Kiaulės, archyvinė nuotrauka

Lietuvos pietvakariuose nustatytas AKM protrūkis

41
(atnaujinta 17:34 2019.08.03)
Liga pasireiškė ūkyje, kur liepos pradžioje kitoje kiaulių bandoje buvo užfiksuotas virusas

VILNIUS, rugpjūčio 3 — Sputnik. Ūkyje, esančiame Kazlų Rūdoje, užfiksuotas afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis. Lietuvoje tai yra 13-asis ligos protrūkis, praneša Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) spaudos tarnyba.

Kazlų Rūdos ūkyje, kuriame buvo laikomos 24 kiaulės, viena iš jų nugaišo dėl AKM.

Liepos pradžioje kitoje to paties savininko bandoje buvo užfiksuotas viruso protrūkis. Visos 54 kiaulės buvo sunaikintos. Kadangi kai kurie gyvūnai buvo laikomi atskirai, buvo atliktas tyrimas, kurio metu nebuvo nustatyta AKM, o ūkininkui buvo leista toliau auginti kiaules. Tačiau virusas vis tiek pateko į sveiką bandą.

Pabrėžiama, kad AKM pasireiškė per 7–10 dienų nuo pirmojo protrūkio pašalinimo.

Direktorius VMVT Darius Remeika pabrėžė, kad pagrindinė to priežastis – biologinio saugumo reikalavimų nepaisymas ūkiuose. Pasak jo, šių ir ankstesnių metų statistika rodo, kad AKM virusas  ūkiuose labiau plinta vasarą.

Remeika priminė, kad AKM protrūkiai kenkia Lietuvos gyvulininkystės sektoriui, nes jie nustato apribojimus kitų ūkio gyvūnų judėjimui ir eksportui. Be to, didelius nuostolius patiria patys ūkininkai, ypač tie, kurie nepaiso atsargumo priemonių.

AKM virusas aktyviai plinta visoje Europoje ir Azijoje —  daugiausiai atvejų nustatyta Rumunijoje, Vietname, Kinijoje, Lenkijoje ir Bulgarijoje.

Per vasarą Lietuvoje nugaišinta apie 170 kiaulių. AKM protrūkiai užfiksuoti Alytaus, Kauno, Prienų, Šakių, Kazlu-Rūdos ir Marijampolės savivaldybių ūkiuose.

Laukinėje Lietuvos gamtoje virusas dažniausiai aptinkamas jau užkrėstose vietose. Naujausiais duomenimis, šiais metais AKM buvo nustatytas 6369 sumedžiotiems šernams.

Anksčiau Rusija ir Baltarusija įvedė padidintą gyvulininkystės produktų importo iš Europos Sąjungos kontrolę. Valstybių sprendimas susijęs su "afrikinio kiaulių maro plitimu Europos Sąjungos narėse, ypač Lenkijoje ir Baltijos šalyse".

41
Tegai:
ūkis, virusas, afrikinis kiaulių maras (AKM)
Dar šia tema
Prekyba atnaujinta: iš Lietuvos į Lenkiją atvežta beveik du šimtai kiaulių
Lenkijoje užfiksuoti nauji AKM židiniai
Rusija ir Baltarusija sustiprino produktų importo iš Baltijos šalių kontrolę