Lietuvos karys su valstybės vėliava

Istorikas: Lietuva atkakliai siekia įamžinti savo karo nusikaltimus

45
(atnaujinta 23:40 2019.07.25)
Užuot suteikusi gatvėms ir aikštėms Vilniuje iš tikrųjų nusipelniusių lietuvių vardus, Lietuvos valdžia būtinai pavadina jas labai prieštaringai vertinamų asmenybių vardais, mano istorikas Armenas Gasparianas

VILNIUS, liepos 25 — Sputnik. Vilniaus savivaldybė patvirtino idėją pervadinti vieno iš Lietuvos kariuomenės pradininkų karininko Kazio Škirpos alėją senamiestyje. Nuo šiol ji bus vadinama Trispalvės alėja Lietuvos nacionalinės vėliavos garbei.

Antrojo pasaulinio karo metais Škirpa atliko diplomatines funkcijas Berlyne iki Antano Smetonos režimo žlugimo, ir iš ten jis pradėjo organizuoti Lietuvos aktyvistų frontą (LAF). Iš esmės tai buvo ne tik antisovietinė, bet ir fašistinė organizacija, skelbusi lietuvišką Hitlerio ideologijos versiją.

Kaip Sputnik Lietuva papasakojo politologas, istorikas Armenas Gasparianas, naujasis vietos pavadinimas taip pat labai skatina susimąstyti, kuo vadovavosi Lietuvos sostinės valdžia, rinkdamasi jį.

"Viena vertus, labai gerai, kad Lietuvos valdžia ir konkrečiai Vilniaus miesto taryba iš miesto toponimijos išima gėdingą Kazio Škirpos vardą. <...> Kita vertus, ši Trispalvės alėja simbolizuos ir XX amžiaus Lietuvos karinę istoriją. O pati ši istorija beveik neturi jokio didvyriškumo, tačiau yra daugybė karo nusikaltimų — tiek žydų, tiek pačių lietuvių atžvilgiu. Daugeliu atvejų būtent jie tapo pagrindinėmis tokio reiškinio kaip "Lietuvos aktyvistų frontas" aukomis. Vilniaus miesto taryba, užuot istoriškai spekuliavusi, geriau rastų savo daugiaamžėje istorijoje tikrus nacionalinius didvyrius ir jų garbei pavadintų ką nors. Nes, kalbant apie šį momentą, vis tiek lieka nemalonios nuosėdos, ir visi supranta, apie ką kalbama", — teigė Gasparianas.

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
45
Tegai:
Lietuva
Dar šia tema
Zacharova: Lietuva propaguoja kolaborantų šlovinimą net JAV
Vilnius nori pervadinti alėją, kuri pavadinta nacių rėmėjo vardu
Titovas tiki, kad "Ramanausko byloje" viskas atsistos į savo vietas
Vilniaus valdžia oficialiai pakeitė Škirpos alėjos pavadinimą