Artūras Zuokas, archyvinė nuotrauka

Zuokas reikalauja, kad Vilniaus savivaldybė grąžintų jam Meko kolekciją

41
(atnaujinta 14:41 2019.08.01)
Skalnadalas dėl kolekcijos kilo, Zuoko žmonai atradus jų namuose dėžes su tariamai Meko kolekcijai priklausiančiais meno kūriniais, pats buvęs meras tikina, kad šie daiktai priklauso privačiam fondui, o ne savivaldybei

VILNIUS, rugpjūčio 1 — Sputnik. Trečiadienį paaiškėjo, kad su Artūru Zuoku besiskirianti Agnė Zuokienė jų namuose Užupyje atrado Jono Meko kolekcijai priklausiančius meno kūrinius. Zuokienė, neatsiklausiui vyro, šiuo klausimu iškart kreipėsi į Vilniaus savivaldybę, kuri tą pačią dieną atvyko ir išsivežė daiktus.

Zuokas, komentuodamas situaciją savo Facebook paskyroje, pareikalavo, kad savivaldybė nedelsiant grąžintų daiktus, nes jie priklauso privačiam "Jono Meko fondui".

"Šimašius ir AD direktorius neskira Vilniaus miesto savivaldybės įstaigos "Jono Meko vizualinių menų centro'' JMVMC, nuo privačios VŠĮ "Jono Meko fondas". Todėl iš Užugio g.30 paimtos dėžės, kuriose ne meno kūriniai, o knygos bei žurnalai apie kiną ir ir jo istoriją priklauso būten Jono Meko fondui. Kaip ir kiti artefaktai iš Fluxus ministerijų Vilniuje ir Kaune laikotarpio. Todėl, kuo skubiau gražinkite į vietą, kas ne jums priklauso", — pareikalavo buvęs meras.

Jis pabrėžė, kad šiuo metu yra ne Lietuvoje. Bet paaiškino, kad ant dėžių, kurias išsivežė savivaldybė, aiškiai užrašytas adresas: Užupio 30, Jono Meko fondas, ir ten sudėti daiktai, kuriuos jis norėjo panaudoti Fluxus ministerijos projektui Gedimino prospekte, kur planavo įrengti juostinio kino centrą.

Be to, politikas pabrėžia, kad minėtos knygos ir artefaktai nieko bendro neturi su "Jono Meko vizualinių menų centro'' įsigyta FLUXUS kolekcija 2007, kuri aprašyta ir inventorizuota saugoma savivaldybės.

Zuokas ironiškai pasveikino savo žmoną, kuri tokį "fluxus performansą" surengė per savo gimtadienį.

Vilniaus savivaldybė, kilus skandalui, nuo pareigų nušalino vienos "Jono Meko vizualiųjų menų centro" direktorių Gintarą Sodeiką.

Jono Meko fondo direktorius Edgaras Stanišauskas ketvirtadienį paskelbė, kad kreipėsi į savivaldybę. Jis reikalauja, kad  savivaldybė pradėtų vidinį tyrimą dėl neteisėtų administracijos veiksmų. Pasak Stanišausko, daiktai, kuriuos Zuokienė atidavė savivaldybei, priklauso privačiam fondui, o Zuoko namuose jie buvo saugomi dėl to, kad nebuvo daugiau kur saugoti.

Ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje Vilnaius savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis patvirtino, kad savivaldybė savo veiksmus laiko teisėtais ir neketina nieko grąžinti.

"Fluxus" kolekcija

Jono Meko, garsaus lietuvių kilmės JAV filmų kūrėjo, kolekcija susideda iš Jurgio Mačiūno "Fluxus" kūrinių. Šią kolekciją Vilniaus savivaldybė įsigijo 2007 metais, už ją dalimis buvo sumokėta apie 3,8 mln. eurų. Jai saugoti ir eksponuoti savivaldybė tuometinio mero Artūro Zuoko iniciatyva įsteigė Meko vizualiųjų menų centrą (JMVMC). Iš viso kolekcijoje yra 2600 eksponatų.

