Аллея Шкирпы в Старом городе, архивное фото

Teismas atsisakė nagrinėti skundą dėl Škirpos alėjos pervadinimo

46
(atnaujinta 17:08 2019.08.08)
Teismo nutartyje pažymima, pareiškėjų reikalavimas yra susijęs su viešuoju interesu, kurį ginti turi teisę prokuroras

VILNIUS, rugpjūčio 8 — Sputnik. Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) atsisakė priimti nagrinėti trijų pareiškėjų skundą dėl Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo Škirpos alėją pervardinti Trispalvės vardu, skelbia VAAT spaudos tarnyba.

Pranešime pažymima, kad pareiškėjai V.T., A. G. A. ir A. A., ginantys viešąjį interesą, pateikė Vilniaus apygardos administraciniam teismui skundą, kuriame prašė panaikinti Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimą "Dėl K. Škirpos alėjos pavadinimo pakeitimo pavadinant ją Trispalvės vardu". Be to jie reikalavo priteisti iš Vilniaus miesto savivaldybės tarybos valstybės naudai 501 900 eurų jai padarytos neturtinės žalos atlyginimą bei sustabdyti šio sprendimo vykdymą iki teisme bus išspręstas šis ginčas.

"Vilniaus apygardos administracinis teismas, išsprendęs skundo priėmimo klausimą, nusprendė skundo nepriimti nagrinėti, nes pareiškėjai neturi Administracinių bylų teisenos įstatyme numatyto įgaliojimo ginti viešąjį interesą", — rašoma pranešime žiniasklaidai.

Taip pat pabrėžiama, kad teismas atsisakė priteisti valstybės naudai neturtinės žalos atlyginimą, nes pareiškėjų reikalavimas yra susijęs su viešuoju interesu, kurį ginti turi teisę prokuroras, ir būtent jam įstatymu suteikta teisė spręsti, ar yra tam tikroje situacijoje viešasis interesas, kad būtų galima inicijuoti bylą.

Teismo nutartyje pažymima, kad Administracinių bylų teisenos įstatyme yra įtvirtinta, kokie subjektai turi teisę kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo: prokuroras, administravimo subjektai, valstybės kontrolės pareigūnai, kitos valstybės institucijos, įstaigos, organizacijos, tarnybos ar fiziniai asmenys.

Nutartyje aiškinama, kad galimybe ginti viešąjį interesą gali pasinaudoti tik tie subjektai, kuriems teisė ginti viešąjį interesą yra numatyta jų veiklą ir įgaliojimus reguliuojančiuose įstatymuose.

"Vien tai, jog atitinkamas asmuo priklauso kuriai nors iš paminėtų asmenų kategorijų, savaime nereiškia, jog jis gali kreiptis į teismą ginti viešąjį interesą", — pabrėžiama pranešime.

Vilniaus savivaldybės taryba nusprendė pakeisti Škirpos alėjos pavadinimą liepos 24 dieną. Tačiau savivaldybės taryba pritarė Darbo partijos frakcijos siūlymui Trispalvės alėjoje atidengti atminimo lentą.

Toks savivaldybės sprendimas sukėlė visuomenės pasipiktinimą. Vilniaus meras sulaukė kritikos. Situacija paaštrėjo po to, kai Remigijus Šimašius dar nusprendė nukabinti Jono Noreikos atminimo lentą nuo Mokslo akademijos bibliotekos pastato.

Anksčiau Sputnik Lietuva autorius Jurgis Nevėžietis rašė, kad Antrojo pasaulinio karo metu Škirpa atliko diplomatines funkcijas Berlyne iki Antano Smetonos režimo žlugimo, ir iš ten jis pradėjo organizuoti Lietuvos aktyvistų frontą (LAF).

Be kita ko tai buvo ne tik antisovietinė, bet ir fašistinė organizacija, skelbusi lietuvišką Hitlerio ideologijos versiją. Be to, ši organizacija agitavo susidoroti ne tik su kitaip mąstančiais, bet ir konkrečiai su Lietuvos žydais.

1941 metų vasarą, kai Vokietijos nacių armija įžengė į Lietuvą, LAF tapo pagrindiniu jos padėjėju. Padedami vokiečių okupantų, LAF lyderiai sugebėjo sunaikinti tūkstančius pro-sovietinių Lietuvos piliečių.

Oficialus Vilnius dažnai šlovina nacius šalyje. Vadinamieji "miško broliai" šalyje yra laikomi nacionaliniais didvyriais.

Lietuvoje "miško broliais" vadinami nacionalistiškai nusiteikę ginkluoto judėjimo, 1940-1950-aisiais veikusio šalies teritorijoje, organizatoriai. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis iš tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir partijos darbuotojų žudynių.

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
46
Tegai:
Vilniaus savivaldybė, teismas, miško broliai, Kazys Škirpa