Žydų sinagoga Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Buvęs Lietuvos rabinas: atšiauri nacionalizmo forma kelia pavojų žydų bendruomenei

69
(atnaujinta 15:07 2019.08.08)
Buvęs vyriausiasis Lietuvos rabinas Kalevas Krelinas sako, kad visa Lietuvos politika nukreipta tam, kad galėtų "likti švarūs"

VILNIUS, rugpjūčio 8 — Sputnik. Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB) paskelbė neterminuotą Vilniaus sinagogos ir jos biuro uždarymą dėl grasinimų.

Be to, bendruomenė pasipiktino tuo, kad partija "Tėvynės sąjunga — Lietuvos krikščionys demokratai" nuolat "ragina pripažinti tuos, kurie žudė Lietuvos žydus, šalies didvyriais" bei reikalauja pagerbti šių žmonių atminimą memorialinėmis lentomis ir kitomis priemonėmis.

Buvęs vyriausiasis Lietuvos rabinas Kalevas Krelinas interviu metu su Sputnik Lietuva teigė, kad žydų bendruomenė bando rasti savo pozicijas esant naujajam Lietuvos prezidentui.

"Man atrodo, kad naujasis prezidentas atidžiau vertina visuomenės požiūrį. Todėl ėmė tvarkyti reikalus ir panašiai. Jų (Lietuvos valdžios — Sputnik) polinkis, žinoma, šlovinti tuos žmones (nacių bendrininkus —Sputnik). Bet buvo balsų, kurie pradėjo tai daryti atidžiau. Žydų bendruomenė, man atrodo, taip pat nori rasti savo pozicijas prie naujojo prezidento. Aišku, kad ši tendencija visada buvo. Tiesiog dabar jie keičia taktiką", — tarė buvęs rabinas.

Pasak jo, apskritai, visa Lietuvos politika, įskaitant ir Lietuvos persekiojimą, Rūtos Vanagaitės persekiojimus, nukreipta tam, kad galėtų "likti švarūs". Jis negali pasakyti, kad žydų bendruomenei kyla tiesioginis šiandienos puolimo pavojus ... (Veikiau) dėl visuotinio pavojaus valstybėje, kurios egzistencijos prasmė apskritai yra aštri nacionalizmo forma. Ir akivaizdu, kad Lietuvos žydų bendruomenei gresia pavojus, bet tai ne šių dienų problema.

Siekiant užtikrinti bendruomenės narių saugumą, LŽB antradienį priėmė sprendimą dėl savo būstinės ir Vilniaus Choralinės sinagogos uždarymo neribotam laikui.

Bendruomenė savo pranešime pabrėžė, kad vienos politinės partijos eskaluojamas, viešai reiškiamas noras pripažinti Lietuvos žydų naikinime dalyvavusius asmenis Lietuvos didvyriais, ne tik kiršina, bet ir supriešina Lietuvos visuomenę. Be to, bendruomenė tvirtina kad jai nepriimtini reikalavimai pagerbti asmenis, naikinasius žydus, atminimo lentomis bei kitais būdais, bei vieši raginimai rinktis į "gėdingą poziciją remiančius mitingus".

69
Tegai:
politika, sinagoga, Lietuvos žydų bendruomenė, Lietuva
Dar šia tema
Kaunas išsivadavo. Ilgai laukta pergalė po trejų metų okupacijos
Skvernelis pasmerkė tautinės neapykantos apraiškas Lietuvos žydų atžvilgiu
Vestuvės, archyvinė nuotrauka

Koronavirusu užsikrėtusi moteris sudalyvavo anūko vestuvėse ir mirė

(atnaujinta 23:16 2020.09.19)
Moters giminaičiai tiksliai nenurodė, kokia buvo tiksli senolės mirties priežastis

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. COVID-19 užsikrėtusi moteris mirė praėjus kelioms dienoms po to, kai sudalyvavo anūko vestuvėse, pranešė "The Sun".

Jaunavedžiai internete paskelbė bendrą nuotrauką su močiute ir vartotojai juos sukritikavo dėl neatsakingo požiūrio į kitų sveikatą.

Gindamasi vyro nuotaka parašė, kad "močiutė stovėjo toli nuo svečių, o paskelbta nuotrauka buvo vienintelė, kurioje jie buvo kartu".

Ji sakė, kad tai buvo paskutinė jų bendra nuotrauka.

Nuotaka nenurodė pagyvenusios moters mirties priežasties, tačiau visi, kuriems buvo diagnozuotas koronavirusas, turi izoliuotis, kad būtų išvengta jo plitimo, pažymima straipsnyje.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Izraelis pirmasis pasaulyje dar kartą įvedė karantiną
NVSC reikalauja skubiai spręsti COVID-19 tyrimų Radviliškyje klausimą
Klaipėdos dramos teatras, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 20-osios šventės

(atnaujinta 09:12 2020.09.19)
Nuo rugsėjo 19-osios iki metų gali lieka 103 dienos, dienos ilgis — 12 val. 29 min.

Rugsėjo 20 yra 263-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 264-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 102 dienos.

2020 metų rugsėjo 20 dieną saulė teka teka 07:00, leidžiasi 19:24, dienos ilgis — 12 val. 24 min.

Herkaus Manto sukilimo diena

1260 metais prasidėjo didysis Prūsų sukilimas, kurį paskatino Lietuvių ir Žemaičių pergalė prieš kryžiuočius Durbės mūšyje. Vienu iš sukilimo vadų tapo legendinis Herkus Mantas.

1869 metais gimė visuomenės veikėjas, pedagogas, kunigas, kritikas ir lietuvių literatūros klasikas Juozas Tumas-Vaižgantas.

1920 metais Tautų Sąjungos Taryba, stengdamasi sušvelninti konfliktą tarp Lenkijos ir Lietuvos, priėmė rezoliuciją, kuria siūlė tvirtinti Pauliaus Hymenso pasiūlytą Lietuvos ir Lenkijos sutarties projektą, toliau dėl jo nebediskutuojant. Pagal projektą Lietuva ir Lenkija būtų savarankiškomis valstybėmis, turinčiomis bendras užsienio reikalų ir ekonomikos tarybas. Lietuvos sostine būtų patvirtintas Vilnius ir nustatyta aiški tarpvalstybinė siena.

1935 metais Klaipėdos dramos teatre parodytas pirmasis spektaklis — Kazio Inčiūros "Vincas Kudirka".

1989 metais Kaune atkurta Lietuvos šaulių sąjunga.

2001 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Rusijos fondu, renkančiu duomenis apie Antrajame pasauliniame kare naciams tarnavusius asmenis.

2005 metais Lietuvos bankas išleido į apyvartą 500 litų nominalo proginę auksinę monetą, skirtą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams. Tūkstančio egzempliorių tiražu iš gryno aukščiausios kokybės aukso nukaldinta moneta kainavo 2020 litų. Visas monetos tiražas buvo išpirktas šalyje per vieną dieną.

Savo vardadienius šiandien švenčia Andriejus, Eustachijus, Fausta, Tautgirdė, Vainoras.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai