininkų paslaptis ir panaudojo avarijos bylą savireklamos tikslams, dirbdami su žiniasklaida. Pašajevas taip pat pareiškė, kad iš jo oponentų tris kartus buvo atimta teisinė padėtis.

Šiuo metu Jefremovui taikomas namų areštas.

Praėjus kelioms dienoms po avarijos, Jefremovas įrašė vaizdo žinutę ir atsiprašė Zacharovų šeimos, taip pat pažadėjo suteikti pagalbą, jei "ji bus priimta". Aktorius teigė, kad priims bausmę, ir pavadino veiką "neatleistina".

Dobrovinskis anksčiau sakė RIA Novosti, kad Zacharovų šeima nepriėmė Jefremovo atsiprašymo ir nepriims iš jo materialinės pagalbos.

Praėjusią savaitę Pašajevas pareiškė, kad Jefremovo atstovai nebesiūlys mirusiojo Zacharovo šeimai piniginės kompensacijos, dabar jos dydį turi nustatyti teismas.

Jefremovas birželio 8 dienos vakarą, Maskvos "Sadovoje kolco" vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", įvažiavo į priešingą eismo juostą ir trenkėsi į automobilį "Lada", kurio vairuotojas, internetinės parduotuvės kurjeris Sergejus Zacharovas, po patirtų sužalojimų ligoninėje mirė. Prokuratūros duomenimis, įvykio metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio ir narkotikų.

Tegai:
advokatas, Michailas Jefremovas