Tuščia piniginė, archyvinė nuotrauka

Butkevičius pajamų nelygybei ir skurdui mažinti siūlo nedelsiant didinti pensijas

61
(atnaujinta 13:26 2019.08.01)
Pasak Butkevičiaus, pagrindinė skurdo priežastis vis dar yra labai mažos pensijos

VILNIUS, rugpjūčio 1 — Sputnik. Po paskelbtos naujausios skurdo rodiklių statistikos ir Valstybės kontrolės pranešimo apie atlikto socialinės paramos veiksmingumo audito rezultatus aktyviai diskutuojama ir ieškoma priežasčių, kodėl socialinės paramos sistema neužtikrina minimalių skurdžiai gyvenančių asmenų poreikių, rašoma Seimo pranešime žiniasklaidai.

"Nemažai važinėju po Lietuvos regionus ir bendrauju su įvairiais žmonėmis, todėl vienareikšmiškai galiu pasakyti – akivaizdu, jog pagrindinė skurdo priežastis vis dar yra labai mažos pensijos. Tai rodo skaičiai, apie tai kalba ir šalies ekonomistai. Svarbu atsižvelgti ir į tai, jog pensininkai neretai būna vieniši asmenys, neturintys su kuo pasidalinti pragyvenimo išlaidų našta", — pastebi Seimo narys Algirdas Butkevičius.

Valstybės kontrolė konstatuoja, kad pernai pirmą pusmetį nebuvo užtikrinti 86 proc. skurdžiai gyvenusių asmenų ar šeimų minimalūs poreikiai, o 2017 metų antrą pusmetį – 87 proc. Vertintais atvejais mažiausiai buvo užtikrinti vienišų asmenų minimalūs poreikiai – 2017 ir 2018 metais atitinkamai vos 4 ir 3 proc. gavėjų; labiausiai – trijų ir daugiau vaikų auginančių šeimų: 2017 metais – 41 proc., 2018 metais – 56 proc.

Pasak Butkevičiaus, akivaizdu, kad šiuo metu taikomos pajamų nelygybės ir skurdo mažinimo priemonės duoda nepakankamų rezultatų, taigi svarbu nedelsiant ieškoti naujų būdų spręsti šią problemą, kadangi ignoruojant tokius klausimus, jie darosi tik opesni.

Jo teigimu, šiuo metu labai daug dėmesio skiriama vaiko pinigų didinimui, tai labai svarbus prioritetas, tačiau dar sudėtingesnėje situacijoje yra pensininkai, ypač tie, kurie gyvena po vieną, jais, anot parlamentaro, reikėtų pasirūpinti pirmiausia.

Kitas neabejotinas prioritetas – parama nepilnoms šeimoms. Pasak parlamentaro, šia tema diskutuojama nemažai, kadangi yra keli skirtingi būdai, kaip paskirstyti vaiko pinigus, o ir skirtingose Europos šalyse elgiamasi nevienodai.

Nykstančio krašto sunkumai: ką rodo BVP augimas Lietuvoje >>

Savo pranešime Butkevičius pabrėžia, svarbiausia skirstant lėšas atsižvelgti į šeimos pajamų dydį, o taip pat ir į šeimos sudėtį, nes dažniau didelių sunkumų patiria gyventojai, auginantys vaikus nepilnoje šeimoje.

Buvęs Vyriausybės  pažymi, kad tokia sudėtinga socialinė padėtis susidarė ne per vienerius metus – pasekmių šleifas vis dar seka nuo konservatorių Vyriausybės priimtų sprendimų smarkiai apkarpyti valstybės skiriamas išmokas. Socialdemokratų Vyriausybė kompensavo sumažintas pensijas ir nustatė jų kasmetinį indeksavimą, tačiau to nepakanka, kad socialiai pažeidžiami asmenys išbristų iš skurdo.

2018 metais 11,1 proc. žmonių gyveno žemiau absoliučios skurdo ribos, tai sudaro apie 312 tūkst. šalies gyventojų.

Kaip pensininkai gyvena ES
© Sputnik /
Kaip pensininkai gyvena ES
61
Tegai:
pensijos, skurdas, Algirdas Butkevičius
Dar šia tema
Seimo narė: "Valstiečiams" valdant pajamų nelygybė dar labiau išaugo
Premjeras žada didinti visų viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus
Sulėtėjo Lietuvos emigracijos tempai: ačiū svetimšaliams uždarbiautojams
Balsuoja su lagaminais rankose: kodėl lietuviai vengia tarnybos ir bėga iš šalies?
Lietuva — tarp ES lyderių pajamų nelygybės srityje
Cigaretės

Muitinės pareigūnai sunkvežimyje rado 1400 dėžių kontrabandinių cigarečių  

(atnaujinta 13:33 2020.09.26)
Pabrėžiama, kad patikrinus oficialiai gabentą 15 tonų plastikinių vamzdžių krovinį buvo rasta cigarečių kontrabanda.

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Kauno teritorinės muitinės Mobiliųjų grupių posto pareigūnai rugsėjo 20 dieną sustabdė Lietuvos piliečio vairuotą vilkiką dėl nesumokėto kelių naudotojo mokesčio, praneša Muitinės kriminalinė tarnyba Facebook paskyroje.

Pabrėžiama, kad patikrinus oficialiai gabentą 15 tonų plastikinių vamzdžių krovinį buvo rasta cigarečių kontrabanda.

Pranešime teigiama, kad iš viso vilkike rasta 1400 dėžių cigarečių, kurių vertė, sumokėjus mokesčius, būtų apie 2,5 mln. eurų.

Tegai:
vilkikas, cigarečių kontrabanda
Dar šia tema
Šakių rajone tarnybinis šuo sučiupo cigarečių kontrabandininkus
Iš Baltarusijos atvykusiame traukinyje buvo paslėpta apie 23 tūkst pakelių cigarečių
Apvaisinimo in vitro procesas laboratorijoje, archyvinė nuotrauka

Apsiėjo be sekso. Mokslo patvirtinti nekalto prasidėjimo atvejai

(atnaujinta 12:25 2020.09.26)
Tyrimai įrodė, kad tos pačios lyties dauginimasis galimas ir laukinėje gamtoje, tačiau dažniausia partenogenezė būdinga patelėms

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Gamtoje vienos lyties reprodukcija — partenogenezė, kai patelės susilaukia palikuonių be patino dalyvavimo — nėra retas atvejis. Paprastai tai nutinka tarp mažų bestuburių, vabzdžių ir voragyvių. Tai atsitinka tik 70 rūšių stuburinių gyvūnų, tai yra 0,1 proc., bet įskaitant ir žinduolius, rašo RIA Novosti autorė Alfija Jenikejeva.

Netikėta dovana Kalėdų proga

2001 metų gruodį Nebraskos zoologijos sode (JAV) gimė Sphyrna tiburo rūšies ryklio jauniklis. Šios gyvybingos žuvys palikuonių atsiveda kartą per metus ir, paprastai, iškart nuo 12 iki 15 rykliukų. Tačiau tą dieną buvo tik vienas jauniklis. Zoologijos sodo darbuotojai, kurie nesitikėjo pagausėjimo, nespėjo jo išimti iš akvariumo — beveik iš karto rykliuką užmušė ten gyvenanti elektrinė rajožuvė.

Ši istorija mažai kuo skirtųsi nuo kitų nelaisvėje veisiamų žuvų atvejų, jei ne vienas niuansas: pastaruosius trejus metus akvariume gyveno tik Sphyrna tiburo rūšies ryklio patelės.

Gyvūnus prižiūrintys ekspertai nusprendė, kad nelaiminga motina dar laukinėje gamtoje turėjo lytinių santykių su patinu ir išsaugojo jo spermą atsargoje. Gamtoje taip kartais atsitinka. Tačiau nebuvo jokių įrodymų, kad spermatozoidai taip ilgai išlaikytų vaisingumą.

Тупорылая акула
Riklys

Žuvusio rykliuko kūnas buvo išsiųstas į Pew okeanologijos institutą, esantį Majamio universitete. Ten tyrėjai, atlikę genetinių tyrimų seriją, išsiaiškino, kad rykliukas apskritai neturėjo tėvo, o jo motina, matyt, pastojo per partenogenezę.

