Artūras Zuokas, archyvinė nuotrauka

Zuokas reikalauja, kad Vilniaus savivaldybė grąžintų jam Meko kolekciją

39
(atnaujinta 14:41 2019.08.01)
Skalnadalas dėl kolekcijos kilo, Zuoko žmonai atradus jų namuose dėžes su tariamai Meko kolekcijai priklausiančiais meno kūriniais, pats buvęs meras tikina, kad šie daiktai priklauso privačiam fondui, o ne savivaldybei

VILNIUS, rugpjūčio 1 — Sputnik. Trečiadienį paaiškėjo, kad su Artūru Zuoku besiskirianti Agnė Zuokienė jų namuose Užupyje atrado Jono Meko kolekcijai priklausiančius meno kūrinius. Zuokienė, neatsiklausiui vyro, šiuo klausimu iškart kreipėsi į Vilniaus savivaldybę, kuri tą pačią dieną atvyko ir išsivežė daiktus.

Zuokas, komentuodamas situaciją savo Facebook paskyroje, pareikalavo, kad savivaldybė nedelsiant grąžintų daiktus, nes jie priklauso privačiam "Jono Meko fondui".

"Šimašius ir AD direktorius neskira Vilniaus miesto savivaldybės įstaigos "Jono Meko vizualinių menų centro'' JMVMC, nuo privačios VŠĮ "Jono Meko fondas". Todėl iš Užugio g.30 paimtos dėžės, kuriose ne meno kūriniai, o knygos bei žurnalai apie kiną ir ir jo istoriją priklauso būten Jono Meko fondui. Kaip ir kiti artefaktai iš Fluxus ministerijų Vilniuje ir Kaune laikotarpio. Todėl, kuo skubiau gražinkite į vietą, kas ne jums priklauso", — pareikalavo buvęs meras.

Jis pabrėžė, kad šiuo metu yra ne Lietuvoje. Bet paaiškino, kad ant dėžių, kurias išsivežė savivaldybė, aiškiai užrašytas adresas: Užupio 30, Jono Meko fondas, ir ten sudėti daiktai, kuriuos jis norėjo panaudoti Fluxus ministerijos projektui Gedimino prospekte, kur planavo įrengti juostinio kino centrą.

Be to, politikas pabrėžia, kad minėtos knygos ir artefaktai nieko bendro neturi su "Jono Meko vizualinių menų centro'' įsigyta FLUXUS kolekcija 2007, kuri aprašyta ir inventorizuota saugoma savivaldybės.

Zuokas ironiškai pasveikino savo žmoną, kuri tokį "fluxus performansą" surengė per savo gimtadienį.

Vilniaus savivaldybė, kilus skandalui, nuo pareigų nušalino vienos "Jono Meko vizualiųjų menų centro" direktorių Gintarą Sodeiką.

Jono Meko fondo direktorius Edgaras Stanišauskas ketvirtadienį paskelbė, kad kreipėsi į savivaldybę. Jis reikalauja, kad  savivaldybė pradėtų vidinį tyrimą dėl neteisėtų administracijos veiksmų. Pasak Stanišausko, daiktai, kuriuos Zuokienė atidavė savivaldybei, priklauso privačiam fondui, o Zuoko namuose jie buvo saugomi dėl to, kad nebuvo daugiau kur saugoti.

Ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje Vilnaius savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis patvirtino, kad savivaldybė savo veiksmus laiko teisėtais ir neketina nieko grąžinti.

"Fluxus" kolekcija

Jono Meko, garsaus lietuvių kilmės JAV filmų kūrėjo, kolekcija susideda iš Jurgio Mačiūno "Fluxus" kūrinių. Šią kolekciją Vilniaus savivaldybė įsigijo 2007 metais, už ją dalimis buvo sumokėta apie 3,8 mln. eurų. Jai saugoti ir eksponuoti savivaldybė tuometinio mero Artūro Zuoko iniciatyva įsteigė Meko vizualiųjų menų centrą (JMVMC). Iš viso kolekcijoje yra 2600 eksponatų.

Литовский режиссер Йонас Мекас, архивное фото
Jonas Mekas

Kolekciją sudaro Mačiūno darbai skirti Film-Makers Cinematheque, Film Culture žurnalui, Meko projektams, išskirtiniai darbai ir dokumentacija, susiję su SOHO rajono įkūrimu, darbai ir tekstai iš privataus Mačiūno gyvenimo. Kolekcijoje yra sukaupti darbai tokių žymių avangardistų kaip Robert Morris, Nam June Paik, Jonas Mekas, Yoko Ono, On Kawara, Donald Judd, Yvonne Rainer, Alison Knowles, Michael Heizer, Joan Jonas, Claes Oldenburg ir daugelis kitų.

