Miško brolių vado Adolfo Ramanausko palaikų laidojimo ceremonija, archyvinė nuotrauka

Rusijos konsulas papasakojo, kaip Lietuva pasirenka "tautos didvyrius"

134
(atnaujinta 22:43 2019.08.21)
Aleksandras Gračiovas pažymėjo, kad Lietuvoje istorija ir jos aiškinimas tampa konfrontacijos objektu informacinėje erdvėje

VILNIUS, rugpjūčio 21 — Sputnik. Lietuvoje prie "didvyrių" priskiriami "tie, kurių rankos suteptos tūkstančių žmonių krauju", sakė Rusijos konsulas Lietuvoje Aleksandras Gračiovas, pasisakydamas tarptautinėje mokykloje "Studia Baltica", Kaliningrade, praneša portalas "RuBaltic.ru".

Diplomatas pažymėjo, kad nacių kolaborantų heroizavimo tema yra ypač aštri, o istorija ir jos aiškinimas tampa labai rimtos konfrontacijos informacinėje erdvėje objektu.

"Jie (Lietuvos valdžios atstovai — Sputnik) priskiria prie didvyrių tuos žmones, kurių rankos suteptos tūkstančių žmonių krauju. Jie apdovanojami, jei jie vis dar gyvi. Mirusiems statomi paminklai, atminimo lentos ir panašiai", — teigė Gračiovas.

Anot jo, Maskva yra atvira tokių istorinių klausimų aptarimui diplomatiniu lygmeniu, tačiau nemato tokio paties Baltijos šalių noro. Gračiovas pabrėžė, kad jų valdžia "nenori išgirsti mūsų požiūrio" ir niekam neįdomi tiesa, vyrauja tik ketinimai "primesti savo požiūrį".

Konsulatas papasakojo apie Lietuvos požiūrį į faktus iš nacių bendrininkų, tokių kaip Jonas Noreika (Generolas Vėtra) ir "miško broliai", biografijų. Gračiovas pažymėjo, kad valdžia "pasveria" informaciją apie savo "didvyrius".

"Noreika buvo Šiaulių geto organizatorius. O vėliau jis tapo didvyriu, nes kovojo su sovietų valdžia. Ir kur persvara? Be abejo — tai, kad jis kovojo prieš sovietų valdžią", — sakė jis.

Nacių kolaborantų heroizavimas Lietuvoje

Lietuvos valdžia atvirai vykdo nacių bendrininkų šlovinimo politiką. Lietuvoje persekiojami tie, kurie išreiškia priešingą oficialiai Vilniaus nuomonei požiūrį.

Respublikoje statomos atminimo lentos vadinamųjų didvyrių garbei, statomi paminklai, pervadinamos gatvės. Tačiau žinoma, kad daugelis jų Antrojo pasaulinio karo metais dalyvavo naikinant vietinius gyventojus ir Lietuvos žydų bendruomenę. Tuo tarpu Lietuvos valdžia šlovina, kad "miško broliai" "kovojo" prieš sovietinį režimą.

Vienas tokių pavyzdžių yra partizano vado Adolfo Ramanausko (Vanago) garbinimas. Lietuvoje jis laikomas "tautos didvyriu", o karo metu dalyvavo sunaikinant aštuonis tūkstančius civilių gyventojų.

Lietuva kritikuojama dėl tokio požiūrio į istoriją. Efraimas Zurofas, Simono Vyzentalio centro Jeruzalės padalinio vadovas, teigė, kad vietos valdžia žmonėms nepasakė tiesos apie savo šalies istoriją, ypač apie holokaustą, o pats Ramanauskas savo memuaruose prisipažino, kad vadovavo bausmių vykdytojų gaujai, nors nebuvo įrodymų, kad jis tiesiogiai dalyvavo susidorojimų metu.

"Kovotojas už laisvę" Jonas Noreika buvo nacionalistinės organizacijos "Lietuvos aktyvistų frontas" narys, vėliau prisijungė prie "miško brolių". Vilniuje kilo skandalas po to, kai meras Remigijus Šimasius nutarė nuo Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos pastato nukelti atminimo lentą nacių bendrininko garbei.

Šimašius apie Noreikos atminimo lentą: negalime jo garbinti Vilniaus vardu >>

Mero poelgis sukėlė daug kritikos, ypač iš konservatorių, žinomų dėl jų rusofobinės pozicijos. Šimašius savo poelgį paaiškino sakydamas, kad Vilnius neturėtų šlovinti tų, kurie dalyvavo kuriant žydų getą ir prisidėjo prie civilių žudynių.

Istorikas ir publicistas Armenas Gasparianas anksčiau pažymėjo, kad Lietuva ir toliau įamžins karo nusikaltėlių atmintį, tačiau Europai tam tikru momentu šis klausimas taps labai svarbus.

Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie prieštaravo TSRS valdžiai, kariavo fašistinės Vokietijos pusėje, dalyvavo žydų bendruomenės sunaikinime Lietuvoje. Be to, "miško broliai" buvo prisidėję prie civilių žudymo karo metu bei prie partijos darbuotojų ir paprastų tarybinei valdžiai palankių piliečių naikinimo.

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
134
Tegai:
istorija, Lietuva
Dar šia tema
Titovas tiki, kad "Ramanausko byloje" viskas atsistos į savo vietas
Lietuvoje kilo skandalas dėl nukabintos nacių bendrininko atminimo lentos
Masiulis Šimašiaus sprendimą dėl Noreikos lentos pavadino "necivilizuotu"
Teismas atsisakė nagrinėti skundą dėl Škirpos alėjos pervadinimo
Seime pasipiktino "Politico" straipsniu, kuriame "apšmeižtas" nacių bendrininkas
Varšuva, archyvinė nuotrauka

Surplys rekomenduoja esantiems Lenkijoje grįžti iki pirmadienio vidurnakčio

(atnaujinta 13:00 2020.08.06)
Tiems, kas šiuo metu yra Lenkijoje, Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys rekomenduoja iki kitos savaitės pradžios grįžti į Lietuvą, priešingu atveju reikės izoliotis

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Nuo kitos savaitės Lenkija greičiausiai bus priskirta prie labiausiai koronaviruso COVID-19 paveiktų šalių, ketvirtadienį spaudos konferencijos metu įspėjo Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys.

Trečiadienio duomenimis, Lenkijoje susirgusiųjų rodiklis yra 19,4 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Šiuo atžvilgiu Lietuva rengiasi įtraukti šalį į COVID-19 paveikų šalių sąrašą.

"Bandant išlaikyti žmonėms šiokį tokį prognozuojamumą – gyvenimo, kelionių – kol kas laikomasi savaitės termino, kad nekeičiamos sąlygos. Tačiau jau ir dabar Užsienio reikalų ministerija skelbia rekomendacijas, kurios sako, kad į tam tikras šalis vykti nereikėtų", – įspėjo Surplys.

Tiems, kurie  šiuo metu yra Lenkijoje, Visuomenės informavimo grupės vadovas rekomenduoja iki kitos savaitės pradžios grįžti į Lietuvą, priešingu atveju reikės izoliotis.

"Jei šiuo metu žmogus yra Lenkijoje, tai tikrai mano žmogiškas patarimas yra grįžti iki pirmadienio vidurnakčio, tai reiškia, sekmadienį stengtis grįžti", – rekomendavo jis. 

Anot jo, jeigu toje šalyje yra neatidėliotinų reikalų, tiems žmonėms reikia suprasti, kad nuo pirmadienio reikės registruotis NVSC ir laikytis privalomos 2 savaičių saviizoliacijos. Jis taip pat pažymėjo, kad nedarbingumo lapelio šie asmenys taip pat nagaus. 

Pastaruoju metu Lietuvoje blogėja epidemiologinė padėtis, padaugėjo koronaviruso atvejų. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis. Nuo rugpjūčio 1 dienos Lietuvoje galioja privalomo kaukių dėvėjimo režimas viešose uždarose patalpose.

Šalyje patvirtintas 2171 COVID-19 ligos atvejis, tebeserga 421 asmuo, 1656 — pasveiko, 81 mirė.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
Giedrius Surplys, Lenkija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Ekspertas: Europa neatlaikys antro ekonomikos uždarymo dėl COVID-19
Lietuvoje naujų COVID-19 atvejų skaičius padidėjo beveik du su puse karto
Prie ežero, archyvinė nuotrauka

Chuliganai suniokojo Vilniaus nudistų paplūdimį

(atnaujinta 12:32 2020.08.06)
"Grinda" pilietiškų žmonių prašo padėti surasti nusikaltėlius, kurie nuniokojo sostinės paplūdimio teritorijoje įkurtą nudistų zoną

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Šiąnakt nenustatyti asmenys suniokojo Valakampių II paplūdimio teritorijoje esančią nudistų zoną, savo paskyroje Facebook praneša Vilniaus miesto savivaldybės įmonė "Grinda".

Bendrovės atstovai nurodė, kad šiąnakt nenustatyti asmenys suniokojo Valakampių II paplūdimio teritorijoje esančią nudistų zoną – sulaužyta persirengimo kabina ir sudaužytas ant jos kabėjęs dezinfekcinio skysčio dozatorius.

Apdegintas suoliuko paviršius, nuverstas biotualetas, sulamdyti ir išrauti informaciniai ženklai.

Informacija perduota Lietuvos policijai. 

Visų, galinčių suteikti naudingos informacijos apie šį įvykį, "Grinda" prašo su jais susisiekti.

Tegai:
Grinda, Vilnius
Dar šia tema
Sostinės centre vyks nemokamos paplūdimio teniso treniruotės
Šimašius papasakojo apie "biurokratinės pelkės" kovą su Lukiškių paplūdimiu