Tai yra reprodukcijos metodo pavadinimas, kai embrionas vystosi iš moteriškos reprodukcinės ląstelės be apvaisinimo. Paprastai tai būdinga bestuburiams gyvūnams, tačiau yra išimčių — pavyzdžiui, žvynuoti ropliai. Sphyrna tiburo rūšies ryklio atveju partenogenezė gali būti paskutinė išeitis išgelbėti rūšį nuo išnykimo, daro prielaidą biologai.

Mergelė patelė per ilgai laukė patino, ir kūnas tai suvokė kaip grėsmę visai populiacijai. Dėl to suveikė minimalaus rūšies skaičiaus išsaugojimo mechanizmas.

Kai visos priemonės yra geros

Po penkiolikos metų Australijos mokslininkai užfiksavo antrą žuvų partenogenezės atvejį — ir vėl nelaisvėje. Zebrinio ryklio (Stegostoma fasciatum) patelė, jau ketverius metus nebendravusi su patinais, padėjo 41 kiaušinį. Iš trijų išsirito sveiki jaunikliai.

Pirmas dalykas, apie kurį mokslininkai pagalvojo, buvo neįtikėtinas spermos gyvybingumas. Faktas yra tas, kad iki 2012 metų Leonie gyveno tame pačiame akvariume su patinu, su kuriuo kelis kartus susilaukė palikuonių. Biologai padarė prielaidą, kad ji ketverius metus saugojo jo spermą ir, kai tik atsirado galimybė, ją panaudojo kiaušinėliams apvaisinti.

Мышонок, имеющий двух пап
© Photo : Leyun Wang
Dviejų tėvų peliukas

Tačiau genetinė analizė parodė, kad visi jaunikliai turėjo tik motinos DNR. Taigi, Leonie, nesant patinų, perėjo prie tos pačios lyties reprodukcijos. Kaip pastebi mokslininkai, lytinių ląstelių brendimo procese žuvies kūne susidarė polocitai — poliniai kūnai. Šiose ląstelėse yra DNR kopija, tačiau jos paprastai negali apvaisinti. Kartais dėl nežinomų priežasčių jie pradeda elgtis kaip spermatozoidai: apvaisina kiaušialąstę ir paverčia ją embrionu.

Remiantis kai kuriais tyrimais, šį žuvų veisimo būdą žuvys gali panaudoti ir laukinėje gamtoje. Bent jau biologai iš Niujorko valstijos Stouni Bruko universiteto (JAV), tyrinėdami pjūklažuvių genetinę įvairovę prie pietvakarių Floridos pakrantės, rado septynis individus, gimusius dėl partenogenezės.

Tyrėjai mano, kad gyvūnai naudojo šį dauginimosi būdą dėl per mažo populiacijos tankio. Pastaraisiais metais individų skaičius nuolat mažėja, o patelėms vis sunkiau rasti porą. Tai reiškia, kad partenogenezė yra visai įmanoma tarp rūšių, kurios yra arti išnykimo, sako mokslininkai.

Tik vyriškos lyties palikuonys

Be ryklių, biologai užfiksavo pavienius tos pačios lyties reprodukcijos atvejus pas dėmėtąsias pelėdines rajas ir paprastąjį smauglį. Be to, pastarojo patelė nusprendė daugintis, net turėdama galimybę poruotis su patinu. Nors lytinis aktas įvyko, du vados jaunikliai buvo partenogenezės rezultatas. Tai patvirtino DNR analizė.

Tarp žinduolių irgi esama tokios galimybės, nors tai ir vyksta dirbtinai. Dar 2004 metais japonų biologai gavo peles nuo dviejų motinų be tėvo. Tam buvo naudojamos nesubrendusios kiaušialąstės, į kurių genomus buvo "įtraukti" keli svarbūs ruožai. Viena patenogenezės būdu gimusi patelė gyveno iki pilnametystės ir įprastu būdu pagimdė savo pačios jauniklius.

Po keturiolikos metų Kinijos mokslininkai pakartojo šiuos eksperimentus. Tiesa, jie nuėjo kiek toliau ir susilaukė palikuonių ne tik iš dviejų pavienių patelių, bet ir iš dviejų patinų (tai yra, pelės turėjo tik tėvus). Tam buvo naudojamos embrioninės kamieninės ląstelės, kuriose buvo išsaugota vieno iš tėvų DNR. Joje blokavo genų, kurie veikia skirtingai, priklausomai nuo to, kas juos perdavė — vyras ar moteris, aktyvumą.

Мышь, имеющая двух мам, и ее потомство
© Photo : Leyun Wang
Dviejų motinų pelė ir jos palikuonys

Mokslininkai tokias kamienines ląsteles su pataisyta DNR suleido į nesubrendusius kiaušinius. Gauti embrionai buvo persodinti surogatinėms motinoms. Taip gimė gyvybingos pelės, kurios neturėjo tėvo. Tiesa, gyvūnai turėjo vystymosi defektų. Jie judėjo lėčiau ir greičiau pavargdavo. Bet jie gyveno ilgiau.

Norint gauti palikuonių iš dviejų tėvų, paruoštos embriono kamieninės ląstelės buvo suleistos į nebranduolines kiaušialąstes. Iš tūkstančio embrionų išgyveno tik 12. Eksperimentinės pelės svėrė dvigubai daugiau nei įprastai, sirgo vandenlige, negalėjo žįsti ir greitai žuvo.

Tyrimo autoriai pažymi, kad vystymosi defektus galima pašalinti tik embrionuose, gautuose iš dviejų motinų. Bet vyrų partenogenezė nėra labai perspektyvi. Tai paaiškina, kodėl tos pačios lyties dauginimasis laukinėje gamtoje būdingas patelėms.

Tegai:
genetika
Rusijos ir JAV vėliavos

Rusijos generalinis štabas skundėsi dėl uždarų NATO ir JAV karinių pratybų pobūdžio

(atnaujinta 13:43 2020.09.26)
Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas priminė, kad Rusijos gynybos ministerija vykdo labai atvirą politiką karinių pratybų srityje

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Rusija iš anksto pranešė NATO apie strategines pratybas "Kaukazas – 2020" ir pakvietė į jas Vakarų karinius atašė, tačiau Vakarų šalys niekada nepakvietė Rusijos į savo pratybas, interviu RT TV sakė Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas, praneša RIA Novosti.

"Mes nematome tų pačių JAV ir jos partnerių veiksmų NATO bloke. Visų pirma, nebuvo jokių kvietimų į jų pratybas", — sakė jis.

Gerasimovas priminė, kad Rusijos gynybos ministerija vykdo labai atvirą politiką karinių pratybų srityje.

Pratybos buvo paskelbtos Gynybos ministerijos kolegijoje praėjusių metų gruodį, o likus dešimčiai dienų iki pratybų pradžios gynybos viceministras Aleksandras Fominas surengė instrukciją užsienio šalių kariniams atašėms.

"Aš jiems pasakojau apie pratybų tikslus, užduotis ir sudėtį, apie pratybų eigą. Mes pranešėme apie tai ESBO, pranešėme JAV ir kitoms NATO šalims. Šiandien mes pakvietėme visus atašė į pratybas, surengėme su jais instruktažą. Na, kur dar didesnis atvirumas?" — pažymėjo jis.

"Mes susitinkame įpusėjus ir pakviečiame tas valstybes, kurios nori su mumis bendradarbiauti. Tai, mūsų manymu, yra labai naudinga. Kaip operatyvinio kovinio rengimo dalis, kaip keitimosi patirtimi dalis. Tiesiog užmegzti grynai žmogiškus kontaktus, sąveiką. arba šešėlinės pusės visa tai", — sakė Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas.

Kartu jis pažymėjo, kad pastaruoju metu Kinija reguliariai dalyvauja tokiose pratybose.

"Na, Kinija dalyvauja visose pratybose, kurias mes vykdome — ir rytuose, ir centre, ir dabar pietuose", — sakė jis.

Jis prisiminė, kad pirmą kartą Rusija kartu su Kinija vykdė bendras pratybas "Vostok-2018", kai Kinijos padalinių personalas sudarė apie 3,5 tūkst. žmonių, taip pat dalyvavo Mongolijos daliniai. Pernai Kinija dalyvavo KSSO pratybose. Tai yra, Kinijos armijos daliniai reguliariai dalyvauja visuose mūsų renginiuose, pažymėjo generolas.

Tegai:
pratybos, NATO, JAV, Rusija
Dar šia tema
Vakarai smerkia Staliną už tai, ką ir patys darė
Šėtoniškas ginklas: Rusija turi kai ką sukaupusi "orbitiniam bombardavimui"