Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas, archyvinė nuotrauka

Udalcovas Melio kalinimo sąlygas Lietuvoje pavadino nepakeliamomis

99
(atnaujinta 22:10 2019.08.29)
Anot ambasadoriaus, kalinys yra susirūpinęs savo saugumu dėl objektyvių priežasčių, tačiau Rusijos diplomatų bandymai atkreipti į šią situaciją kalėjimo administracijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos dėmesį neduoda rezultatų

VILNIUS, rugpjūčio 29 — Sputnik. Rusijos ambasadai Lietuvoje kelia nerimą Rusijos piliečio, Rusijos armijos pulkininko Jurijaus Melio, nuteisto Lietuvoje dėl 1991 metų sausio 13-osios įvykių šalia Vilniaus televizijos bokšto, kalinimo sąlygos. Apie tai pranešė Rusijos ambasados ​​spaudos tarnyba.

Rusijos diplomatinės tarnybos vadovas Aleksandras Udalcovas pabrėžė, kad bylos nagrinėjimo metu neįrodytas nė vieno iš šioje byloje kaltinamųjų dalyvavimas. Anot jo, tikrieji žudikai yra laisvi ir niekas jų neieško.

"Problema ta, kad Jurijui Meliui pastaruoju metu sudarytos nepakeliamos sąlygos kalėjime. Susidaro įspūdis, kad liepta iš jo tyčiotis", — sakė diplomatas, atsakydamas į naujienų portalo "RuBaltic.Ru" klausimą.

Ambasadorius sakė, kad Melis perkeltas iš zonos, skirtos buvusiems valstybės tarnautojams, į zoną, kurioje yra nusikaltėliai-recidyvistai. Be to, jis be jokios priežasties "mėtomas" po įvairius kalėjimus.

Udalcovas pažymėjo, kad ruso Nikolajaus Filipčenkos, kuris Lietuvoje nuteistas dešimčiai metų dėl kaltinimų "šnipinėjimu", padėtis ne ką geresnė.

"Jam taip pat pradėjo dirbtinai bloginti laikymo sąlygas: jis taip pat buvo perkeltas iš specialiosios zonos. Be to, jis yra pulkininkas leitenantas, o dabar yra kameroje su keturiais recidyvistais", — teigė diplomatinės atstovybės vadovas.

Ambasadorius teigė, kad kaliniai susirūpinę savo saugumu dėl objektyvių priežasčių, tačiau Rusijos diplomatų bandymai perduoti šią informaciją kalėjimų administracijai ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijai nedavė jokių rezultatų.

"Šioje situacijoje negaliu nepabrėžti: tuo atveju, jei kažkas nutiks Rusijos piliečiams Jurijui Meliui ir Nikolajui Filipčenkai, už tai bus atsakingos atitinkamos Lietuvos Respublikos valstybinės struktūros. Savo ruožtu, atsižvelgdami į situacijos svarbą, turime omenyje, kad atkreipsime daugelio tarptautinių organizacijų dėmesį", — padarė išvadą Udalcovas.

Šių metų kovo pabaigoje Vilniaus apygardos teismas Melį nuteisė septyneriems metams kalėjimo, tariamai už "nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus". Visų pirma, jis buvo apkaltintas tuo, kad tragiškų įvykių metu vadovavo tankui. Balandį Rusijos gynyba apskundė nuosprendį.

Nuteistojo advokatė Galina Kardanovskaja teigė, kad apeliacinio teismo posėdžio data dar nėra nustatyta ir, greičiausiai, jis vyks rudenį.

Melis buvo sulaikytas Lietuvoje 2014 metų kovo mėnesį. Penkerius metus iki teismo nuosprendžio paskelbimo jis praleido Lukiškių kalėjime, o tai iš esmės yra pažeidimas. Kaip pažymėjo Udalcovas, pagal Lietuvos įstatymus asmuo gali būti sulaikytas tik trejus metus.

"Sausio 13-osios byla"

Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Susidūrimų metu šalia Vilniaus televizijos bokšto žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

Lietuvos prokuratūra nepagrįstai teigė, kad prie televizijos bokšto žuvę žmonės buvo nužudyti sovietų karių. Įvykių dalyviai iš Tarybų Sąjungos pusės teigia, kad laisvės gynėjus  nužudė provokatoriai, kurie šaudė nuo kaimyninių namų stogų.

Iš viso Vilniaus apygardos teismas nuteisė 67 žmones, iš kurių dauguma už akių. Tarp kaltinamųjų buvo Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai. Prieš teismą atsistojo tik du žmonės — Melis ir Lietuvoje gyvenantis buvęs kariškis Genadijus Ivanovas, kuris buvo nuteistas ketveriems metams. Jo gynyba taip pat apskundė nuosprendį.

Taip pat Vilniaus apygardos teismas pripažino kaltais buvusį TSRS gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą ir buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą. Buvusiam gynybos ministrui skyrė 10 metų kalėjimo, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui ― 12 metų.

Rusija ne kartą kritikavo šį teisminį procesą Lietuvoje, teigdama, kad jis vykdomas pažeidžiant tarptautinę ir Lietuvos baudžiamąją teisę, o į bylą įtraukti asmenys apkaltinti pagal tais laikais neegzistavusius straipsnius.

Balandį Rusijos tardymo komitetas iškėlė baudžiamąją bylą prieš Lietuvos teisėjus Ainorą Macevičienę, Aivą Survilienę, Virginiją Tamošiūnaitę ir Artūrą Šumską. Jie įtariami sąmoningai paskelbę neteisėtą nuosprendį prieš rusus.

1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
© Sputnik
1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
99
Tegai:
Užsienio reikalų ministerija, Rusijos ambasada
Temos:
Sausio 13-osios byla (110)
Dar šia tema
Rusija iškėlė bylą prieš Lietuvos "Sausio 13-osios bylos" teisėjus
Ivanovo advokatė pateikė apeliacinį skundą "Sausio 13-osios byloje"
Prokuratūra skundžia nuosprendį Sausio 13-osios byloje dėl per švelnių bausmių
Lietuva prašo Eurojusto apsaugoti "Sausio 13-osios bylos" teisėjus nuo "Rusijos veiksmų"
Lęšių sriuba

Įvardyta naudingiausia sriuba

(atnaujinta 23:11 2021.03.03)
Dietologės teigimu, kad sriuba būtų naudinga, joje turi būti bent minimumas daržovių iš paprastųjų angliavandenių grupės ir mėsos gabalėlis kaip baltymų ir riebalų šaltinis

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Naudingiausia sriuba yra lęšių, apie tai televizijos kanalui "Zvezda" pasakojo mitybos specialistė Olga Dekker.

Pasak specialistės, šioje sriuboje gausu baltymų. "Nors jie yra augaliniai, ten iš viso 12 aminorūgščių, tačiau į šią sriubą taip pat galime pridėti gyvūninių baltymų šaltinių, pavyzdžiui, mėsos", — paaiškino ji.

Šioje sriuboje taip pat yra daug ląstelienos, kuri naudinga sveikatai ir imunitetui, pridūrė Dekker.

Tuo pat metu antra pagal naudingumą yra daržovių sriuba su mėsos sultiniu, pasakė dietologė. Pasak jos, tokiai sriubai galima naudoti tiek šviežias, tiek šaldytas daržoves.

"Aš įdėčiau šparaginių pupelių, cukinijų, galima salierą virti, taip pat saliero šaknį. Tai yra, paprastųjų angliavandenių grupės minimumą. Tada mes turėsime mėsos gabalėlį kaip baltymų ir riebalų šaltinį bei papildomai ląstelienos iš daržovių", — rekomendavo specialistė.

Tegai:
sveika mityba
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
Sunkvežimiai

Kaliningrado valdžia dėl sunkvežimių eilių pasienyje kreipėsi į RF ambasadą Lietuvoje

(atnaujinta 23:14 2021.03.03)
Agentūroje pabrėžta apie nepastovų pasienio punkto darbo krūvio pobūdį, kuris daugiausia priklauso nuo situacijos Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Kaliningrado valdžia kreipėsi į Rusijos ambasadą Lietuvoje su prašymu prisidėti sprendžiant problemas, susijusias su sunkvežimių eilėmis prie Lietuvos ir Rusijos sienos, pranešė Kaliningrado srities vyriausybės spaudos tarnyba su nuoroda į Tarptautinių ir tarpregioninių ryšių agentūros vadovę Alą Ivanovą.

Agentūros duomenimis, nuo vasario 26 dienos gaunami pranešamai apie dideles sunkvežimių eiles, kurios kaupėsi prie įvažiavimo į Kaliningrado sritį Černyševskojės automobilių patikros punkte.

"Vyriausybė kreipėsi į Rusijos ambasadą Vilniuje tam, kad mūsų kolegos įsitrauktų į jų sprendimą neetatinių situacijų atveju. Verta priminti, kad šią situaciją iš dalies lėmė tai, kad Lietuva vis dar atideda eismą Dubkų pasienio punkte", — sakė Ivanova.

Anot jos, atidarius šį punktą, transporto srautai galėtų būti perorientuoti ir sumažėtų eilės, pagreitėtų krovinių pristatymas. Rusijos pusėje automobilių patikros punktas yra paruoštas naudoti, dabar tikimasi, kad visi statybos darbai bus baigti Lietuvos pusėje.

Ivanova pažymėjo, kad, atsižvelgdama į situaciją Černyševskojės pasienio punkte, Kaliningrado valdžia organizavo operatyvinę sąveiką su muitine ir FSB pasienio tarnyba Rusijos pusėje. Agentūra pabrėžė nepastovų pasienio punkto darbo krūvio pobūdį, kuris daugiausia priklauso nuo situacijos Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje.

Kaliningrado srities muitinės duomenimis, vasario 25–kovo 3 dienomis per regiono muitinės postus tiek Rusijos–Lietuvos, tiek Rusijos–Lenkijos pasienio ruožuose, į sritį pateko 2,4 tūkst. sunkvežimių, išvyko beveik 2,6 tūkst.

Tegai:
pasienis, Lietuva, Kaliningrado sritis