Švirkštai, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje bus įkurti mobilūs kabinetai nuo narkotikų priklausomiems žmonėms padėti

19
(atnaujinta 15:32 2019.08.14)
Projektų metu stacionariuose ir mobiliuose kabinetuose turintys priklausomybę žmonės gaus įvairiapuses konsultacijas, kaip pradėti aktyvų gydymąsi, galės pasitikrinti dėl ŽIV, hepatito C ir panaudotus švirkštus, adatas bei tvarsliavą pakeisti steriliais

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Dešimtyje savivaldybių 3 metus bus finansuojami vadinamieji žemo slenksčio paslaugų projektai, siekiant, kad kuo daugiau žmonių turėtų galimybę išsivaduoti iš priklausomybės nuo narkotikų ir psichotropinių medžiagų, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės, projektai skirti prevencijai. Jais siekiama padėti nuo narkotikų priklausomiems žmonėms, kad šie galėtų apsisaugoti nuo infekcinių ligų ir padėtų apsisaugoti artimiesiems, taip pat nemažai dėmesio bus skiriama sergančiųjų skatinimui suprasti ligą ir priimti ryžtingą sprendimą gydytis. 

"Svarbu, kad žmonės, sergantys priklausomybe nuo narkotikų ir psichotropinių medžiagų, įvairiapusę pagalbą gautų kuo arčiau jų, atpažįstamose ir lengvai pasiekiamose vietose, kitaip tariant, kad sergantieji nejaustų baimės ar diskomforto peržengti stacionaraus ar mobilaus kabineto slenkstį, o atvirkščiai — suprastų, kad tai gali išgelbėti jų ir jų artimųjų gyvybes. Džiaugiuosi, kad savivaldybės, suprasdamos, jog tik bendros visų pastangos, realios pagalbos priartinimas, o kartu ir dialogo su priklausomais žmonėmis užmezgimas yra vienintelis kelias mažinti problemos mastus Lietuvoje, ėmėsi tokių projektų įgyvendinimo", — sako Jaruševičienė.

Pasak jos, tokie projektai Europos socialinio fondo lėšomis finansuojami pirmą kartą. Projektams realizuoti skirta daugiau nei 1,4 mln. eurų. Šie kabinetai bus Ukmergėje, Švenčionyse, Visagine, Vilniuje ir jo rajone, Kėdainiuose, Alytuje, Kaune, Mažeikiuose, Klaipėdoje, Šiauliuose. 

Tiek stacionariuose, tiek mobiliuose kabinetuose galima bus pasikeisti naudotus švirkštus, adatas bei panaudotą tvarsliavą sterilia, taip pat bus dalijami prezervatyvai ir dezinfekcijos priemonės siekiant sumažinti riziką užsikrėsti per kraują ar kitus kūno skysčius plintančiomis infekcijomis. Kabinetuose galima bus atlikti greituosius ŽIV ir hepatito C testus.

Taip pat kabinetų darbuotojai skatins atsisakyti narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo, sieks įtraukti priklausomybę turinčius į reabilitacijos, resocializacijos, metadono programas, taip pat mažinant su narkotikų vartojimu susijusias neigiamas socialines, ekonomines ir kitas pasekmes visuomenei.

19
Tegai:
pagalba, narkotikai, priklausomybės ligos
Temos:
Medicina ir sveikata (343)
Dar šia tema
2018 metais apie 1,7 mln. žmonių užsikrėtė ŽIV
Koronaviruso tyrimai

ULAC vadovas pasiūlė įvesti "COVID-19 pasą"

(atnaujinta 08:38 2020.05.26)
Specialistas pareiškė, kad tokį pažymėjimą sudaro duomenys apie serologinius tyrimus, PGR ar antigeno tyrimus ir informacija apie skiepus, kai jie bus prieinami

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas pasiūlė įvesti "COVID-19 pasą". Apie tai jis parašė savo Facebook paskyroje.