Литовский режиссер Йонас Мекас, архивное фото
Jonas Mekas

Kolekciją sudaro Mačiūno darbai skirti Film-Makers Cinematheque, Film Culture žurnalui, Meko projektams, išskirtiniai darbai ir dokumentacija, susiję su SOHO rajono įkūrimu, darbai ir tekstai iš privataus Mačiūno gyvenimo. Kolekcijoje yra sukaupti darbai tokių žymių avangardistų kaip Robert Morris, Nam June Paik, Jonas Mekas, Yoko Ono, On Kawara, Donald Judd, Yvonne Rainer, Alison Knowles, Michael Heizer, Joan Jonas, Claes Oldenburg ir daugelis kitų.

Tačiau beveik iš karto po atidarymo centras sukaupė skolų, todėl dauguma eksponatų buvo pervežta į Signatarų namus.

"Fluxus" — 7-ame XX amžiaus dešimtmetyje susikūręs tarptautinis menininkų, kompozitorių, architektų ir dizainerių judėjimas, eksperimentavęs ir ieškojęs galimybių sujungti įvairias menines technikas ir disciplinas, siekęs atsitiktinumo, nuotykio, atmetęs heroizmą ir su menu siejamą verslą.

Judėjimas reiškėsi vizualinių menų ir muzikos, taip pat literatūros, miestų planavimo, architektūros ir dizaino srityse. Tai buvo vienas radikaliausių eksperimentinių septintojo dešimtmečio judėjimų, įtvirtinęs naują, alternatyvų meninio mąstymo būdą ir dar nežinomą kūrybos sampratą.

41
Tegai:
kolekcija, menas, Artūras Zuokas
Vilnius

Lietuvos valdžia įvertino naujos COVID-19 padermės atsiradimą

(atnaujinta 17:45 2021.04.21)
Vakcina žymiai sumažina šios ligos komplikacijų ar mirties riziką, įsitikinusi ministrė pirmininkė

VILNIUS, balandžio 21 — Sputnik. Lietuvos valdžia pakomentavo naujos koronaviruso padermės atsiradimą respublikoje.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad naujos koronaviruso mutacijos aptikimas dar labiau demonstruoja vakcinacijos svarbą. Vyriausybės vadovės teigimu, nepriklausomai nuo koronaviruso mutacijų, vakcina gerokai sumažina riziką COVID-19 sirgti sunkiai arba nuo šios ligos mirti.

Šimonytė tikisi, kad šią vasarą Vyriausybė pasieks geresnių rezultatų nei buvusi Sauliaus Skvernelio Vyriausybė 2020 metų vasarą.

Tuo pačiu metu Šimonytė pasakė, jog negali įvertinti, kiek ši padermė yra pavojinga, palyginti su kitomis viruso padermėmis.

"Tai tik dar paryškina būtinybę žmonėms, kurie rūpinasi savo sveikata ir turi galimybę — pasiskiepyti. Nes ar mutacija, ar ne mutacija, bent jau tikimybę sunkiai sirgti ar mirti labai smarkiai sumažėja žmonėms, kurie yra paskiepyti. Su šia mutacija bus dirbama kaip ir su kitomis, bet tai, kad jos atsiranda, matyt, kad nereikėtų stebėtis. Svarbu, kad rizika būtų adekvačiai vertinama", — pasakė ji.

Savo ruožtu situaciją pakomentavo Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Arūnas Dulkys.

"Balandžio pradžioje buvo nustatyta, kad 13 Anykščių rajono gyventojų nustatyta nauja atmaina. Buvo imtasi priemonių, Anykščių rajono savivaldybė padidino testavimo apimtis. <...> Buvo sustiprintas policijos pareigūnų budrumas, saviizoliacijoje esančių asmenų kontrolė. <...> NVSC toliau seka situaciją ir dirba su tuo", — pasakė ministras.

Jis pareiškė, kad padermė, pirmą kartą užregistruota Anykščiuose, yra ir kituose miestuose. Visi atvejai yra tarpusavyje susiję.

"Dabar turime žinių, kad ši atmaina jau yra pastebėta Vilniuje, Kaune, Jonavoje, Šakiuose, Anykščiuose, Kėdainiuose, Kazlų Rūdoje, Širvintose ir Šilutėje. Kur tiksliai įvežta, kokių renginių ar susitikimų metu platina, mes šito nežinome. Žinome tik faktą, kad tai yra vieno įvežimo į Lietuvą atvejai, jie yra epidemiologiškai susiję", — pridūrė ministras.