Tačiau beveik iš karto po atidarymo centras sukaupė skolų, todėl dauguma eksponatų buvo pervežta į Signatarų namus.

"Fluxus" — 7-ame XX amžiaus dešimtmetyje susikūręs tarptautinis menininkų, kompozitorių, architektų ir dizainerių judėjimas, eksperimentavęs ir ieškojęs galimybių sujungti įvairias menines technikas ir disciplinas, siekęs atsitiktinumo, nuotykio, atmetęs heroizmą ir su menu siejamą verslą.

Judėjimas reiškėsi vizualinių menų ir muzikos, taip pat literatūros, miestų planavimo, architektūros ir dizaino srityse. Tai buvo vienas radikaliausių eksperimentinių septintojo dešimtmečio judėjimų, įtvirtinęs naują, alternatyvų meninio mąstymo būdą ir dar nežinomą kūrybos sampratą.

39
Tegai:
kolekcija, menas, Artūras Zuokas
Gitanas Nausėda ir Saulius Skvrnelis, archyvinė nuotrauka

Paaiškėjo Lietuvos prezidento ir premjero COVID-19 tyrimų rezultatai

(atnaujinta 17:44 2020.09.25)
Politikams teko pasitikrinti po kontaktų su koronavirusu sergančiu Raseinių meru Andriumi Bautroniumi

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos ir premjero Sauliaus Skvernelio koronaviruso tyrimai neigiami, praneša TASS su nuoroda į Prezidentūros atstovą.

Politikus teko patikrinti apsilankius tame pačiame renginyje su Raseinių meru Andriumi Bautroniumi, kuriam penktadienį diagnozuota COVID-19.

Prezidentūros atstovas patvirtino, kad prezidento, pirmosios ponios ir sekmadienio renginyje Kryžkalnyje dalyvavusių kelių Prezidentūros darbuotojų koronaviruso testai yra neigiami.

Be to nors iš pradžių buvo sakoma, kad Skvernelis testą atliks pirmadienį, tačiau paaiškėjo, kad jis buvo padarytas penktadienį. Ministro pirmininko rezultatas taip pat neigiamas.

Pastarosiomis dienomis Lietuvoje gausėja naujų COVID-19 atvejų. Iš viso nustatyta 4184 atvejai. Po infekcijos pasveiko 2298 žmonės, mirė 89 pacientai.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 32 milijonai infekcijos atvejų, daugiau nei 979 tūkstančiai žmonių mirė.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Ruduo

Sinoptikai: savaitgalis šiltas, tačiau pūs stiprus vėjas

(atnaujinta 15:49 2020.09.25)
Pranešama, kad vietomis vėjo gūsiai gali siekti nuo 8 iki 16 m/s, taip pat šalyje daug kur vietomis trumpai palis

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Sinoptikų teigimu, nors savaitgalis nusimato šiltas, šilumos pojūtį nuslopins vėjas, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Pabrėžiama, kad šeštadienio naktį kai kur trumpai gali palyti. Vėjas pietryčių, rytų, 6–11 m/s. Oro temperatūra sieks 12–17 laipsnių. Dieną lietaus tikimybė bus menka. Vėjas pietryčių, rytų, 8–13 m/s, vietomis gūsiai iki 16 m/s. Temperatūra 21–26 laipsniai šilumos.

Šalna
© Sputnik / Владимир Астапкович

Sekmadienį pietinėje šalies dalyje trumpai palis. Vėjas pietryčių, rytų, 9–14 m/s, dieną vietomis gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį 12–17, dieną 20–25 laipsniai šilumos.

Pažymima, jog pirmadienio naktį daug kur, dieną vietomis trumpai palis. Vėjas pūs rytų, pietryčių, 7–12 m/s. Temperatūra naktį 7–12, dieną 14–19 laipsnių šilumos.

Antradienį vietomis trumpai palis. Vėjas sieks 6–11 m/s. Temperatūra naktį 6–11, Kuršių nerijoje iki 13, dieną 16–21 laipsnis šilumos.

Trečiadienio naktį vietomis daug kur gali palyti. Vėjas rytų, šiaurės rytų, 7–12 m/s. Temperatūra naktį 8–13, dieną 14–19 laipsnių šilumos.

Rugsėjo orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik /
Rugsėjo orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
vėjas, ruduo, orai
Dar šia tema
Aštuoniuose Lietuvos miestuose pasiektas temperatūros rekordas
Keturiose Lietuvos diplomatinėse atstovybėse balsavimas vyks tik paštu