Mobilusis koronaviruso tyrimo punktas Vilniuje
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Specialistas papasakojo, kad Estija svarsto COVID-19 "imuninių pasų" diegimo idėją, nes turistai, ketinantys skristi į Kiprą birželio mėnesį, privalės pateikti pažymą apie neigiamą koronaviruso tyrimo rezultatą, kuris buvo atliktas sertifikuotoje laboratorijoje ne anksčiau kaip 72 val. prieš skrydį. Anot jo, Lietuvoje yra keli startuoliai siūlantys elektroninių "imuninių pasų" igyvendinimo techninius sprendimus.

"Manyčiau, kad nereiktų laukti Estų patirties rezultatų ar PSO rekomendacijų, o tikslinga bendradarbiauti su Estais arba sukurti savo produktą. Tik siūlyčiau NE „imuninio paso“, o „COVID-19 paso“ (sertifikato) įdėją, kuri apimtų ne tik serologinių tyrimų, bet ir PGR ar antigeno tyrimų duomenis ir, žinoma, informaciją apie skiepus, kai jie bus prieinami", — parašė Čaplinskas.

Lietuvoje, naujausiais duomenimis, daugiau nei 1630 koronaviruso atvejų. Mirė 63 žmonės, o 1138 pacientai pasveiko. Iki gegužės 31 dienos respublikoje galioja karantino režimas, tačiau respublikos valdžia neatmeta galimybės jį pratęsti.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau kaip 5,3 milijono ligos atvejų, daugiau nei 342 tūkst. žmonių mirė.

Koronaviruso veikimo laikas įvairiomis sąlygomis
© Sputnik /
Koronaviruso veikimo laikas įvairiomis sąlygomis
Tegai:
COVID-19, koronavirusas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
ULAC vadovas papasakojo apie galimybę užsikrėsti COVID-19 per plaukus
ULAC vadovas: COVID-19 aiškiai parodė neatliktus infekcijų kontrolės namų darbus
ULAC vadovas: skiepai nuo tymų gali suteikti dalinę apsaugą nuo COVID-19
ULAC vadovas papasakojo apie sėkmingus mokslinius COVID-19 tyrimus su beždžionėmis
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda kreipėsi į Teisėjų tarybą dėl nusižengusio teisėjo atleidimo

(atnaujinta 22:34 2020.05.25)
Šalies vadovas taip pat sustabdė teisėjo Striauko įgaliojimus, kol bus priimtas sprendimas dėl jo atleidimo iš pareigų

VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Prezidentas Gitanas Nausėda, susipažinęs su Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato raštu ir prie jo pridėta administracinio nusižengimo bylos medžiaga, pasirašė dekretą, kuriuo kreipiasi į Teisėjų tarybą patarimo dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjo Mindaugo Striauko atleidimo iš pareigų, jam savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą, rašoma Prezidentūros pranešime.

Šalies vadovas taip pat sustabdė teisėjo Striauko įgaliojimus, kol bus priimtas sprendimas dėl jo atleidimo iš pareigų.

Sprendimas kreiptis į Teisėjų tarybą buvo priimtas Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui pateikus duomenų, jog pradėta administracinio nusižengimo byla dėl asmens vairavimo apsvaigus nuo alkoholio.

Pasak prezidento, teisėjų elgesiui turi būti keliami aukščiausi etikos standartai. Teisėjų reputacija privalo būti nepriekaištinga, dėl jų moralinių nuostatų negali kilti jokių abejonių.

Šalies vadovo teigimu, visi teisėjai turi jausti atsakomybę už savo profesijos garbę ir prestižą, nes nuo to priklauso visuomenės pasitikėjimas teismais.

Pagal Konstituciją dėl teisėjų atleidimo prezidentui pataria Teisėjų taryba.

Tegai:
teisėjai, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
O kas teisėjai? Lietuvoje jau prasidėjo Seimo ir prezidento kova dėl kontrolės
Prezidentas priėmė keturių teisėjų priesaikas