Anksčiau užsikrėtimo nauja atmaina atvejai buvo nustatyti Anykščiuose. Pranešta apie 35 koronaviruso atvejus su E848K mutacija. Šiuo metu panašūs atvejai užfiksuoti Vilniaus, Kauno, Utenos ir Marijampolės apskrityse.

Vilniaus senamiestis
© Sputnik / Владислав Адамовский

Santaros klinikų biobanko vadovas Danielius Naumovas mano, kad yra bendra mutacija tarp "braziliškosios" ir "Pietų Afrikos" koronaviruso infekcijos atmainų.

Lietuvoje nuo lapkričio pradžios galioja antrasis karantinas. Šalies valdžia jį pratęsė iki vasaros pradžios. Tuo pat metu buvo nuspręsta sušvelninti kai kuriuos apribojimus, numatant išimtis asmenims, turintiems imunitetą COVID-19. Tarp jų yra persirgę COVID-19, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR arba antigeno testu, taip pat žmonės, kurie gavo vakciną nuo COVID-19, užregistruotą EVA.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 236,5 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 3,8 tūkstančio žmonių. Visiškai paskiepyta daugiau nei 215 tūkst. žmonių.

Tegai:
Lietuva, koronavirusas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Koronaviruso tyrimai

Keliose Lietuvos apskrityse aptikta vakcinai atspari COVID-19 padermė

(atnaujinta 16:33 2021.04.21)
Santaros klinikų biobanke manoma, kad tai yra bendra mutacija tarp "braziliškosios" ir "Pietų Afrikos" koronaviruso infekcijos atmainų

VILNIUS, balandžio 21 — Sputnik. Nauja koronaviruso padermė, susijusi su padidėjusiu atsparumu vakcinoms, aptikta dar keliose Lietuvos apskrityse. Apie tai praneša RIA Novosti su nuoroda į žiniasklaidą.

Anksčiau užsikrėtimo nauja atmaina atvejai buvo nustatyti Anykščiuose. Buvo pranešta apie 35 koronaviruso atvejus su E848K mutacija. Šiuo metu panašūs atvejai užfiksuoti Vilniaus, Kauno, Utenos ir Marijampolės apskrityse.

Santaros klinikų biobanko vadovas Danielius Naumovas mano, kad yra bendra mutacija tarp "braziliškosios" ir "Pietų Afrikos" koronaviruso infekcijos atmainų.

"Šita mutacija, manoma, yra atsakinga už tai, kad šią mutaciją turinčios atmainos "pabėga" nuo natūralaus ar įgyto imuniteto — skiepų", — pasakė jis.

Naumovas pridūrė, kad žmogaus organizme susiformavę antikūnai "silpniau neutralizuoja virusą su šita mutacija", todėl įmanoma šia atmaina tiek užsikrėsti pakartotinai, tiek susirgti pasiskiepijus. Jis pažymėjo, kad ši atmaina aptikta Prancūzijoje, Vokietijoje, Belgijoje ir JAV.

"Pirmas jos atvejis nustatytas Prancūzijoje šiais metais vasarį. Bet negalima sakyti, kad ji ten atsirado, tikėtina, kad ji atvežta", — sakė biobanko vadovas.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyti 1 666 užsikrėtimo "britiškąja" koronaviruso infekcijos paderme ir dešimt "Pietų Afrikos" paderme atvejų.

Lietuvoje nuo lapkričio pradžios galioja antrasis karantinas. Šalies valdžia jį pratęsė iki vasaros pradžios. Tuo pat metu buvo nuspręsta sušvelninti kai kuriuos apribojimus, numatant išimtis asmenims, turintiems imunitetą COVID-19. Tarp jų yra persirgę COVID-19, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR arba antigeno testu, taip pat žmonės, kurie gavo vakciną nuo COVID-19, užregistruotą EVA.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 236,5 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 3,8 tūkstančio žmonių. Visiškai paskiepyta daugiau nei 125,1 tūkst. žmonių.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Lietuva, koronavirusas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje